Mivel tudom megakadályozni a lisztharmat fertőzését a szőlőnél?

Agrofórum Online

Házikertben a szőlőn megjelent a lisztharmat. Az utolsó permetezésem ellene 06.15-én volt Topas+Ridomil Gold+Thiovit kombinációval. A fertőzést mivel tudom blokkolni? A felszívódó szernek 10 nap után nem kellene hosszabb védelmet nyújtani?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A szőlő egyik legveszedelmesebb gombabetegsége a lisztharmat, mely a szőlő minden föld feletti zöld részét megfertőzi. A gomba a nyár eleji megjelenésétől őszig folyamatosan jelen van, spórái a levegőben szállnak, és fertőzik a szőlőket. Nincs olyan helyzet, hogy a betegségtől megszabadítja a növényt, csak átmenetileg állíthatja le a támadását, amíg a gombaölő szer hatása tart.

A lisztharmatgomba ellen kontakt és felszívódó hatású szerekkel lehet és ajánlott védekezni. A kontakt hatásúak a levelek, hajtások, fürtök felszínén, a bőrszövet felületén megtapadva kerülnek kapcsolatba a gombával, és leszárítják azt. A növényen megtapadó növényvédő szerek nem rendelkeznek gyógyító hatással, csak olyan esetben képesek hatni, amennyiben a növényt bevonó fungicid réteggel fizikai kapcsolatba kerül a gomba. Például a gombaspórák rákerülnek a kezelt levelekre, és a csíratömlőt növesztő lisztharmat konídiumot elpusztítja a gombaölő szer. Ez a védő hatás az egyenletes és a levelek mindkét oldalán kialakított bevonat esetén működik jól. Előnyük, hogy nem alakul a ki a gombával szembeni rezisztencia. Viszont könnyen lemosódik tartós, intenzív eső alatt, és elvesztheti ölő hatását a megadott élelmezésügyi várakozási időn belül. Lebomlásukat serkenti a forróság, az erős napsütés, annak magas UV-tartalma.

Szőlőlisztharmat

A felszívódó szerek a növényi szövetbe bekerülve, az ott élő gombatestre hatnak, lelassítják, leállítják a gombamicélium növekedését és gyakran a spóraképződést is, tehát a szaporodásukat. Az eső nem csökkenti hatásukat. Olyan időszakban ajánlott alkalmazni, amikor a növény zöld felülete, lombja gyorsan nő. Hátrányuk, hogy könnyen kialakul a szerrel kapcsolatosan a kórokozónál rezisztencia, ezért 2 permetezés után másik hatóanyagú gombaölő szerre kell váltani. Védő hatásuk időtartamát a magas hőmérséklet befolyásolja, az intenzív növényi anyagcserével a szerek lebomlása is felgyorsul, általában 10 napnál tovább nem érvényesül.

Szőlőlevél lisztharmat fertőzése

A növényvédő szerek tényleges hatása az élelmezés egészségügyi várakozási időn belül áll fenn.

Az Ön által alkalmazott vegyszer kombinációban a Topas helyett ajánlom az Alcedo, Domark, Cyflamid, Quadris, Universalis, Switch vagy a Vivando – III. kategóriás szerek – valamelyikének kipróbálását. A kéntartalmúak helyett kedvező hatásúak még lisztharmat ellen a narancsolaj-tartalmú szerek, a kálium-hidrogén-karbonát-tartalmú Vitisan vagy a Protexio is.

Szőlőtermesztés a vulkánok árnyékában

2019. augusztus 17. 04:36

Lanzaroté borainak többsége az édességéről ismert Malvasia szőlőből származik és a terroir talajának ásványtartalma összetéveszthetetlen ízt ad az itt termő vörös-, fehér- és rozé boroknak.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az érzékeny almafajtákon egyre gyakoribb a kalciumhiány okozta gyümölcsfoltosság

2023. szeptember 12. 14:10

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben minimális mértékűre csökkent a keleti gyümölcsmoly repülése, termés- és hajtáskárt nem látni a fákon.

Délelőtt 10-kor abba kell hagyni a szőlő szedését Franciaországban

2023. augusztus 26. 11:10

A szőlőszedőket arra kérték, hogy hajnali 3 és 4 óra között kezdjenek a területeken, és 10 órakor álljanak meg, hogy elkerüljék a hőséget.

Generációs örökséggel új utakon: Kvaszinger Borászat

2023. március 27. 06:34

Kvaszinger László borásszal az üknagyapai örökségről, dűlőkről, borokról és a borvidékben rejlő kiaknázatlan lehetőségekről is beszélgettünk.