Milyen növényvédelmi feladataink vannak a meggyfákon a virágzást követő időszakban?

Agrofórum Online

Milyen növényvédelmi feladataink vannak a meggyfákon a virágzást követő időszakban, a termések szüretéig?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A virágzás utáni időszakban a meggyfákon a kártevők közül a levéltetvek jelenléte lehet a meghatározó, majd az érés közeledtével a cseresznyelegyek okozhatják a legnagyobb problémát terméseinken. A kórokozók közül a blumeriellás levélfoltosság ellen szinte az egész tenyészidőszakban szükséges a védekezés, de a gyümölcsöket fertőző antraknózis is komoly odafigyelést és megelőző védekezést igényel.

Virágzás után a fekete cseresznye-levéltetűvel fáinkon már csak rövid ideig találkozhatunk, május vége felé ugyanis gyomnövényekre vándorolnak. Nagy egyedszámuk esetében azonban speciális tetűirtókkal érdemes ellenük védekeznünk. A termésekben az európai és az amerikai cseresznyelégy nyüvei is károsíthatnak. Általában május közepén rajzanak és a zsendülő, sárga gyümölcsök epidermisze alá rakják tojásaikat. Megjelenésük sárga ragacslapok kihelyezésével monitorozható, melyeket a korai fajtáknál akár már május elején érdemes kihelyezni. A csapda sárga színe miatt nemcsak cseresznyelegyeket, hanem más rovarokat is találunk rajtuk!

A kémiai védekezést az imágók rajzásához kell időzíteni, ez általában akkor szokott bekövetkezni, ha a gyümölcs már zöldborsó nagyságú. Az elhúzódó rajzás miatt szüretig akár 2-3 kémiai beavatkozás is szükséges lehet. A védekezés megkezdésekor felszívódó (acetamiprid), majd később az érés előtt a rövidebb várakozási idejű kontakt készítményeket (lambda-cihalotrin, deltametrin) alkalmazzunk.

Az antraknózis tünete a gyümölcsökön kezdetben alig észrevehető barna fénytelen folt, ami gyorsan növekszik. Rajtuk nedves időben sárgásbarna lepedék jelenik meg, amely szárazabb időszakban kiszárad. Az erősen fertőzött gyümölcs deformálódik, töpped, megrohad. A vegyszeres védekezés akkor lehet hatékony, ha a virágzáskor végzett monília elleni permetezések után a kémiai védelmet tovább folytatjuk. A gyümölcsök kötődése után egy kontakt készítménnyel, majd kb. a tervezett betakarítás előtt, három héttel, majd pedig egy héttel előtte is védekezzünk.

A blumeriellás levélfoltosság tünetei a levél színén apró, 1-3 mm átmérőjű kerek vagy szegletes, lilás foltok. A levélfoltok idővel összeolvadnak, a levél elsárgul, majd lehull. Szélsőséges esetben akár a fák teljes lombhullása is bekövetkezhet. Nemcsak az érést megelőző időszakban, hanem a szüret után is fontos a lombozat védelme (ciprodinil, fludioxonil).

Ismerd meg a tábládat madártávlatból! - Új, modern szolgáltatással jelentkezik az Agrárközösség

2018. június 12. 15:31

A speciális „monitoring drón” számos olyan adatot szolgáltat, amelyek nemcsak az eredményességet növelhetik, de a legtöbb esetben a költségeket is csökkenthetik.

Apró gyümölcs, apró kártevője: a málna-vesszőszúnyog

2023. november 26. 11:10

A málnát mint értékes, Magyarországon is termesztett gyümölcstermő növényünket, úgy gondolom, senkinek sem kell bemutatni. Magas élvezeti értéke, és szerteágazó felhasználhatósága miatt még mindig megtalálható a kiskertek termesztésében.

Mitől zsugorodnak a körte levelei?

2018. május 7. 13:03

T. László kérdése: A körtefáimon összezsugorodtak a levelek, hogy védekezzek?

A felszívódó Sergomil-L 60 rézpótló szerepe és jelentősége a növények tápanyag-gazdálkodásában, előnyös mellékhatásokkal

2018. április 20. 06:57

A réz mikroelem esszenciális élettani hatását főleg nagy tömegével, és komplexképző hajlamával lehet magyarázni.