Agrárgazdaság

A biogázüzemek a német áramtermelés 46 százalékát fedezhetik

Agrofórum Online

A gázválságban a német szövetségi kormány a megújuló energiaforrások erőteljesebb felhasználására törekszik, hogy az import földgáz szerepét csökkentse a villamosenergia-szektorban. Alternatív megoldásként a biogáz nagyobb szerepet kaphat.

Egyre többször merül fel, hogy milyen szerepe lehet a biogáznak a jövő villamosenergia-piacán? Egy tanulmány lehetségesnek tartja, hogy 2035-től biogázüzemek válthatják fel a földgázerőműveket. A rövid tanulmány készítői azonban egyből fel is vázoltak jónéhány akadályt.

Szakértők azt feltételezik, hogy középtávon Németország gázszükségletének mintegy három százaléka fedezhető biometánnal, azaz feldolgozott biogázzal. Ez derül ki a lipcsei Német Biomassza Kutatóközpont és a Wuppertal Intézet rövid tanulmányából. A biometán jelenleg a gázpiac körülbelül egy százalékát teszi ki. A biogázüzemek a földgázzal üzemelő tartalék erőművek ellátását hivatottak helyettesíteni.

A biogáz a biometánná történő feldolgozás nélkül is hozzájárulhat a rugalmas villamosenergia-termeléshez, ha a helyszínen villamos energiává alakítják. A tanulmány szerint a jelenleg a gáztüzelésű erőművek által termelt villamosenergia-termelés akár 46 százalékát is lehetne biogázból fedezni. A szerzők elképzelhetőnek tartják, hogy 2035-ben biogázüzemek válthatják fel a földgáz- tartalékerőműveket, amikor Németországban az elektromos áram szinte teljes egészében megújuló forrásokból származhat majd a tervek szerint.

Ezeket az erőműveket rugalmasan és rövid időn belül kell használni, ha például túl kevés szél- és napenergia áll rendelkezésre. A gázválságban a szövetségi kormány a megújuló energiák erőteljesebb hozzájárulására törekszik, hogy a földgázt kiszorítsa a villamosenergia-szektorból. „Különösen a biogáz-termelést kívánjuk bővíteni egyebek mellett az üzemek meghatározott éves maximális termelésének felfüggesztésével” – jelentette be néhány hete a berlini Gazdasági Minisztérium.

2030-ra az orosz gáz 40 százalékát a német biogáz helyettesítheti az elképzelések szerint. A gáztermelés rövid távú 20 százalékos növelése lehetséges a jelenlegi elképzelések szerint. A bioenergia-ipar információi szerint Németországban közel 10 000 biogáz üzem működik, amelyek évente körülbelül 95 terawattóra (TWh) biogázt termelnek. Ebből körülbelül 85 TWh-t a helyszínen alakítanak át villamos energiává és hővé, és körülbelül 10 TWh-t betáplálnak a gázhálózatba. A különböző szabályozási megkötések miatt az üzemek többsége nem a műszakilag lehetséges legnagyobb mennyiségű biogázt állította elő – állítja a fővárosi bioenergia hivatal.

Egy állásfoglalás szerint az üzemek rövid távon átlagosan 20 százalékkal növelhetik gáztermelésüket további nyersanyagok vagy magas energiatartalmú nyersanyagok, például kukoricaszilázs felhasználásával.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Novemberben kilőtt a Deere & Company árfolyama

2024. december 6. 15:40

A három legjobban teljesítő papír közé került 10,1 százalékos drágulással a Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV.

Németország: új üvegházi létesítmény a biozöldségek számára

2022. március 5. 08:34

Németországban egy 8000 m²-es F-Clean borítású fedett fóliás üvegházat építettek biozöldségek számára.

Új piacokat keresnek a német búzának

2019. augusztus 17. 08:10

Szaúd-Arábia az utóbbi években a német búza legnagyobb vásárlója volt, de a német cégekre sokkal keményebb versenyfeltételek várnak, miután a szaudiak enyhítik a búza behozatalára vonatkozó minőségi előírásokat.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Németország leggazdagabb gazdálkodói nem is gazdálkodók

2024. január 11. 07:10

A legnagyobb földterületek valójában agrárholdingok tulajdonában vannak, ezek tulajdonosainak neve pedig a kereskedelemben és iparban ismert.