Bulgária extra vámellenőrzései lassítják a gabonaszállító hajók berakodását, a vállalatok attól tartanak, hogy az ukrajnai konfliktusra válaszul megpróbálják leállítani az exportot – közölte egy termelői csoport.
A kereskedők szerint Bulgária azon európai uniós országok közé tartozik, amelyekben megnövekedett exportigény tapasztalható, mivel a kereskedők rohannak pótolni a gabonát, amelyet Ukrajnából és Oroszországból, a világ két legnagyobb beszállítójából terveztek szállítani.
„Jelenleg nem hivatalosan, hanem szóbeli utasításra Bulgária megsérti az áruk szabad mozgására vonatkozó uniós jogokat” – mondta Radoslav Hristov, a Gabonatermelők Országos Szövetségének vezetője a Reutersnek. Hrisztov elmondta, hogy a Portugáliába búzát rakodó teherhajót nem engedik kikötni Burgasz fekete-tengeri kikötőjébe, mert a vámhatóságok okmányellenőrzést végeztek. A vámhivatal cáfolta, hogy a kivitelt korlátozták volna.
„Nincs gabonaexport tilalom. Az ukrajnai helyzetre tekintettel fokoztuk a vámellenőrzéseket” – mondta a szóvivő. A lassabb hajórakodásról szóló jelentések felerősítették azokat a piaci pletykákat, amelyek szerint Bulgária gabonakiviteli tilalmat tervez. Ez tovább növelte az ukrajnai orosz invázió következményeivel küzdő kereskedőknél a feszültséget, a háború miatt bezárták az ukrán kikötőket és nyugati pénzügyi szankciókat vezetett be Moszkva ellen.
Ivan Ivanov, Bulgária mezőgazdasági minisztere szerdán közölte, hogy nincs érvényben gabonaszállítási tilalom, és a hajókat sem blokkolják. A kereskedelempolitika az Európai Bizottság által kezelt közös uniós hatáskör.
Románia, amely Bulgáriához hasonlóan nagy gabonaexportőr a Fekete-tengeren keresztül, két éve rövid időre betiltotta az EU-n kívüli gabonaexportot, amikor a COVID-19 világjárvány kezdetén élelmiszer-ellátási aggályok léptek fel.
Az EU fontolóra veszi annak lehetővé tételét a gazdálkodók számára, hogy használhassanak a parlagon lévő földeket, nevezetesen fehérjenövények termesztésére állati takarmányozás céljából, hogy megakadályozzák az Ukrajnából származó ellátási zavarokat – közölték tisztviselők az EU mezőgazdasági minisztereinek találkozója után.