Növénytermesztés

Nitrogénműtrágya nélkül termeszthetünk?

Agrofórum Online

A Kaliforniai Egyetem kutatói megtalálták a módját, hogy hogyan lehet csökkenteni a gabonafélék termesztéséhez szükséges nitrogénműtrágya felhasználását. A felfedezéssel az Egyesült Államokban évente több milliárd dollárnyi műtrágyaköltséget takaríthatnak meg a gazdálkodók, amelynek jelentős környezetvédelmi vonatkozása is van, azáltal, hogy csökkenhet a természetbe kerülő nitrogénvegyületek mennyisége.

A kutatás Eduardo Blumwald, a növénytudományok elismert professzorának laboratóriumából származik, aki új utat talált a gabonafélék növekedéséhez szükséges nitrogén biztosítására.

A tanulmány a Plant Biotechnology című folyóiratban jelent meg.

A nitrogén kulcsfontosságú a növények fejlődéséhez, a kijuttatott elem nagy része azonban elvész, és a talajba és/vagy a talajvízbe mosódik. Blumwald kutatása így egyfajta fenntartható alternatívát jelenthet – olvasható a sciencedaily.com-on.

A vizsgálat középpontjában a légköri nitrogen talajbaktériumok segítségével való megkötése áll. A hüvelyes növények, például a földimogyoró és a szójabab gyökérgümőkkel rendelkeznek, amelyek révén a növények nitrogénmegkötő baktériumok segítségével képesek fedezni nitrogénigényüket. A gabonanövények, mint például a rizs és a búza, nem rendelkeznek ezzel a képességgel, ezért a talajba kerülő műtrágyákból származó nitrogén felvételével képesek pótolni az elem hiányát.

Ha egy növény képes olyan kémiai anyagokat termelni, amelyek a talajbaktériumokat a légköri nitrogéngáz megkötésére késztetik, akkor a növényeket módosíthatjuk úgy, hogy több ilyen vegyi anyagot termeljenek

– mondta Blumwald.

Ezek a vegyi anyagok a talajbaktériumok nitrogénmegkötését fokozzák, így csökkenthető a kijuttatott műtrágya mennyisége.

Blumwald kutatói olyan vegyületeket azonosítottak a rizsnövényekben, amelyek fokozzák a baktériumok nitrogénmegkötő aktivitását.

Ezután azonosították a vegyi anyagokat előállító kémiai útvonalakat, majd a vegyületek termelésének fokozása céljából génszerkesztési eljárásokat alkalmaztak.

A kutató a növényeket hihetetlen kémiai laboratóriumoknak tartja, és mint mondta eredményei olyan alternatív mezőgazdasági gyakorlatot eredményezhetnek, amely lehetővé teszi a műtrágyahasználat csökkentését. A módszer más növények esetében is működőképes.

A Kaliforniai Egyetem szabadalmi bejelentést nyújtott be a technológiára, amely folyamatban van.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért nem jó ötlet újravetni a lucernát ugyanarra a földre?

2025. július 25. 08:10

A lucerna képes gátolni saját magvainak csírázását és fejlődését. Az önmérgezés komoly kockázatot jelent az újravetés során.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Először sikerült növényt termeszteni holdi talajon

2022. május 13. 12:28

Először sikerült növényt termeszteni Holdról származó talajon.

India: „a költségek töredékéből létesítünk farmokat világszerte”

2023. május 18. 13:33

Hogyan tudsz eladni valamit, ha nem mentél végig a termesztéssel, a telepítéssel és a termékek értékesítésével kapcsolatos teljes útvonalon saját magad?

Hogyan védjük meg a fagytól a növényeket?

2022. november 26. 06:34

A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.

Műtrágyapiac: kiszámíthatatlan a jövő

2021. október 19. 11:06

A gázáremelkedés következtében számos ágazat, többek között a műtrágyaipar, illetve -piac is érintetté válik, ami magával vonja a jövő termesztéstechnológiai stratégiáinak felülvizsgálatát is. Kérdésünkre, miszerint milyen megoldást lát a gázáremelkedés következtében a műtrágyapiacon kialakult kritikus állapot kezelésére, Vázsonyi László, a VulcanAgro Kft., termésnövelő készítményeket előállító vállalat szakmai vezetője válaszolt.