A szupermarketben található kenyér és pékáruk csupán közel harmada készül Ausztriából származó gabonából. Ez a Wirtschaftsten am Land egyesület és a Wiener Bauernbund által az élelmiszer-kiskereskedelemben és a diszkontokban végzett regionális ellenőrzés eredménye.
Az összesen 250 vizsgált termékben, köztük 153 féle kenyérben és 97 féle péksüteményben, a termékek mindössze 32%-a készült igazolhatóan Ausztriából származó gabonából. Összesen 58%-ban, azaz ötből három terméken egyáltalán nem volt feltüntetve az eredet
– mondja Elisabeth Wolff bécsi gazdálkodók szövetségének igazgatója és szövetségi tanácsos.
A szupermarketek és diszkontok önkiszolgáló boltjaiból, kenyérpultjaiból a vizsgált termékek 32 százalékánál sikerült meghatározni az eredetet és azonosítani a származási országot, Ausztriát. A termékek további hét százalékánál egyértelműen kiderült az alapanyagok uniós származása, a többiről nem derült ki kellőképpen.
A gabona önellátási foka Ausztriában 94%. – Kérdéseket vet fel ezután, miként fordulhat elő, hogy még minden harmadik kenyér és minden harmadik zsömle sem készült kimutathatóan osztrák gabonával. Ezzel éles ellentétben egy felmérés szerint a megkérdezett fogyasztók 70%-a arra számít, amikor „osztrák” kenyeret vásárol, hogy az tartalmaz helyi gabonát. Ahelyett, hogy eleget tennének ennek a kívánságnak, a fogyasztók megnehezítik a regionális nyersanyagok és az importáruk megkülönböztetését – panaszkodott Wolff.
A regionális ellenőrzés azt mutatta, hogy továbbra is óriási szükség van a cselekvésre. Ezért követelik néhányan egy jóváhagyási pecsét kiterjesztését a kenyérre és a pékárukra. Ily módon megakadályozható a kiskereskedelmi macska-egér játék a fogyasztók és gazdálkodó családjaink kárára – számolt be az osztrák Bauern Zeitung. Az úgynevezett AMA minőségi pecsét az ellenőrzött osztrák származás garanciája, és biztonságot ad a fogyasztóknak a vásárlás során. „Ez az életbiztosítás mindenkinek szól – a gazdálkodótól a molnáron és péken át a fogyasztóig” – teszi hozzá.
Az „Ausztriából származó liszttel” megjelölés csak az őrlés helyét jelzi, a gabonatermesztést nem.
Ha Ausztriában őrölnek külföldi gabonát, a kereskedők „Ausztriából származó liszt” megjelöléssel forgalmazhatják azt
– mutatott rá Wolff. Ugyanez vonatkozik a „Made in Austria” vagy „Baked in Austria” népszerű kijelentésekre. A földrajzi adatok, mint például az „Österreichische Kaisersemmel”, nem adnak információt a gabona eredetéről. Ez csak a recept. A bécsiek szerint ezek az eredetmegjelölések 100 százalékban félrevezetőek.