A gázválságban a német szövetségi kormány a megújuló energiaforrások erőteljesebb felhasználására törekszik, hogy az import földgáz szerepét csökkentse a villamosenergia-szektorban. Alternatív megoldásként a biogáz nagyobb szerepet kaphat.
Egyre többször merül fel, hogy milyen szerepe lehet a biogáznak a jövő villamosenergia-piacán? Egy tanulmány lehetségesnek tartja, hogy 2035-től biogázüzemek válthatják fel a földgázerőműveket. A rövid tanulmány készítői azonban egyből fel is vázoltak jónéhány akadályt.
Szakértők azt feltételezik, hogy középtávon Németország gázszükségletének mintegy három százaléka fedezhető biometánnal, azaz feldolgozott biogázzal. Ez derül ki a lipcsei Német Biomassza Kutatóközpont és a Wuppertal Intézet rövid tanulmányából. A biometán jelenleg a gázpiac körülbelül egy százalékát teszi ki. A biogázüzemek a földgázzal üzemelő tartalék erőművek ellátását hivatottak helyettesíteni.
A biogáz a biometánná történő feldolgozás nélkül is hozzájárulhat a rugalmas villamosenergia-termeléshez, ha a helyszínen villamos energiává alakítják. A tanulmány szerint a jelenleg a gáztüzelésű erőművek által termelt villamosenergia-termelés akár 46 százalékát is lehetne biogázból fedezni. A szerzők elképzelhetőnek tartják, hogy 2035-ben biogázüzemek válthatják fel a földgáz- tartalékerőműveket, amikor Németországban az elektromos áram szinte teljes egészében megújuló forrásokból származhat majd a tervek szerint.
Ezeket az erőműveket rugalmasan és rövid időn belül kell használni, ha például túl kevés szél- és napenergia áll rendelkezésre. A gázválságban a szövetségi kormány a megújuló energiák erőteljesebb hozzájárulására törekszik, hogy a földgázt kiszorítsa a villamosenergia-szektorból. „Különösen a biogáz-termelést kívánjuk bővíteni egyebek mellett az üzemek meghatározott éves maximális termelésének felfüggesztésével” – jelentette be néhány hete a berlini Gazdasági Minisztérium.
2030-ra az orosz gáz 40 százalékát a német biogáz helyettesítheti az elképzelések szerint. A gáztermelés rövid távú 20 százalékos növelése lehetséges a jelenlegi elképzelések szerint. A bioenergia-ipar információi szerint Németországban közel 10 000 biogáz üzem működik, amelyek évente körülbelül 95 terawattóra (TWh) biogázt termelnek. Ebből körülbelül 85 TWh-t a helyszínen alakítanak át villamos energiává és hővé, és körülbelül 10 TWh-t betáplálnak a gázhálózatba. A különböző szabályozási megkötések miatt az üzemek többsége nem a műszakilag lehetséges legnagyobb mennyiségű biogázt állította elő – állítja a fővárosi bioenergia hivatal.
Egy állásfoglalás szerint az üzemek rövid távon átlagosan 20 százalékkal növelhetik gáztermelésüket további nyersanyagok vagy magas energiatartalmú nyersanyagok, például kukoricaszilázs felhasználásával.