Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: most a repcefénybogarak betelepedése az uralkodó

Agrofórum Online

Az elmúlt héten továbbra is változékony, igazi áprilisi időjárás uralkodott hazánkban. A szeles, napsütéses, időnként borult, kisebb záporokkal tarkított idő gyakran váltogatta egymást, majd a hét utolsó napjaiban egy délnyugatról érkező nedves légtömegből csapadék öntözte az egész országot, de a mennyiség tekintetében nagy volt a szóródás. A nappali átlaghőmérséklet emelkedett, megszűntek az éjszakai fagypont körüli hőmérsékletek. Néhány helyen a hétvégi zivatarokból kevés jég is esett, de nem okozott károkat.

Az őszi kalászos gabonák közül az őszi árpán megjelentek a zászlós levelek, helyenként hasban van a kalász is. A búza 2-3 nóduszos fejlettségű, a korábbi esők igen jót tettek mindkét növény fejlődésének, a kijuttatott fejtrágya most fejti ki hatását. A bujább állományokban megdőlt foltok is láthatók. A növények több mint 50%-án fertőzött az állomány gabonalisztharmattal, de a fertőzés a szártőre és az alsó levelekre összpontosul.

Gabonalisztharmat búzán

A levélfoltosság betegségek mintegy a növények 20-30%-án látható, enyhe tünetekkel. A melegebb idő hatására a leveleken megjelentek az első gabonalevéltetű egyedek is, hamarosan várható a kolóniák kialakulása. A vetésfehérítő bogarak betelepedése még most is folyamatos, bár 10 hálócsapásban mindössze 4-7 imágó található. A nem feltűnően magas egyedsűrűség ellenére tömeges a peterakás, a tápanyagdúsabb búzafoltokban a növények 50-70%-án vannak tojások.

Gabonalevéltetű búzán

Az őszi káposztarepce mindenütt virágzik. A repcefénybogarak betelepedése az uralkodó most, a változékony idő ellenére 10 hálócsapásonként 50-80 bogarat lehet fogni. Emellett megindult és emelkedő tendenciát mutató a repcebecő-ormányos bogarak betelepedése. A változékony időjárás miatt elhúzódó virágzásra lehet számítani, ezért fokozott a fénybogarak kártételi esélye, ezért a növényállományokat rendszeresen ellenőrizni kell. Indokolt esetben védekezésre van szükség, a beporzó rovarok megkímélése mellett. Néhány repcetáblán kis létszámban megjelentek a bundásbogarak is, de egyedsűrűségük nem indokolja a külön védekezést.

Repcefénybogár

Az esők hatására több gazdaságban kel a napraforgó, a cukorrépa és a kukorica. A kelés vontatott a viszonylag alacsony talajhőmérséklet miatt. A vontatottan kelő növényeket már látogatják a fiatal korban érzékeny károkat okozó barkók, lucernatáblák közelében a vincellérbogarak és időnként a sároshátú bogarak is.

Kukoricabarkó

A kelőfélben levő növényállományokat ebben az időszakban rendszeresen figyelni kell, ugyanis rövid idő alatt is súlyos károkat okozhatnak ezek a bogarak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Kihívást jelent az almamoly és a vértetű fertőzése az almásokban

2019. augusztus 14. 09:19

Az almásokban most elsősorban a lisztharmat fertőzés terjedésének kedvez az időjárás. Az almamoly változatlanul nagy tömegben fogható a csapdákkal, az almafa vértetű terjedése is országosan komoly kihívást jelent.

Egyelőre kevesebb a kórokozó, de fontos a korai felismerésük

2019. március 26. 11:43

A gabonát károsító kórokozók közül továbbra is a meleg, párás körülményeket kedvelő gabonalisztharmat a domináns betegség, de a növényállományok besűrűsödésével a többi, levélfoltosságot előidéző betegség tünetei is láthatóvá válnak.

Ahol csapadék volt, ott fokozódott a kalászfuzáriózis veszélye

2020. június 9. 08:42

A viharokból és csapadékból kimaradt tájegységekben továbbra is az aszály az úr. Ami a júniusi átlaghőmérsékletet illeti, még nem érkezett meg a nyár, éjszakánként lehűl a levegő, de erős harmatképződés csak ott van, ahol az utóbbi napokban csapadék is volt.

A növények fejlődését veszélyezteti már a csapadékhiány

2020. április 14. 13:44

Az elmúlt napok időjárását és növény egészségügyi helyzetét alapvetően a tartós szárazság határozta meg. Jelentősebb mennyiségű csapadék utoljára csak március elején esett, azóta a felső talajrétegek vízkészlete minimálisra csökkent. Húsvét hétfőjén gócosan esett ugyan néhány milliméter csapadék, de ez nem jelentős tényező a növények szempontjából, hiszen a napi párolgás ennél jóval több lenne, ha lenne miből. A kalászos gabonák szemmel láthatóan kiheverték a fagyok okozta levéltörést és elhalást, de a fejlődésük alaposan lelassult.