31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés – 04.05.

Agrofórum Online

Április első napjaiban gyökeres fordulat állt be hazánk időjárásában. Az addig kimondottan száraz hónapokat csapadékos napok váltották fel. A csapadék mennyisége tág határok között, 15-40 mm volt, kezdetben főként eső, később hó formájában hullott le. A nappali hőmérséklet a korábbi napokhoz képest jelentősen csökkent, éjszakánként pedig visszatértek a fagyok is. A fagymentes éjszakák csak április 5-e után tértek vissza.

Az éjszakai fagyok kisebb-nagyobb károkat okoztak a most virágzó mandula-, kajszi-, őszibarack-ültetvényekben, de a kár mértéke csak később becsülhető meg. A lehullott csapadék hatására még a viszonylag alacsony nappali és éjszakai hőmérséklet ellenére is látványos változás következett be az őszi kalászosok és a repce állapotában. A fejletlenebb árpa és búza gyorsan bokrosodásnak indult, míg az erősebb állományokban már az első szárcsomók is kitapinthatók a növényeken. Az őszi káposztarepce szárbaindulása mellett a fejlettebb növényeken a rejtett zöldbimbók megjelentek, a gyengébb állományokban még tart a szármegnyúlás állapota.

Árpa hálózatos levélfoltossága

A kalászos gabonák állapota növényvédelmi szempontból az esőzések ellenére keveset változott. Az állományok zömében szórványos lisztharmat, szeptória, hálózatos és rinhospóriumos levélfoltosság fertőzés előfordul ugyan, de jelentősebb változás csak az időjárás ismételt felmelegedése után várható. A nyugati országrészben őszi árpán enyhe tünetekkel törperozsdát is megfigyeltek. A fiatal levelek egyelőre még mentesek a kórokozók tüneteitől. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak megkezdték ismételt betelepedésüket a kalászos gabonák tábláira. A bogarak egyedszáma még alig haladja meg az észlelési szintet, de az elkövetkező napokban várhatóan emelkedni fog.

Repce-fénybogarak

A repce kártevők közül a repceszár ormányosok és a nagy repceszár ormányosok eddig is több hullámban telepedtek be a vetésekre, de a korábbi védekezések hatására a folyamat csak mérsékelt egyedszámmal folytatódik, viszont a tojásrakás továbbra is tart. A repce-fénybogarak betelepedése folyamatosnak mondható, de a hűvösebb időjárás a betelepedés ütemét mérsékelte. A ragacsos sárga lapok napi fogása most 4-7 db/csapda. A felmelegedés hatására a rajzás üteme várhatóan erősödni fog.

Mezei hörcsög

A hagyományosan hörcsöggel fertőzött tájegységekben a vizsgált területek mindössze 40%-a mentes a kártevőtől, 60 százalékukon erős közepes mértékű a lakott kotorékok aránya, így ezeken a táblákon intenzív kártételekre kell számítani a védekezések elmaradása esetén.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Tömegesen rágnak a repcebolhák

2021. szeptember 1. 10:34

Augusztus utolsó dekádjában gyökeres fordulat állt be hazánk időjárásában. Az addigi nyári meleget kora őszi, mérsékelten meleg időjárás váltotta fel. Több, egymást követő időjárási front hozott ugyan csapadékot, de szeszélyes eloszlása miatt van olyan tájegység, ahova csekély mennyiségű eső hullott, másutt viszont felhőszakadás öntözte a földeket. Sok még az ápolatlan tarló, az árvakelés mellett a nehezen írtható évelő gyomnövények egyre nagyobb teret nyernek, bőven megérve a tarlógyomirtásra.

Egyre több a fénybogár a repcén

2021. április 22. 18:21

Április második dekádjának végén egy Földközi tengeri eredetű csapadékfront megszüntette az éjszakai fagyokat. A felhőzet csapadékából szeszélyes eloszlásban több-kevesebb eső mindenhova jutott, de csak a talaj legfelső rétegében javult némileg a nedvesség ellátottság. A mérsékelt nappali hőmérséklet ellenére a talajok napi párologtatása eléri a 4-5 millimétert. A kalászos gabonák és az őszi káposztarepce kedvezően reagáltak a lehullott csapadékra, visszanyerték az ilyenkor jellemző eleven zöld állapotukat.

Veszélyes mértékű a takácsatkák száma, sok a gyapottok bagolylepke

2020. augusztus 4. 09:27

Az elmúlt időszakban jelentősen csökkent a csapadékhajlam a Kárpát-medence időjárásában, viszont a 25-30 Celsius fok körüli időjárás tartósan megmaradt. Augusztus első napjaiban, ha nem is hosszú időre, de eső áztatta a földeket. A korábban learatott területeken az elszóródott magok intenzíven kelnek, ismét kizöldült a határ. Az árvakeléseken, főként a repce után tömegesen táplálkoznak a keresztesvirágú kártevők. Kalászosok után még kevesebb ugyan a károsító a kikelt növényeken, de csak idő kérdése, hogy azokon is megjelenjenek. Az utolsó csapadékhullám után ismét elő kell venni a talajápoló eszközöket és a talajlazítókat a tarló területek „feketén” tartásához.

Nagyon magas a kukoricamoly fertőzőttség

2018. szeptember 19. 09:42

Az elmúlt időszak időjárását a csendes, nyugodt, évszakhoz képest kissé melegebb idő jellemezte. A körülmények kedveztek az aktuális betakarítási munkáknak és az őszi talaj előkészítésnek.