Sz. Viktória kérdése: Milyen apró fekete kártevő lyukasztja ki a retek levelét? Mit lehet tenni ellene?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A keresztesvirágúak földibolhái Magyarországon általánosan elterjedtek, különösen a kora tavaszi, szabadföldre vetett retek legjelentősebb kártevői. A kártételt a földibolhák kifejlett alakjai, az imágók okozzák. Telelőhelyüket az imágók akkor hagyják el, ha a hőmérséklete eléri a 7-8 fokot. Tömeges elszaporodásuknak a napsütéses, száraz, meleg időjárás kedvez. Évente egy nemzedékük fejlődik ki. Már kora tavasszal megjelennek a kelő növényeken, majd a szikleveles és a lombleveles növényeken folytatják károsításukat.
A leveleken apró, kerek lyukakat rágnak, ezáltal a növény párologtatása szabályozhatatlanná válik. Gyakran a levél fonáki oldala felől kezdik el a táplálkozásukat, így a levél színi oldalán a lyukak kifehéredése látható. A nagy mennyiségben távozó vizet a növény a még fejletlen gyökérzetével nem tudja a hideg talajból pótolni, így különösen aszályos időjárás esetén a növények lankadnak, fejlődésben visszamaradnak, és olykor elpusztulnak. A kártevő tojásait a növények mellé a talajba, vagy a gyökérnyaki részre rakja le. A lárvák a gyökereken fejlődnek, de táplálkozásukkal jelentős kárt nem okoznak. Mintegy kéthetes fejlődési időszak után a talajban bábozódnak. Az újabb imágók a nyár folyamán jönnek elő a talajból és folytatják a károsításukat.
Védekezés: Az imágók tavaszi megjelenését a növényállomány vizsgálatával és ragadós fogólapok kihelyezésével egyaránt elvégezhetjük. A növények végigsimításával a bolhák pattogása könnyen észrevehető. A vetésforgó következetes betartásával számottevően csökkenthető a földibolhák kártétele. Az imágók betelepedése és kártétele esetén a piretroid hatóanyagú készítményektől (deltametrin) hatásos védelmet várhatunk. Elhúzódó imágórajzás esetén a permetezés megismétlésére is szükség lehet. A vegyszeres védekezés esetében minden alkalommal ügyeljünk a növényvédő szereken feltüntetett élelmezés-egészségügyi várakozási idejének betartására is! A növények vontatott fejlődése fokozza a kártétel mértékét, ezért minden olyan termesztéstechnikai beavatkozás, amely a növények növekedését segíti, mérsékli a kártételt.