Gépinfo

A szőlőművelés legmodernebb gépei a KITE kínálatában

Agrofórum Online

Az újdonságnak számító újszerű támrendszerről Illés Zsoltot, a francia Pellenc gyár szőlőművelő gépeiről Sasvári Gábort kérdeztük a KITE Zrt.-től.

A Bayer szőlős „Légyott” rendezvényeken lassan már hagyományszámba menően rendre a KITE is, mint társrendező vesz részt. Ezúttal a szőlőtermesztéshez kapcsolódó támrendszereket, traktorokat, valamint különféle szőlőművelésre szolgáló gépeket és eszközöket mutattak be.

Az újdonságnak számító újszerű támrendszerről Illés Zsoltot, a KITE kertészeti üzletágának igazgatóját, a francia Pellenc gyár szőlőművelő gépeiről pedig Sasvári Gábort, a KITE gépértékesítési menedzserét kérdeztük:

A KITE elkötelezett a szőlőművelés teljes gépesítésébenben, melynek részeként olyan új támrendszert dolgozott ki és ajánl, amely alkalmas a szőlőművelést hosszú ideig, magas színvonalon szolgálni – mondta Illés Zsolt. Ez az új támrendszer anyagában, megmunkálásában és konstrukciójában is számos előnyös tulajdonsággal (pl. nagy szilárdság, jó stabilitás, tartós felületvédelem galvanizálás útján, külön köztes és külön végoszlop konstrukciók, egyszerű huzal után-feszíthetőség, könnyű alkalmazkodás a technológiához stb.) rendelkezik, miáltal teljesen újszerű és rugalmas felhasználási lehetőséget kínál a szőlőtermesztőknek. Ez az új támrendszer napjainkra alakult ki olyanná, hogy a KITE azt minden elemében megújulva, kompletten, a szőlőtermesztők igényéhez igazítva ajánlja.

Mint az előbb elhangzottakból is kiderült – kapcsolódott a beszélgetésbe Sasvári Gábor – a KITE szőlőművelés gépesítésében való elkötelezettsége okán minden technológiai részfolyamatára tud megfelelő gépesítési megoldást kínálni, amely elsősorban a Pellenc francia cég gyártmányain alapszik.

Az itt bemutatottak közül is elsőként a Pellenc legújabb fejlesztését, a bogyózót emelném ki, amely az önjáró szüretelő kombájn bogyózójának stabil változata. Ez a gép a hagyományos bogyózóktól teljesen eltérő elven működik: a leválasztás nem egy hengerpaláston való leforgatás útján, hanem a szüretelő kombájnhoz hasonlóan rázószerkezet, illetve a bogyók kétlépcsős leválasztásával történik. Ez a gép kombájn utáni, vagy kézi szüretelésű szőlő bogyózására egyaránt alkalmas.

De bemutatunk itt még számos, a szőlőművelést gépesítő megoldást is. Az itt látható Pellenc függesztett soraljművelő alkalmas két félsorban a talaj 5 cm mélységű művelésére és ezzel gyomok mechanikus irtására. A sorok alá benyúló, a tőkéket automatikusan kikerülő, gumiharanggal védett forgó kapák művelik a talajt. A gép egy másik változatának talajművelő munkaszerve oldalirányba kitolható, miáltal szélesebb sortávolságú szőlőkben vagy gyümölcsösökben használható hasonló célra.

A következő gépünk egy lombfalat kezelő csonkázó, ami azért egyedi, mert nem hidrosztatikus, hanem elektromotoros meghajtású. Ennek előnye egyrészt abban mutatkozik meg, hogy a gép traktor oldalról nem igényel hidraulikus hajtást, így tömege mintegy fele a hidrosztatikus működtetésű gépekének, másrészt a csonkázó fordulatszáma a percenkénti 1.200 helyett 4.000, aminek előnye a zöldanyag sokkal szebb, roncsolás mentes metszési felületében mutatkozik meg.

Az itt látható előmetsző a kézi metszés munkáját könnyíti meg: rövidcsapos metszésnél a teljes vesszőtömeget képes 5 cm méretű darabokra „darálni”, ami lepotyog a sor alá. De alkalmas a szálvesszős metszés megkönnyítésére is azáltal, hogy a vesszők mintegy 1/3-át eltávolítja. Az elvégzett mérések szerint ezzel a géppel a kézi metszés területteljesítménye szálvesszős metszés esetén 30 %-kal, csapos metszés esetén 50 %-kal növekszik.

A cikk az Agrofórum Szaklap 2014 októberi számában jelent meg!
Érdelődés az előfizetés részleteiről: olvasoszolgalat@agroforum.hu

(Demes György – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Integrált növénytermesztés: technológia és jövő

2025. március 29. 13:10

Az idei Agritechnica szakkiállításon az integrált növénytermesztés új lendületet kap a modern technológiák és a precíziós megoldások révén.

Fendt MOMENTUM: díjazták a vetőgépet a Moldagrotechen

2025. március 25. 11:10

A Moldagrotechen az agrárszakma képviselői találkoznak, hogy bemutassák legújabb technológiáikat és eszközeiket. Idén a szakértői zsűri a Fendt MOMENTUM 16 precíziós vetőgépet Arany Kalász díjjal tüntette ki.

XXL Nexat traktor új műtrágyaszóróval: 20.000 liter kapacitás

2025. március 20. 16:10

A Nexat multifunkciós traktor mezőgazdasági gép hatalmas munkaszélességgel és fontos előnnyel bír a tavaszi tápanyag-utánpótlás során.

Ez lett a nemzet kedvenc traktora Németországban – meglepő?

2025. február 20. 09:40

2024-ben összesen 29 291 darab új traktor talált gazdára Németországban. Ez 1042 darabos, vagyis 3,4 százalékos visszaesést jelent.

Kevesebb a szőlő, több a gyepterület

2020. augusztus 9. 13:17

A megyei átlagárak alakulását az adott évben forgalomba kerülő földek ára határozza meg. A föld minőségétől és egyéb tényezőktől függően a megyék közötti és a megyéken belüli árkülönbségek jelentősek is lehetnek.

Idén gyakori kártevő a szivarsodró eszelény a szőlőben

2023. június 17. 05:37

A szivarsodró eszelény egyedek május elejétől jelennek meg a szőlő, illetve sokszor más gyümölcsfajok levelein, és június elejéig intenzív érési táplálkozást folytatnak.

Nufarmer Magazin Kertészeti Különszám (+pdf)

2019. július 26. 08:33

A kertészetekben megjelenő kórokozók és kártevők elleni sikeres fellépéshez speciális ismeretekre, valamint egyszerre hatékony és a fogyasztókra veszélytelen hatóanyagokra van szükség.

Újgenerációs madárijesztők – madárriasztó drónok a szőlőültetvényekben

2019. április 23. 14:22

A szőlőt dézsmáló madarak távoltartására alkalmazott madárijesztőktől hosszú út vezetett a legújabb technika felhasználásáig. A drónokat 4-5 tagú flottákban használják, olyanok is kaphatók, amelyek ragadozómadár-hangot adnak ki.