Virágzás idején is fertőzhet a monília?

Agrofórum Online

G. Vilmosné kérdése: Virágzás idején is fertőzhet a monília? Mely gyümölcsfákat érinti a betegség? Hogyan védekezzünk?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A moníliás betegség csonthéjasokon jelentős terméskiesést okoz a virág- és hajtáselhalás, valamint a termésrothadás következményeként. A csonthéjasok moníliás hajtás- és virágszáradása (Monilinia laxa) elsősorban a kajszi-, meggy- és szilvafák jelentős betegsége, de cseresznye, őszibarack és mandula esetében is megfigyelték már károsítását.

Az első tünetek kora tavasszal jelennek meg a virágokon, a sziromlevelek vagy a bibe barnulni kezd, majd a barnulás az egész virágra kiterjed, végül a virág elhal. Az elhalt virágok gyakran a hajtásokra száradnak, majd hónapokon keresztül a fán maradnak. A kórokozó a kocsányon keresztül a hajtásba is továbbterjed. A hajtás szövetei elhalnak, így a levelek és kötődött termések is elpusztulnak. A gomba által okozott tünetek között szerepel a vesszők és az ágak rákos sebeinek kialakulása is. A terméseken idővel nagyobbodó rothadás látható, a gyümölcskocsány elbarnul, a gyümölcs barna múmiává válik, és a fán marad. A gyümölcsön kialakuló tüneteket nemcsak a M. laxa, hanem a M. fructiena és M. fructicola is okozhatja. A fertőzött növényi részeken megjelennek a gomba szaporítóképletei, melyek színe és alakja alapján e fajok között különbség tehető.

A védekezés alapját a fertőzési források, vagyis a gyümölcsmúmiák és rákos ágrészek eltávolítása és megsemmisítése jelenti. Kiemelt jelentősége van az ősszel és tavasszal elvégzett lemosó kezeléseknek is. A virágzási időszakban fertőzésének kedvez a nedves, vagyis ködös és párás időjárás. Hőmérséklet tekintetében már a kicsivel több, mint 0 °C elegendő elindulásához. A kémiai védekezést megelőző jelleggel már a virágok fehérbimbós állapotában elkezdhetjük. Fertőzésveszély esetében legalább még 3 alkalommal, fővirágzásban, majd a virágzás végén, és a sziromhullás kezdetén is szükséges a permetezések elvégzése.

A védekezések számát főként az időjárási körülmények, a virágzás hossza és az alkalmazott készítmények hatástartama alapján határozzuk meg. A készítmények közül a ciprodinil, fenhexamid, fludioxonil, mankoceb, penkonazol hatóanyagú szerek közül válogathatunk. Abban az esetben, ha a fertőzést nem sikerült időben megállítanunk, a fertőzött részeket metszőollóval távolítsuk el úgy, hogy a fertőzés helye alatt legalább 20 cm egészségesnek tűnő részt is levágunk. Ezután egy felszívódó hatóanyagú kezeléssel akadályozzuk meg a továbbfertőzést.

 

Legyen képben, olvassa el a Nufarmer Magazin 29. számát!

2020. augusztus 10. 12:44

Őszi növényvédelem a szántóföldön, a gyümölcsösökben és a szőlőben.

A fehér eper organikus termesztése magasabb bevételt eredményez

2023. április 26. 15:50

A kínai eperpiacon az elmúlt években új termékként jelent meg a fehér eper. Azért keltett feltűnést, mert színe és íze eltér a hagyományos vörös eperétől, és a piaci ára is meglehetősen magas.

Hasznos vagy káros a tyúkhúr?

2020. augusztus 1. 04:36

K. Ernő kérdése: A tyúkhúrról úgy tudtam korábban, hogy egy közönséges gyomnövény. Az utóbbi időben viszont többször is hallottam, hogy az ültetvényekben kedvező hatásai lehetnek. Mi az igazság? Hasznos vagy káros a tyúkhúr a szőlő- és gyümölcsültetvényekben?

Miért potyognak le zölden a gyümölcsök?

2020. június 18. 13:32

Gyümölcsfáimról nagyon sok zöld gyümölcs lehullott, sokkal több, mint szokott. A kis zöld termések épek, nem látok benne rovarokat. Mi lehet a fokozott gyümölcshullás oka?