Házikert

Hernyók elleni védelem – természetesen

Agrofórum Online

A hernyóinvázió olyan probléma, amellyel évről évre szembe kell néznünk a kertünkben, és ha nem akarjuk, hogy ezek az apró élősködők tönkretegyék a növényeinket, fel kell lépnünk ellenük. Sokan azonban irtóznak a mesterséges növényvédő szerek használatától, ezért inkább házilag készítik el a saját speciális hernyó-űző „fegyverüket”, amivel aztán bizton elűzhetik a kártékony betolakodókat.

A környezetbarát hernyók elleni szer nem csak a kertben, de a dézsákban, a balkonládákban, sőt a lakás cserepes növényein is használható. Nem igényel különösebb felszerelést, csak néhány természetes alapanyagot és egy szórófejes virágpermetező üveget.

Az elkészített „hernyóűző” folyadékot hat hétig érlelni kell, ezért, ha célzottan bizonyos növényfajtákra vagy a kert egy adott szegletére akarjuk a szert felhasználni, időben el kell készítenünk. Az organikus összetevőkből készült folyadék a későbbiekben egyszerűen hígítható: egy evőkanál oldathoz 600 ml vizet kell adnunk, így számoljunk.

Hernyó elleni permetezőszer

Hozzávalók: 1 nagy fej fokhagyma, 1 nagyobb vöröshagyma, 1 evőkanál cayenne-i bors

Elkészítés:

  1. A fokhagymagerezdeket és a vöröshagymát nagyobb darabokra vágjuk. Nem szükséges lehéjazni őket, mivel ezt a részét is felhasználjuk az oldatban.
  2. A fokhagyma- és hagymadarabokat, valamint héjakat egy fazékba tesszük és felöntjük 1.5 liter vízzel és hozzáadjuk a cayenne-i borsot.
  3. A keveréket lassú tűzön felforraljuk, folyamatosan kevergetjük. Eztán lefedjük, és takaréklángon fedő alatt 20 percig főzzük.
  4. A hagymás levet öntsük egy jól zárható edénybe és várjuk meg, amíg kihűl. Ekkor zárjuk le az üveget és tegyük hűvös helyre 6 hétre, hogy összeérjen a levünk.
  5. 6 hét elteltével szűrjük le a folyadékot és öntsük vissza a tárolóedénybe az így kapott tömény levet.
  6. Használat előtt alaposan fel kell hígítanunk az oldatot a fent említett módszerrel, azaz: 600 ml vízhez 1 evőkanálnyi oldattal. Ezzel permetezzük be a hernyótámadásnak kitett növényeinket.

Népi módszerekkel a hernyók ellen

Régi, jól bevált módszer a hernyók ellen a burgonya és a hamu. Sokan úgy vélik, a hernyókat a legjobb a felszínre csalogatni a növények köré helyezett nyers burgonyaszeletekkel, és így elkapni őket, vagy egyenesen hamut szórni a növényeinkre, amit nem kedvelnek a puhatestűek, de a földnek és a fejlődő növényeknek jót tehetnek, kiváltképp a lúgos földet kedvelőknek.

A legkártékonyabb hernyó/lepkefajták a kertben

Bár lepkeként sokszor romantikus látványt nyújtanak, a fáknak, cserjéknek, veteményeseknek és gyümölcsöknek nem tesznek jót a lepkék, amelyeket hogy-hogynem, mindig arról a növényről neveznek el, amelyekből a legszívesebben lakomáznak. Hogy melyek ezek?

  • Almamoly
  • Borsólepke
  • Káposztalepke
  • Szilvamoly
  • Barackmoly
  • Szőlőmoly
  • Répalepke

Forrás: Gyógy- és fűszernövény lexikon

Gyalogbodza vagy fekete bodza? Ne tévessze össze!

2025. április 7. 11:10

A fekete bodza és a gyalogbodza összekeverhető, pedig eltérő hatásuk miatt nem mindegy, melyikkel van dolgunk. Míg az egyik gyógyhatású, a másik komoly veszélyeket is rejthet.

Kerttervezés: hány növény kell egy négyzetméterre?

2025. április 7. 05:40

Egy új ágyásnak a kialakításánál a sor- és tőtávolság meghatározásánál mindig a növény végső mérete a mérvadó.

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

2025. április 6. 11:10

Érdemes megismerkednie a babérmeggy dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Kertünk dinamikája: napsütötte kertből az árnyékba

2025. április 6. 05:40

Kerttervezőként az egyik legnehezebb feladat az, amikor a “mindent is akaró” ügyfél azonnal árnyékos kertet szeretne.

Tippek a meztelencsigák ellen is

2024. május 7. 08:10

A jó idő beköszöntével melegebbek lettek a nappalok és az éjszakák. A jó hír mellett azonban a növényvédősöknek a növényvédelemre, a feléledő kórokozó gombákra is gondolniuk kell. A szőlősöknek a lisztharmat mellett már a peronoszpórára figyelniük kell, és a kertben károsító meztelen csigák ellen is tanácsot adunk.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Visszatérő probléma: verticilliumos hervadás Magyarországon

2019. október 13. 05:29

Hazánkban a Verticillium dahliae Kleb. gombafaj főként fiatal csonthéjas ültetvényekben okozhat jelentős károkat, jellemzően kajszi, de cseresznye, meggy, szilva és mandula esetében is.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: fertőz a nemezes és a szemölcsös gubacsatka

2022. június 15. 14:09

A csapadékot kapott tájegységekben megnőt a nedvességet kedvelő kórokozók fertőzési veszélye.