T. Mónika kérdése: Telepítettünk néhány szilvafát, tavaly már teremtek. Közülük sok apró, pár mm-es termés lepotyogott, rajtuk lyukakat láttam. Milyen kártevő okozhatja?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A szilvafák korai károsítói közül a legjelentősebbek a poloskaszagú szilvadarazsak, a fekete szilvadarázs (Hoplocampa minuta) és a sárga szilvadarázs (Hoplocampa flava) fajok. Együtt fordulnak elő, kártételük hasonló.
A kártevő életmódja: Lárva alakban telelnek a fa alatti talajban, és szilvavirágzás idején bújnak elő a kifejlett repülő imágók, melyek 4-5 mm-es nagyságúak, átlátszó szárnyúak. Átlagos kitavaszodáskor április elején szoktak megjelenni. A nőstények a virágok csészeleveleibe helyezik tojásaikat, a kikelő lárvák berágják magukat a terméskezdeménybe. Abban élnek, fejlődnek, kiodvasítják az apró termést, majd újabb szilvába fúrják magukat. A szilva terméskezdeményen lyuk jelzi a befurakodásuk, és egy másik nagyobb lyuk pedig a lárva távozásának helyét. A kifejlett, végleges méretét elért lárva a talajban gubót készít magának, ott nyugalomba vonul, abban telel.
Kárkép jellemzője: Az egészséges, gyors növekedésnek indult termések között, a fejlődésben lemaradt, apró terméskezdemények a fertőzöttek, melyek belül üregesek, bennük a fejlődő, csontszínű 6-10 mm hosszú, 3 pár lábbal rendelkező lárva és sötét színű ürüléke figyelhető meg.
Minden gyümölcsfajnál, így a szilvánál is, a terméskötődés időszakát követően erős hullás szokott fellépni, mely természetes gyümölcsritkulás, gyakran élettani okai vannak. Azoknak belseje egynemű, barna színű, lárva, vagy annak ürüléke nem található benne. A két elváltozás gyakran együtt jelenik meg, szétválasztásukhoz a terméskezdemények belsejének vizsgálata szükséges.
A kifejlődött szilvadarazsakat a fehér színű ragacsos rovarcsapdák hatékonyan gyűjtik, a csapdába ragadt imágók alapján nyomon követhetjük megjelenésüket, rajzásukat és tömeges fellépésük esetén a rajzási csúcsidő után 6-8 nappal javasolt rovarölő szeres permetezéssel a termések megvédése. Házi kertben meg tudjuk akadályozni a lárvák talajba húzódását, ha a fakorona alatti talaj felszínét letakarjuk ponyvával, fóliával. A hézagmentes talajtakarón fennmaradnak a lárvák, a lehullott gyümölcskezdemények, a lárvák nem tudnak áttelelni. Eredményes a lehullott gyümölcsök naponkénti összegyűjtése, de csak akkor hatékony, ha azt valóban naponta végezzük.