Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Az EU-tól kap segítséget a gabonaexporthoz Ukrajna

Az EU-tól kap segítséget a gabonaexporthoz Ukrajna

Agrofórum Online

Az Európai Bizottság közölte, hogy az EU kormányaival együttműködve segít Ukrajnának több millió tonna gabonát exportálni. A termény a kelet-európai országban ragadt, mert az orosz haditengerészet blokkolja az ukrán kikötőket.

A Nemzetközi Gabonatanács adatai szerint Ukrajna volt a világ negyedik legnagyobb gabonaexportőre a 2020/21-es szezonban, 44,7 millió tonnát értékesített külföldre, főleg Kínába, Afrikába és Európába. Emellett a napraforgóolaj egyik legnagyobb termelője.

Mielőtt Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát, a gabonafélék és a napraforgóolaj 90%-át Ukrajna fekete-tengeri kikötőin keresztül szállította exportra – ezt az útvonalat már lezárták. A gabona Ukrajnából való kiszállításával kapcsolatos problémák élelmiszerválsággal fenyegetnek, különösen az olyan szegényebb régiókban, mint Afrika.

„20 millió tonna gabonának kevesebb mint három hónapon belül el kell hagynia Ukrajnát az uniós infrastruktúra használatával” – mondta Adina Valean, az EU közlekedési biztosa. „Ez egy óriási kihívás, ezért elengedhetetlen a logisztikai láncok koordinálása és optimalizálása, új útvonalak kialakítása, valamint a szűk keresztmetszetek lehetőség szerinti elkerülése.”

Az ukrán termény vonattal történő gyors kiszállítása is kihívás, mert az ukrán vasútvonal Európától eltérő vágányszélességgel rendelkezik, így a gabonát a határon különböző vonatokra kell rakodni. Tovább rontja a helyzetet, hogy nem sok ilyen átrakodási lehetőség van a határokon.

Közben a G7 külügyminiszterei is megvitatják, hogyan lehetne felszámolni az ukrán gabona blokádját, hogy lehetővé váljon a globális exportálás – közölte Annalena Baerbock német külügyminiszter.

„Jelenleg 25 millió tonna gabona van elzárva az ukrán odesszai kikötőben, ami a világon élő emberek millióinak jelent élelmiszert, amire sürgősen szükségük van, mindenekelőtt az afrikai országokban és a Közel-Keleten” – mondta Baerbock.

Az ukrán gazdálkodók eddig 8,7 millió hektárt vetettek el a 2022-es tavaszi vetésben, 22%-kal kevesebbet, mint 2021 azonos időpontjában – közölte az ukrán gabonakereskedők szövetsége, az UGA hivatalos adatokra hivatkozva.

A szakszervezet tájékoztatása szerint Ukrajna idén 11,45 millió hektár tavaszi gabonát tervez vetni, ami 3,5-4 millió hektárral kevesebb, mint 2021-ben az orosz invázió, a „területek megszállása” miatt. A hivatalos adatok szerint a gazdák 188 ezer hektár tavaszi búzát, 918 ezer hektár tavaszi árpát, 3,239 millió hektár kukoricát és néhány egyéb terményt vetettek el.

Az ukrán mezőgazdasági minisztérium nem adott hivatalos kilátást 2022-re a gabonatermés-várakozásról. Azt mondták, hogy a vetésterület 20%-kal csökkenhet idén az orosz csapatokkal folytatott harcok miatt számos régióban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szinte kirabolják a termelőket és fogyasztókat a belga burgonyapiacon

2024. július 11. 10:10

Egy friss Greenpeace-felmérés szerint a belga burgonyapiac 90 százalékát 7 nagyobb társaság tartja ellenőrzés alatt.

Inkább eladják a befektetők az agrárcégek papírjait

2024. július 8. 11:40

A június eladói fölényt mutatott a 25 vizsgált, agráriumhoz kötődő cég tőzsdei árfolyammozgása alapján.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Újraindulnak az USA és az EU kereskedelmi kapcsolatai?

2020. január 17. 09:47

A Trump-kormányzat és az Európai Unió közötti kereskedelmi vita egyik sarkalatos kérdése az, hogy az unió nem kívánja megnyitni piacát a nagy arányú amerikai agrárimport előtt.

Kevesebb lehet az EU 2024-es búzatermése

2023. december 28. 08:10

Az Európai Unió búzatermelése csökkenni fog jövőre, főként a franciaországi nedves időjárás miatt, míg az árpatermelés megugrik, amit a rossz téli vetések után a tavaszi árpára való áttérés ösztönzött - közölte álláspontját a Strategie Grains tanácsadó cég.

Európai Parlament: a mezőgazdaság és a kohéziós politika finanszírozását legalább a jelenlegi szinten kell tartani

2018. május 30. 14:33

A közlemény szerint az Európai Parlament állásfoglalásában vitatja az Európai Bizottság következő többéves költségvetési keretben javasolt számait.

Uniós megoldást sürget Románia és Lengyelország a belső piacot elárasztó ukrán gabona ügyében

2023. március 28. 13:21

Románia és Lengyelország is az Európai Bizottságtól (EB) vár megoldást az unió piacát vámmentesen elárasztó, a hazai termelőket nehéz helyzetbe hozó ukrán gabonaexport ügyében.