19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia

Milyen betegség támadta meg a díszgalagonyát?

Agrofórum Online

Díszgalagonyafám levelein kis barna foltok vannak. Milyen betegség támadta meg? Tavasszal még virágzott és semmi baja nem volt. Nyár közepétől a leveleken pöttyök jelentek meg és gyorsan elszáradtak. A fa még él, próbálkozik új hajtásokkal és levelekkel, de évek óta ez történik.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A beküldött fényképeken, a díszgalagonya levelein a Diplocarpon soraueri gomba okozta levélfolt betegség látható. Ez a kórokozó gomba a rózsafélék családjába tartozó gyümölcsfákon is (körte és birs), valamint díszcserjék közül a galagonyák mellett a korallberkenye, tűztövis, fanyarka levelein is hasonló levélfoltosságot okoz.

Galagonya levélfoltossága (fotó: a kérdező felvétele)

A díszgalagonya diplokarponos levélfoltjai kezdetben vörösbarna színűek, a levelek mindkét oldalán kifejlődnek, kicsik, a színük hamar barna színre változik, és a foltok megnagyobbodnak. Bennük bizonyos idő múlva fekete kis pontok, a szaporítóképletek fejlődnek. A foltos levelek gyorsan elsárgulnak, azt követi a levélhullás, a fa felkopaszodik. A kórokozó a fiatal leveleket, a hajtásvégeket fertőzi meg elsősorban. A fertőzés mértékétől függően a már nyáron meginduló levélhullás erőssége különböző, súlyos esetben a teljes levélzetét elvesztheti a növény. Még a nyári időszakban újra kihajt, de a később képződött hajtások mérete nem éri el a tavasziakét, azok nem biztos, hogy kellően beérnek, nem lesz sikeres a fásodásuk, ami a fagyok okozta károsodásukhoz vezethet. A fát az új lombfejlesztés kényszere legyengíti.

A galagonya elvesztette leveleit (fotó: a kérdező felvétele)

A gombának a nedves viszonyok, az esős, csapadékos időjárás és a 20 °C körüli vagy feletti hőmérséklet kedvez. Nyár közepétől szokott a betegség megjelenni és nyár végéig felléphet. A gomba terjedését az esőcseppek és az esőztető öntözés segíti. Olyan díszfáknál, amiket esőztető öntözéssel ellátott gyepes területre ültettek, és éjszakai öntözést folytatnak, a betegség biztos megjelenésére számíthatnak. A gomba áttelelése elsősorban a foltos levelekkel, a talajra hullott és otthagyott levelekben történik.

Védekezési lehetőségek alapja a tartósan nedves körülmények elkerülése. A fa alatti gyepfelület reggeli öntözése, a fakorona szellőssé tétele, a talajon fekvő foltos levelek rendszeres összegyűjtése segít a betegség fertőzésének visszaszorításában. Kerülni kell a növény túlzott, egyoldalú táplálását, különösen a nitrogénbőséget. Esős évjáratokban – idén többször előfordult csapadékos időszak – csak a megelőző permetezés nyújt megfelelő védelmet. Mindazok a gombaölő szerek alkalmasak erre, amik az almavarasodás ellen is használhatók: valamennyi réz (rézoxid, rézhidroxid, rézszulfát) hatóanyagú szer, Topas, Amistar. Az első foltok megjelenésekor végzett permetezéstől várható megfelelő lombvédő hatás.

Milyen módszerekkel lehet hatékonyan védekezni a palántadőlés ellen?

2019. február 5. 10:01

K. Erzsébet kérdése: Minden évben visszatérő probléma palántáim nevelésénél a palántadőlés betegség. Milyen módszerekkel tudok (lehet) ellene hatékonyan védekezni?

Elkerülhető a paradicsomvész - hamarosan kezdődik a paradicsombetegségek elleni védekezés

2019. április 23. 07:55

Az egyik legrettegettebb, paradicsomokat is sújtó betegség a paradicsomvész, mellette komoly károkat okozhat a szeptóriás levélfoltosság és a vírusos sárga levélsodródás is. Cikkünkből kiderül, hogy mit érdemes tudni ezekről a betegségekről, és hogyan védekezhetünk ellenük.

Milyen készítmény alkalmas lemosó permetezésre?

2023. március 18. 04:36

A felsorolt szerek közül melyiket használhatom lemosó permetezésre gyümölcsfákhoz (birs, körte, szilva, meggy)? Ezek vannak itthon: Alfa Solo; Bordómix DG; Meteor rézoxiklorid; Champion WG. Rézhidroxid; Rézoxiklorid 50 WP. Ha valami hatékonyabbat tudnak ajánlani azt is szívesen venném.

Mit tehetünk a platánrák ellen?

2019. december 13. 05:38

S. Richárd kérdése: A parkokban álló platánfák törzsén burjánzó képleteket figyeltem meg. Mi okozhatta ezeket a daganatokat? Mit tehetünk ellene?