Milyen növényvédelmi problémái lehetnek a sütőtöknek?

Agrofórum Online

Segítségüket szeretném kérni. Milyen növényvédelmi problémái lehetnek a sütőtöknek? Hogyan védekezzünk ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A sütőtöknek, valamint a többi tökfélének, cukkininek és patisszonnak egyaránt ugyanolyan betegségei és kártevői vannak. A növényvédelmet már a vetés előtt meg kell kezdenünk, hiszen meg kell győződnünk a talaj pajoroktól, valamint drótférgektől való mentességéről. Talajfertőtlenítéssel (pl. teflutrin) számuk ugyan gyéríthető, de jobb az ilyen talajba tökféléket nem vetni, ugyanis fejlődő kis gyökérzetük a rágásukra nagyon érzékenyen reagál, fejlődésben visszamaradnak, súlyos esetben akár el is pusztulhatnak.

Az első növényvédelmi beavatkozást kb. a növények 5-6 leves korára kell időzíteni, hiszen ekkor már gyakran fennáll a veszélye egyes kórokozók fertőzésének. A kolletotrichumos és kladospóriumos betegségek tünetei a levélen, levélnyélen, valamint később az indákon és terméseken is megjelenhetnek. A betegségek mellett ebben az időszakban az intenzív levélnövekedés miatt a levéltetvek is elkezdhetik szívogatásukat. Terjedésüket feltétlenül szükséges megállítani, hiszen több mozaikvírus terjesztésével a növényeket tovább gyengíthetik. Az indák növekedési időszakában, főként csapadékos időjárás esetében kell tovább folytatni a védekezést a kórokozók ellen, valamint ilyenkor a lisztharmat megjelenésével is számolnunk kell (penkonazol). A levéltetvek jelenléte esetében pedig a továbbiakban is gombaölő- valamint rovarölő készítményekkel kombinált kezelést érdemes alkalmazni.

Virágzás és termésfejlődés idején csakugyan továbbra is fenn kell tartani a kórokozók elleni védelmet, mivel a virágok nyílása azonban folyamatosnak tekinthető, a méhekre nem veszélyes készítményeket kell alkalmaznunk.

A kémiai védekezés mellett a megelőzéssel, vagyis a vetésforgó betartásával, csávázott vetőmag beszerzésével, valamint a növénymaradványok eltávolításával is sokat tehetünk a betegségek megelőzése érdekében. Az optimális sor- és tőtávolság beállításával, a szellős növényállománnyal a betegségek mértéke ugyancsak mérsékelhető, valamint a lisztharmat terjedése az idősebb levelek levágásával egyaránt csökkenthető. 

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: intenzíven rajzik az almamoly és a cseresznyelégy

2022. május 25. 09:06

A lehullott csapadék ellenére az időjárás most elsősorban a rovarkártevők szaporodásának kedvez, különösen erős a levéltetvek inváziója, szinte minden növénykultúrában.

A gabonavírusok szerepe a gyakorlatban

2019. május 25. 07:19

Hazánkban évente megközelítőleg 1 millió 250 ezer hektáron termesztünk őszi búzát. Termesztett gabonaféléinket számos vírus, baktérium és gomba kórokozó betegítheti meg. A vírusok elleni védekezésben a fő gondot az jelenti, hogy ellenük csak preventíven tudunk fellépni.

Kevesebb hatóanyag, új károsítók – a gyümölcsösök növényvédelmének időszerű kérdései

2019. március 28. 10:16

Hogyan lehet jó eredményeket elérni a gyümölcstermesztésben akkor, amikor a növényvédelem lehetőségei csökkennek, a kertészeti kultúrák növényvédelme egyre nehezebbé válik?

Adjunk esélyt egy jó kalászos évnek!

2018. március 2. 07:46

A kora tavaszi fejtrágyázást követően március-áprilisban megkezdődhet az őszi búza tavaszi vegyszeres gyomirtása.