24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József

Milyen kórokozó támadta meg a pünkösdi rózsa leveleit?

Agrofórum Online

K. Teréz kérdése: Nyár végétől sötét színű nagy foltok terjednek a pünkösdi rózsáim levelein. Minden évben visszatérő betegség. Tudok védekezni ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

A pünkösdi rózsa, más néven bazsarózsa (Peonia officinalis) évelő, lágyszárú gyöktörzses növény, kedveltségét a nagyméretű, élénk színekben pompázó virágainak köszönheti. Virágzása május végére, június elejére esik, de ezt követően az őszi lombelhalásig élénk zöld színű lombjával még díszíti kertjeinket. Nem sok károsítója van, de a kladospóriumos betegsége (Cladosporium paeoniae, új neve Graphiopsis chlorocephala) rendszeresen visszatér, és jelentős elváltozásokat okoz.

Peónia kladospóriumos levél

A gomba megfertőzi virágzáskor a virágbimbók csészeleveleit, azok elsárgulnak, majd vörösbarna foltok fejlődnek ki rajtuk. A fertőzött virágok torzulnak, féloldalasan nyílnak ki vagy ki sem tudnak nyílni. Elvirágzástól őszig a leveleken kezdetben szabálytalan, kifejezetten nagyméretű, sárguló, bordó színű foltok keletkeznek, melyek gyakran oldal erek határolta szegletes foltokká nőnek. Megbarnulnak, sötétbarna, néhol feketés színt mutatnak. A foltok hátoldalán fejlődik ki a gomba barna, feketés színű bársonyos bevonata (konídium tartó gyepe). Levélnyélen, hajtásszáron megnyúlt, később bemélyedő foltok fejlődnek, a levelekhez hasonló színben.

Cladosporium gomba szaporító képletei

A kórokozó terjedése a beteg foltokban képződő konídiumokkal történik, vízcseppek segítségével. Rendszeresen öntözött növényeknél, vagy tartósan esős időszak után járványos megjelenése várható.

Fertőzött pünkösdi rózsa állomány

Védekezés a megfelelő hely kiválasztásával kezdődik: napos, szellős, légjárta helyet keressünk számára. Mivel az áttelelés a fertőzött növényi részeken történik, ennek megelőzésére ősszel a lombozatot tőből vágjuk vissza, a csonk ne legyen hosszabb 1-2 cm-nél. A levágott és a helyszínről eltávolított fertőzött lombot komposztálásra ne használjuk fel. Öntözést reggeli vagy délelőtti órákban folytassuk, a levelek és a talajfelszín gyors felszáradása nem serkenti a gomba spórák csírázását, fertőzését. Hosszan tartó esős időjárás után gombaölő szeres permetezés indokolt lehet mankoceb, réz vagy propikonazol tartalmú fungicidekkel.

Elkerülhető a paradicsomvész - hamarosan kezdődik a paradicsombetegségek elleni védekezés

2019. április 23. 07:55

Az egyik legrettegettebb, paradicsomokat is sújtó betegség a paradicsomvész, mellette komoly károkat okozhat a szeptóriás levélfoltosság és a vírusos sárga levélsodródás is. Cikkünkből kiderül, hogy mit érdemes tudni ezekről a betegségekről, és hogyan védekezhetünk ellenük.

Miért és hogyan fertőtlenítsük a metszőollót és a többi szerszámot?

2023. január 28. 06:38

Növényvédelem és mégse: miért és hogyan fertőtlenítjük a szerszámainkat? Lássuk, hogy mi a jelentősége, és hogyan végezhető!

Egyszerre fertőzi a borsót a lisztharmat és a rozsda! - Mit tehetünk?

Gy. Rozália kérdése: Szennyes fehér bevonat van a borsó levelén. Megfogtam, hogy megnézzem és vörös lett az ujjam hegye. Mitől?

Mit tehetünk a platánrák ellen?

2019. december 13. 05:38

S. Richárd kérdése: A parkokban álló platánfák törzsén burjánzó képleteket figyeltem meg. Mi okozhatta ezeket a daganatokat? Mit tehetünk ellene?