30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp

Mivel tudom megakadályozni a lisztharmat fertőzését a szőlőnél?

Agrofórum Online

Házikertben a szőlőn megjelent a lisztharmat. Az utolsó permetezésem ellene 06.15-én volt Topas+Ridomil Gold+Thiovit kombinációval. A fertőzést mivel tudom blokkolni? A felszívódó szernek 10 nap után nem kellene hosszabb védelmet nyújtani?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A szőlő egyik legveszedelmesebb gombabetegsége a lisztharmat, mely a szőlő minden föld feletti zöld részét megfertőzi. A gomba a nyár eleji megjelenésétől őszig folyamatosan jelen van, spórái a levegőben szállnak, és fertőzik a szőlőket. Nincs olyan helyzet, hogy a betegségtől megszabadítja a növényt, csak átmenetileg állíthatja le a támadását, amíg a gombaölő szer hatása tart.

A lisztharmatgomba ellen kontakt és felszívódó hatású szerekkel lehet és ajánlott védekezni. A kontakt hatásúak a levelek, hajtások, fürtök felszínén, a bőrszövet felületén megtapadva kerülnek kapcsolatba a gombával, és leszárítják azt. A növényen megtapadó növényvédő szerek nem rendelkeznek gyógyító hatással, csak olyan esetben képesek hatni, amennyiben a növényt bevonó fungicid réteggel fizikai kapcsolatba kerül a gomba. Például a gombaspórák rákerülnek a kezelt levelekre, és a csíratömlőt növesztő lisztharmat konídiumot elpusztítja a gombaölő szer. Ez a védő hatás az egyenletes és a levelek mindkét oldalán kialakított bevonat esetén működik jól. Előnyük, hogy nem alakul a ki a gombával szembeni rezisztencia. Viszont könnyen lemosódik tartós, intenzív eső alatt, és elvesztheti ölő hatását a megadott élelmezésügyi várakozási időn belül. Lebomlásukat serkenti a forróság, az erős napsütés, annak magas UV-tartalma.

Szőlőlisztharmat

A felszívódó szerek a növényi szövetbe bekerülve, az ott élő gombatestre hatnak, lelassítják, leállítják a gombamicélium növekedését és gyakran a spóraképződést is, tehát a szaporodásukat. Az eső nem csökkenti hatásukat. Olyan időszakban ajánlott alkalmazni, amikor a növény zöld felülete, lombja gyorsan nő. Hátrányuk, hogy könnyen kialakul a szerrel kapcsolatosan a kórokozónál rezisztencia, ezért 2 permetezés után másik hatóanyagú gombaölő szerre kell váltani. Védő hatásuk időtartamát a magas hőmérséklet befolyásolja, az intenzív növényi anyagcserével a szerek lebomlása is felgyorsul, általában 10 napnál tovább nem érvényesül.

Szőlőlevél lisztharmat fertőzése

A növényvédő szerek tényleges hatása az élelmezés egészségügyi várakozási időn belül áll fenn.

Az Ön által alkalmazott vegyszer kombinációban a Topas helyett ajánlom az Alcedo, Domark, Cyflamid, Quadris, Universalis, Switch vagy a Vivando – III. kategóriás szerek – valamelyikének kipróbálását. A kéntartalmúak helyett kedvező hatásúak még lisztharmat ellen a narancsolaj-tartalmú szerek, a kálium-hidrogén-karbonát-tartalmú Vitisan vagy a Protexio is.

Mi ez az újabb betegség a szőlő fürtjén és bogyóján?

2019. augusztus 22. 07:36

K. János kérdése: A szőlőm fürtjein és bogyóin egy számomra ismeretlen elváltozást figyeltem meg. Mi lehet ez az újabb betegség?

Megjelent a Nufarm új termékkatalógusa

2019. december 3. 09:02

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2020, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.

Szekszárdi, tolnai, tokaji és badacsonyi volt a legjobb bor

2018. március 9. 11:21

Rekordszámú, összesen 539 nevezés érkezett az ország valamennyi borvidékéről a tizenhetedik alkalommal rendezett Országos Syngenta Borversenyre.

Növekvő trend figyelhető meg a borok alkoholtartalmában

2021. július 10. 04:38

Az alkoholtartalom alakulására egy adott évjárat időjárási körülményei, valamint a borász által hozott számos döntés hatást gyakorol.