Összeállításunkban arra szeretnénk rávilágítani, miként érinti az Ukrajnában zajló orosz háború az üvegházi kertészetet. Az orosz csapatok előrenyomulásával és a bombázások folytatódásával az emberek aggodalma nőttön-nő. A legfrissebb hírek szerint a bombázás-sorozatban legutóbb egy üvegházi komplexum is érintett volt.
A szóban forgó üvegház a Villa Verde, egy négy hektárnyi szabadföldi virágtermesztésből álló faiskola, négy, egyenként 400 négyzetméteres üvegházzal, amelyekben Yulia és édesanyja hortenziákat, bazsarózsákat és más növényeket termesztenek. A cég egy Kijevtől néhány kilométerre fekvő faluban található, ám tegnap este orosz tüzérségi találat érte, amelytől porig égett.
Hollandiában a termesztők a háború emberekre és gazdaságra gyakorolt hatásairól beszélnek. Wouter Duijvestijn krizantémtermelő, az Algemeen Dagblad nevű holland lapnak adott interjújában nem akart az Ukrajnában folyó háború kereskedelemre gyakorolt gazdasági következményekről beszélni, de azt elárulta, hogy mindez az exportőröket igencsak súlyosan érinti.
Gáz
Bármilyen könyörtelenül hangzik is, az ukrajnai háború miatt a figyelem most a gázárra irányul, amely már hónapok óta magasan áll, a háborús helyzet azonban folyamatosan még feljebb nyomja. Tegnap a holland gázkereskedelmi platformon, a Title Transfer Facility-n (TTF) az áprilisi szerződéses ár köbméterenként 98 eurócenten zárt, míg ma reggel a napközbeni napi gázár már folyamatosan 1 euró fölé emelkedett.
Hollandia gázellátásának mintegy 20%-a Oroszországtól függ. Sok más ország esetében azonban ez az arány magasabb. Európa földgáz beszerzésének mintegy 40%-a Oroszországtól függ – írja a Reuters. Oroszország szénhidrogén-kereskedelmét eddig nem sújtották szankciókkal, bár elképzelhető, hogy Moszkva a szankciók megtorlásaként felfüggeszti a gázértékesítést Európába, ahogy az is, hogy az ukrajnai konfliktus károsíthatja az ellátási útvonalakat.
A háború miatt óriási a bizonytalanság az energiapiacokon. A De Volkskrant című holland lapban Klaas Dozeman, a BCI energetikai elemzője – aki többek között kertészeti középvállalatoknak ad tanácsot az energiavásárlással kapcsolatban – elmélkedik erről. Szerinte már most kétséges, hogy továbbra is érkezik-e orosz gáz. A múltban a Gazprom gázipari vállalat a politikai válságok idején is folytatta a szállítást, most azonban nem lehetnek biztosak abban, hogy ez ezúttal is így lesz.
Dozeman szerint azonban az a „legsúlyosabb” kérdés, hogy lehet-e még fizetni a Gazpromnak. A szankciók múlt heti bejelentésekor a Swift fizetési rendszer bezárása még nem szerepelt a listán, ám amint felvették a Swiftet a listára, meredeken emelkedni kezdett a gáz ára. És amint felmerült annak a lehetősége, hogy a gáz és az olaj kifizetésével kivételt tesznek, az ár ismét csökkenni kezdett – írja a lap.
Üzemanyagárak
Sok országban (pl. az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és Németországban) az üzemanyagárak is emelkednek.