Az ukrán határőrök a múlt héten lezártak több hajózási útvonalat a Duna torkolatánál a Fekete-tengeren sodródó aknák miatt – közölte az APK-Inform elemzőcég munkatársa. Közben az orosz búzaexport ára emelkedett a múlt héten.
A múlt héten az ukrán Izmail és Reni dunai kikötők maradtak az egyetlen tengeri útvonal az ukrán gabonaexport számára, miután a tengeri kikötőket az orosz invázió miatt elzárták.
Ukrajna, egy jelentős mezőgazdasági termelő, korábban áruinak nagy részét tengeri kikötőkön keresztül exportálta, de Oroszország februári inváziója óta kénytelen volt vasúton exportálni nyugati határán vagy kis dunai kikötőin keresztül.
Az APK-Inform tájékoztatása szerint a Duna menti forgalom jelentősen korlátozott, „mivel fennáll a veszélye annak, hogy az orosz csapatok felrobbantják a Fekete-tengeren közlekedő hajókat”.
Ukrajna korábban azzal vádolta az Orosz Föderációt, hogy hajózási útvonalakat aknásítanak el a Fekete-tengeren, ami lehetetlenné teszi a hajók áthaladását a Fekete-tenger északnyugati részén.
„Csak a Duna-régió ukrajnai vizein lévő kikötők működtek teljes mértékben. Ezek azonban meglehetősen korlátozott kapacitással rendelkeznek, ami a megfelelő utakon történő szállítás felhalmozódásához vezet” – áll az APK-Inform tanácsadó cég jelentésében.
Az ukrán mezőgazdasági és közlekedési tisztviselők azt mondták, hogy az ország igyekszik növelni a dunai kikötők exportkapacitását, amelyek lehetővé teszik a gabona szállítását a Dunán keresztül Románia fekete-tengeri kikötőibe – írta a Reuters. A kormány a dunai kikötőkön keresztül történő gabonaexportról nem adott adatot.
Közben elemzők közölték, hogy az orosz búzaexport ára emelkedett a múlt héten az ország fekete-tengeri kikötőiből történő folyamatos szállítás miatt. Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre, továbbra is exportál annak ellenére, hogy logisztikai és fizetési nehézségei vannak, amelyeket a Moszkvával szembeni nyugati szankciók okoztak.
A 12,5%-os fehérjetartalmú búza ára a fekete-tengeri kikötőkből májusban 10 dollárral 380 dollárra emelkedett a múlt hét végén – közölte az IKAR mezőgazdasági tanácsadó cég, hozzátéve, hogy az ártartomány széles volt. A Sovecon, egy másik tanácsadó cég, a kikötők adataira hivatkozva azt közölte, hogy Oroszország a múlt héten 590 ezer tonna gabonát exportált, szemben az egy héttel korábbi 630 ezer tonnával.
A vámhatóság felfüggesztette az import-export adatok közzétételét, hogy elkerülje a „spekulációkat” – közölték a múlt héten. A Sovecon a múlt héten közölte, hogy Oroszország az új július-júniusi gazdálkodási szezonban növelni tudja az exportot a magas készletek, a rekordtermés-előrejelzés és az állami exportkvóta lejárta miatt. Csökkent az orosz belföldi búza ára a fogyasztók és exportőrök keresletének gyengülése, valamint a termelők kínálatának növekedése miatt – közölte a Sovecon, hozzátéve, hogy április 19-én 1,8 millió hektáron vetettek tavaszi gabonát, ami nem változott az egy évvel korábbihoz képest.