2016. január 1-jétől várhatóan újraindul az AKG program, a korábbról már ismert célprogramokkal együtt.
Ezúton szeretnénk tájékoztatni az Olvasókat, hogy megjelent a Vidékfejlesztési Program Kézikönyv, mely rövid tájékoztatásul szolgál a 2020-ig tartó időszak támogatásainak ismertetésére. A kiadványt a NAK megküldte minden regisztrált tagjának, illetve elektronikus formában letölthető a http://www.nak.hu/hu/kamara/kamarai-hirek/3365-megjelent-a-videkfejlesztesi-programot-bemutato-kamarai-kezikonyv webhelyről. A könyv egyszerű és áttekinthető formában tartalmazza az egyes tervezett programok főbb elemeit, a megfogalmazott célokat és a programok várható eredményeit. Mindenkinek ajánljuk a részletes áttanulmányozását.
Néhány szó a várható támogatásokról általában
A régi SFH rendszert (EUME táblázat) felváltja az új STÉ számítási metódus, ami EURO értékben fejezi ki a gazdaság méretét. A táblázat jelenlegi formátuma elérhető a http://www.nak.hu/hu/ste-kalkulator linken. Általában elmondható, hogy a minimális üzemméret 6000 EURO STÉ-ben lesz lehatárolva (kb. 8 ha kukorica), ugyanakkor maximális üzemméret korlátot is be fognak vezetni, mely pályázatonként eltérő lesz. Az átlagos statisztikai létszámra vonatkozóan várható, hogy azt fent kell tartani, illetve ennek növelése előnyt jelenthet a pontozásban. A termelői csoportokhoz tartozás most is többletpontszámot fog eredményezni.
Egy-két gondolat a legnagyobb érdeklődéssel várt programokról
– Kisméretű terménytárolók és szárítók beruházásai. Ennél a támogatási formánál egy projekt maximum 330 000 euro támogatást kaphat. A támogatási intenzitás 40-50 %. Új terménytárolók építése max. 5000 tonna kapacitásig megengedett! Támogatott új terménytároló építése, meglévők korszerűsítése, terményszárítók és tisztítók üzemeltetéséhez eszközök, technológiák és infrastruktúra fejlesztése. Legalább 10 % energiahatékonysági javulást kell a projekt által elérni, melyet energetikai számítással szükséges alátámasztani. Nagyon fontos, hogy aki ezen pályázaton akar elindulni, annak gazdasági üzemmérete nem haladhatja meg a 350 000 EURO STÉ-t. (ami kukoricában számolva kb. 420 ha).- Állattartáshoz kötődő pályázatok. A korábbi évekhez hasonlóan építés, korszerűsítés, technológiai fejlesztés várható a támogatásokban. STÉ lehatárolás – azaz maximális üzemméret – 1 275 000 EURO STÉ, a maximális támogatás pályázatonként 1 600 000 euro lesz, a támogatási intenzitás maximum 50 %.
– Kertészethez kötődő pályázatok. Itt is építés, korszerűsítés, technológiai fejlesztés várható a támogatásokban. STÉ lehatárolás – azaz maximális üzemméret – 850 000 EURO STÉ, a maximális támogatás pályázatonként 1 600 000 euro lesz, a támogatási intenzitás maximum 50 %.
– Élelmiszeripari termékek feldolgozása (ÉLIP). Az itt elérhető fejlesztésre szánt támogatások érintik mind a mezőgazdasági, mind a nem mezőgazdasági vállalkozásokat. Azon mikro- és kisvállalkozások, melyeknek éves többletbevétele nem mezőgazdaságból származik Annex termékek előállítása esetén a Vidékfejlesztési Programba, ellenkező esetben a GINOP programba pályázhatnak. Minimális üzemméret 6000 EURO STÉ. A támogatás maximális értéke 1 600 000 euro/projekt, intenzitás 50 %.
A beruházással kapcsolatos pályázatoknál max. 5 %-ban elszámolható költséget képeznek a hatósági eljárási díjak, tanácsadás stb., max 15 %-ban infrastruktúrális beruházások és 2 %-ban a megvalósításhoz kapcsolódó ingatlan vásárlás.
– AKG program támogatása. 2016. január 1-jétől várhatóan újraindul az AKG program, a korábbról már ismert célprogramokkal együtt.
– Fiatal gazdák támogatása. A legfontosabb változás a korábbi feltételekhez képest, hogy a következő kiírásban azon fiatal termelők is pályázhatnak, akik az elmúlt évek során már kaptak MVH-s támogatást, ugyanakkor most előírás lesz a 6000-25000 EURO STÉ induláskori üzemméret. Szintén fontos változás, hogy az eddigi 90 % – 10% támogatási részletek most úgy módosulnak, hogy induláskor 75 %-ot lehet lehívni, míg a harmadik évben a maradék 25 %-ot.
Említésre érdemesnek tarjuk még az: erdészeti gépes és egyéb erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó projektek, mezőgazdasági vízgazdálkodással kapcsolatos projektek, termelői csoportok létrehozása, mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése, mikrovállalkozások fejlesztése, diverzifikációs projektek.
A részletes leírásokat és útmutatót majd csak a jogcímhez tartozó rendelet és közlemény fogja tartalmazni. A pályázatok rendszerében való eligazodáshoz szívesen nyújtunk segítséget minden érdeklődő számára, keressenek bennünket a felmerülő kérdéseikkel.