Ukrajna tárgyalásokat folytat Romániával mezőgazdasági exportjának szállítási lehetőségéről a fekete-tengeri konstancai kikötőjén keresztül, mivel az orosz invázió elzárta az ukrán kikötőket – közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium.
Ukrajna, amely a világ vezető gabona- és növényi olaj-exportőre, két évre elegendő készlettel rendelkezik élelmiszer-szükségletének kielégítésére, de havi 1,5 milliárd dollárt veszít a mezőgazdasági exportjában az orosz invázió miatt – közölte a minisztérium.
A román mezőgazdasági minisztérium megerősítette a tárgyalásokat arról, hogyan lehetne segíteni Ukrajnát abban, hogy a konstancai kikötőn keresztül „a lehető leghamarabb” eljuttassa exportját a globális piacra. Konstanca kikötője képes további szállítmányok kezelésére, mondták a tisztviselők.
Románia a Fekete-tengeren, amely a gabona- és olajszállítás egyik fő hajózási útvonala, Bulgáriával, Törökországgal és Ukrajnával határos. Utóbbi országot Oroszország több mint egy hónapja támadta meg szárazföldi, légi és tengeri úton.
Az adatok szerint a Konstancán és más romániai kikötőkön áthaladó áruforgalom 8 százalékkal nőtt idén 2021 azonos időszakához képest. A mennyiségeket tekintve a tranzitáruk napi átlaga márciusban átlagosan napi 30 ezer tonnával, napi 160 ezer tonnára emelkedett.
Ukrajna közben megvádolta Oroszországot, hogy aknákat telepített a Fekete-tengerbe, és közölte, hogy a lőszerek egy részét hatástalanítani kell Törökország és Románia partjainál, mivel a régióban a létfontosságú kereskedelmi hajózás veszélye nő.
Az orosz hadsereg átvette az irányítást a vízi utak felett, amikor február 24-én megszállta Ukrajnát, a Moszkva által „különleges műveletnek” nevezett háború keretében. Az elmúlt napokban török és román katonai búvárcsapatok vettek részt a vizeik körüli „kóbor”, azaz elsodródott aknák hatástalanításában.
Az ukrán külügyminisztérium közölte, hogy Oroszország a tengeri aknákat „ellenőrizetlenül sodródó lőszerként” használja. Ilyen aknákat találták 2022. március 26-28-án Törökország és Románia partjainál.