Az észak-olasz régiókat súlyosan fenyegeti, hogy egyes térségekben mezőgazdasági termelésük felét elveszíthetik a gazdálkodók a szárazság miatt – közölte egy gazdálkodó lobbiszervezet, mivel Olaszország nagy részén a tavak és folyók szintje veszélyesen csökken, ami veszélyezteti az öntözéses gazdálkodást.
Az olasz közüzemi cégek szövetsége, az Utilitalia a héten arra figyelmeztetett, hogy az ország leghosszabb folyója, a Pó az elmúlt 70 év legrosszabb aszályát éli meg, így a hatalmas, északi vízi utat vízzel ellátó részek közül számos szakasz teljesen kiszáradt.
Más folyók, amelyek Közép-Olaszországba nyúlnak be, szintén jóval alacsonyabb szintűek voltak a szokásosnál ebben az évszakban – közölte az ANBI ágazati hatóság, hozzátéve, hogy a jelenlegi válság rávilágít „az éghajlatváltozás következményeire a félszigeten”.
A mezőgazdasági lobbi azonnali cselekvést sürget, sürgős öntözést kérve a növények, például a paradicsom és a görögdinnye megmentése érdekében, valamint új infrastruktúra létrehozását, beleértve az esővíz tárolására szolgáló tárolómedencéket.
„A teljes kár már meghaladja az egymilliárd eurót ” – áll a mezőgazdasági lobbiszervezet közleményében, hozzátéve, hogy a vízhiány a kukorica- és szójatermelést is sújthatja. Ezeknél a terményeknél az ellátás egyébként már most is veszélyben van az ukrajnai háború miatt.
Az északi piemonti és lombardiai régiók kormányzói – ahol a mezőgazdasági termelés egy része a Pó-folyótól függ – azt mondták, felkérik a nemzeti kormányt, hogy hirdessen ki aszály miatti szükségállapotot – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Torinóban, Piemont fővárosának egyes részein éjszaka áramszüneteket jelentettek egyébként a meleg időjárás miatt, amely megterhelte a földalatti kábeleket – jelentette a helyi média.
Szokatlanul magas hőmérsékletekről számolnak be Európa-szerte. Spanyolországban legalább 20 éve regisztrálták a legmelegebb nyári hőhullámot, és Franciaországban is elérték a 40 Celsius-fok körüli hőmérsékletet.