Permetezés a kukorica kártevői ellen
2020. augusztus 17. 20:46
Agrofórum Online
Fizetett tartalom
Megosztás
A növényvédelemre az aratási szezon csúcsidejében is összpontosítani kell, a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke ugyanis nem vár arra hogy a kombájnok leálljanak. A Szerencsi Mezőgazdasági Zrt.-nél éppen ezért július első napjaiban is rovarcsapdával figyelik a kártevők populációit. A gazdaságban 1500 hektáron termesztenek siló és szemes kukoricát, amit az állatok takarmányozása mellett humán felhasználásra is értékesítenek. A toxinmentesség éppen ezért rendkívül fontos, a gombabetegségek megelőzésében pedig az egyik kiemelt feladat a rovarkártételek minimalizálisa.
Elég ma a műtrágya a sikeres termesztéshez? Válasz: egyértelműen nem.
Változnak az idők, és napjaink összetett gazdasági-környezeti rendszerében nem lehetünk a megszokás rabjai. Nem lehet elégszer hangsúlyozni: szemléletváltást követel az agrárium számos területe: a növénytermesztésben a fajtaválasztás, tápanyag-utánpótlási stratégia átalakítása pedig elengedhetetlennek bizonyul.
Szakértők beszélnek a Gyulatanyán megrendezett kukorica-napraforgó szakmai napon arról, hogy milyen tényezőkre kell a jövőben még nagyobb hangsúlyt fektetni.
Az agrárpálya orientációját nem lehet elég korán elkezdeni
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusa – a Magyar Mezőgazdaság Kft-vel együttműködésben és a Magyar Állattenyésztők Szövetsége szakmai partnerségével – 2024. szeptember 27-29. között ad otthont a KÁN Egyetemi Napoknak. Az Állattenyésztők Napját szeptember 27-én tartják, melyen az ágazat időszerű kérdéseivel foglalkozó színvonalas előadásokat és véleményvezér szakemberekkel kerekasztal-beszélgetést hallhatnak a résztvevők.
Egyesületet szerveztek a somogyi kistermelők
A Somogyi Helyi Termék Egyesületet lelkes fiatal kistermelők hozták létre, hogy együtt, közösen képviselve az érdekeiket, saját piacot szervezhessenek. Az egyesülethez csatlakozó kistermelők így együtt széles termékpalettát tudnak kínálni a vásárlóknak, mindemellett pedig jó ismerősként, saját szabályaik szerint szervezik piacaikat, rendezvényeiket, mint egy nagy család.
A fuzárium nem játék
A fuzárium által fertőzött kukorica nem a legmegbízhatóbb takarmány- vagy élelmiszer-forrás. Milyen kockázatokkal járhat a toxinnal szennyezett termény felhasználása?
Megoldást jelenthetnek az új szőlőfajták
Az éghajlatváltozás olyan környezeti kihívásokat eredményez, amelyekhez kénytelenek vagyunk adatpálódni a kultúrnövényeink szintjén is. A nemesítés eszközeit felhasználva kiváló fajták állnak rendelkezésre ma is, amelyek megkönnyíthetik a jövő szőlészeinek, borászainak életét.
Az erdők nem képesek ,,elfutni” a klímaváltozás elől
A mezőgazdasági kultúrák zöme egynyári, így a klímaváltozás viszontagságai csak rövid ideig érintik. Azonban egy erdőnek, kocsányos tölgynek akár száz éven keresztül szükséges lekövetnie a klimatikus változásokat: az erdők nem képesek ,,elfutni” a klímaváltozás elől..