Franciaországban több millió baromfit vágnak le az állomány második tömeges levágása során, miközben az ország megpróbálja megfékezni a madárinfluenza kitörését – közölte a párizsi mezőgazdasági minisztérium.
Miután a délnyugati megbetegedések hulláma körülbelül 4 millió állat leöléséhez vezetett, a minisztérium közölte, hogy a betegség a múlt hónap óta gyorsan elterjedt a Pays de la Loire régióban, egy másik jelentős baromfitartó zónában Franciaország nyugati partjainál.
A hatóságok eddig 1,2 millió madarat vágtak le a régióban, és további 3 millió leölésére számítanak, mivel ugyanazt a stratégiát követik, mint délnyugaton, és kiürítik a baromfitelepeket a járványkitörésekhez közeli területeken – mondta egy minisztériumi tisztviselő.
A madárinfluenzát a vadon élő madarak gyakran hordozzák ősszel és télen. A rendkívül fertőző H5N1 törzs az elmúlt hónapokban gyorsan terjed Európában, és több országban tömeges selejtezést követelt az aktuális helyzet.
A madárinfluenza nem terjedhet át az emberre baromfitermékek elfogyasztásával, bár alkalmanként előfordult, hogy emberek is elkapják a betegség törzseit.
Mivel a Pays de la Loire régió a csibék egyik fő szállítója, a hatóságok mentességet adnának annak érdekében, hogy a fokozottan veszélyeztetett zónákban lévő szaporítótelepek továbbra is elláthassák az ország többi részét, különösen a délnyugati régiót, amely madarai hamarosan újrakezdik a költést az influenzazárlatot követően – tette hozzá a minisztérium.
A madárinfluenza-járványok fokozták a nyomást, amely a baromfitermelőkre nehezedik és akiknek a takarmányköltségek ugrásszerű növekedésével kell szembenézniük a rekordszintű gabonaárak miatt, részben az ukrajnai orosz invázió miatt – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Franciaország és az Európai Unió különleges támogatást ígért az állattenyésztési ágazatoknak.