Szamócák levelén fehéres bevonat jelent meg, sajnos a bogyókon is. Korábbi években nem találkoztam vele. Féltem a termést. Mi lehet ez, mit tegyek, tehetek ellene?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A szamóca lisztharmat betegsége (Sphaerotheca macularis) nagyüzemben, házikertben és még balkon-kertészkedésnél is megjelenhet.
A betegség tünetei először a leveleken fejlődnek ki, a levelek hátoldalán foltokban, majd összefüggően. A fehér foltok lehetnek igen finomak, alig látható bevonatok, de gyakran karakteres, fehér, porszerű réteget fejlesztenek. A levelek kissé kanalasodnak, és gyakran kíséri vöröses elszíneződés is. A fehér gombabevonat kifejlődhet a levélnyélen, indákon és virágzaton. Virágokon elszáradást válthat ki. Legfontosabb kártétele a bogyókon alakul ki: a zöld terméseken foltokban fehéres, szürkés gombatelepek fejlődnek, alatta a bőrszövet megbarnul, összetöpped, a bogyó növekedése leáll. Érett bogyókon a tünetei fakó foltok, ezek a termések ízetlenek.
A gomba micéliummal (gombafonállal) vagy ivaros szaporítóképleteivel képes áttelelni a fertőzött leveleken és indanövényeken, mindig onnan indul el a fertőzés. A konídium-képződés tavasszal 15 Celsius-fok körül indul meg, és 25 foknál magasabb hőmérséklet már fékezi, gátolja azt. A gomba fertőzésére a 17-20 Celsius-fok közötti levegő-hőmérséklet és magas – 96-97%-os – relatív páratartalom optimális. Mindig a fiatal, zsenge növényi részeket fertőzi.
Mivel a fertőzött növényeken telel át a gomba, termésérés után a lombleveleket célszerű róla eltávolítani. Szüret utáni lisztharmat elleni permetezések a következő évi lisztharmatfertőzés csökkentését szolgálják. Tavasszal már áprilisban fel kell készülni a betegség megjelenésére, és a védekezésre. Nem a leveleken okozott kártétel a fontos, hanem a virágok és termések fertőzése, ami az egészséges szamóca beérését veszélyezteti. Amíg a megadott hőmérsékleti és páratartalmi értékek jellemzők a szamóca termesztésénél, a permetezés nem nélkülözhető, szükség esetén ismételve.
Fólia alatti nevelésénél fokozott veszélyt jelent a betegség. Különösen figyelni kell a megfelelő szellőztetésre, a megrekedt párás levegőt el lehet kerülni tartós átszellőztetéssel.
Lisztharmat ellen a kontakt hatású narancsolaj, kálium-hidrogénkabonát hatóanyagú Vitisan, szódabikarbóna, valamennyi elemi kéntartalmú gombaölő szer (Cosavet, Thiovit stb.) hatásosak. Velük végzett permetezésnél a növény minden részét el kell, hogy érje az oldat, csak úgy tudja kifejteni hatását. Felsoroltak felhasználása biológiai termesztésnél is engedélyezett. Szisztemikus hatású gombaölő szerek közül a kombinált hatóanyagú Dagonis és Signum, valamint az azoxistrobin hatóanyagú Tazer és a penonazol hatóanyagú Topas engedélyezettek. Erős fertőzésnél közülük érdemes választani. Valamennyi javasolt készítmény III., azaz szabad forgalmú. Permetezés előtt ellenőrizze és tartsa be az előírt élelmezésügyi várakozási időt!
Kiemelt kép: a kérdező felvétele