Növényvédelem

Gondolatok a DDT-ről

Agrofórum Online

A téma apropója Elena Conis, How to sell a poison (,,Hogyan adj el mérget”) című könyve.

A diklór-difenil-triklóretán, röviden DDT néven ismert ,,csodaszert” annak idején, bevezetése hajnalán szinte korlátlan mennyiségben használták az Egyesült Államokban. A ’40-es, ’60-as években olyan területeken éltek is a ,,csodaszer jótékony hatásaival”, olyan területeken, mint a növényvédelem, és humán betegségek elleni küzdelem, azonban állati, és emberi szervezetre gyakorolt karcinogén, és toxikus hatására hamar fény derült, így használatát betiltották.

Miközben a hatóanyag mára szinte kivétel nélkül tiltott (kivéve a malária elleni küzdelemben), továbbra is felelőssé tehető bizonyos megbetegedésekért. Hozzá kell tenni, hogy a nyugat-nílusi láz és a zika vírus elleni intézkedésekben a mai napig támaszkodnak rá!

A könyv betekintést nyújt a tudomány tagadásának mechanizmusaiba, a dezinformációs kampányokba, valamint a politika és más társadalmi erők szerepébe a mérgező anyagok szabályozására vonatkozó nemzeti megközelítés kialakításában. A szerző megdöbbentő részletességgel írja le az amerikai otthonok, mezőgazdasági területek, háziállatok, szarvasmarha-telepek és komplett amerikai városok folyamatos, nagymértékű DDT-s permetezését.

De miért is volt erre szükség?

Ha visszarepülhetnénk az időben, akkor talán jobban megérthetnénk, hogy a ’40-es ’50-es évek USA-jában, a DDT bevezetését megelőzően használt növényvédő szerek és rovarirtók korábbi generációi – sokkal mérgezőbb, ólomból és arzénból készült vegyületek voltak. Elfogadott tény volt, hogy ha rovarirtás jött szóba, akkor az emberekre nézve is mérgező anyag került felhasználásra. A DDT azonban ,,nem” volt ilyen értelemben mérgező: a kezelések sem az állatok, sem az emberek esetében nem hoztak rövid távon káros hatást. A DDT így szinte mindenre megoldást kínált, hiszen kis erőbefektetéssel lehetett remek eredményeket elérni, melynek kedvező gazdasági vonzata is volt.

Korábban tonnaszámra juttatták ki a környezetbe (fotó: Wikipédia)

A svájci vegyipari vállalat által fejlesztett molekulát az USA különösen nagy mennyiségben használta. Az amerikai társadalom tudatába teljesen összefonódott a készítmény a második világháborús sikerekkel, azáltal, hogy az a malária és egyéb pusztító betegségek elleni küzdelem szimbólumává lett. Tehát, mintha a szuperhatalmi törekvések, és státusz kivívásának egyik eszközét látták volna benne.

1972-es betiltását követően a szer továbbra is jelen van a környezetben, vízi ökoszisztémákban, állati, és emberi szervezetben egyaránt.

A háború után azonban kibújt a szög a zsákból

A DDT összetétele a háború után nyilvánosságra került: óriási gyártási és forgalmazási dömping indult. Rengeteg kutatás készült – többek között a DDT zsírszövetben és anyatejben való felhalmozódásával kapcsolatban –, amelyeket közzé is tettek.

A 20. század második felében azonban a rövid távú toxikológiai vizsgálatokról áttértek a hosszabb távú epidemológiai vizsgálatokra. A társadalmi felmérések során feltett kérdéseket is megváltoztatták: elkezdték vizsgálni a DDT hatásait a lakosság reprezentatívabb csoportjain, beleértve a nőket, a gyermekeket, időseket, a már meglévő betegségekben szenvedőket, valamint azokat, akik különböző módon és különböző ideig voltak kitéve a szernek. E kutatások nagy része a DDT betiltása után zajlott, miközben az emberek szerkitettségének módja, és mértéke is jelentősen megváltozott: a háború után már többnyire ,,csak” élelmiszeren keresztül érintkeztek a molekulával.

Fotó: Wikipédia

Mint azt a szerző elmondta,

A tudományt úgy kezeljük, mint a konkrét, megingathatatlan, vitathatatlan válaszok forrását. A tudomány azonban valójában egy olyan folyamat, amelyet önmagunk és a világunk megértéséhez használunk. És idővel ez a folyamat újfajta információkkal fog szolgálni számunkra. Maga a folyamat meg fogja változtatni, hogy milyen kérdéseket szeretnénk feltenni, hogyan tesszük fel őket, és mennyire vagyunk képesek bizonyos válaszokat kapni. Ugyanakkor a tudomány társadalmi jellegű is, amelyet emberi szereplők végeznek. És a tudósok ebbe a folyamatba beleviszik az összes, már meglévő elfogultságukat, előítéletüket és feltételezésüket. Ha ezt el tudnánk ismerni és tisztábban látnánk, az segítene helyreállítani a tudományba vetett közbizalmat.

,Megpróbáltam belelátni a DDT-t védelmező, a híradós műsorban a szert bekanalazó (!) emberek fejébe is. A DDT nem tűnt számukra annyira mérgezőnek, hiszen annyi más vegyi anyag egyértelműen károsabbnak bizonyult.

Az emberek erősen hittek az előnyeiben, és úgy gondolták, hogy ezek az előnyök felülmúlják a káros hatásokat.

Conis szerint egyáltalán nem csökkentjük a peszticidektől való függőségünket, amely következtében folyamatosan zsugorodnak a rovarpopulációk, nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte. Márpedig túlélésünk záloga a rovarvilág. Ez az, ami tulajdonképpen jobban megrémíti a szerzőt, mint egy olyan vegyszer, mint a DDT mérgező hatása. A folyamatosan változó és kevéssé tanulmányozott vegyi anyagoktól való teljes függőségünkkel és a készítmények túlzott használatával kapcsolatos kérdések azok, amelyek vitathatatlanul átformálják a világot, amelyben élünk.

A teljes cikk a civileats.com-on olvasható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rágcsálók elleni védekezés - hatékonyan és körültekintően

2024. december 20. 08:10

Az uniós jogi szabályozás pár éve különválasztotta a laikus felhasználói és a professzionális felhasználói kör számára elérhető készítmények mennyiségét és hatóanyagtartalmát is.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Ezért vásárol Kína több éves szünet után ismét amerikai búzát 

2023. október 9. 17:40

A 2023/24-es gazdálkodási évben az amerikai kereskedők 220 000 tonna őszi búzát adtak el Kínának. Több mint két éve ez az első ilyen üzlet.

Az amerikai kukorica és szója kondíciói romlottak, Európában kevesebb gabonatermés várható

2023. július 29. 11:10

Az amerikai kukorica és szója terméseredményei csökkentek a héten – jegyzi meg a CRM Agri a legfrissebb amerikai termés-előrejelzési jelentésre hivatkozva.

Miért növekedhet a poloskák száma olyan helyeken, ahol soha nem voltak korábban?

2023. július 14. 09:10

A poloskák Kelet-Ázsiában őshonosak, majd első ízben körülbelül 20 évvel ezelőtt Pennsylvania területén észlelték őket. Azóta az egész USA-ban elterjedtek, de leginkább az ország közép-atlanti részén, a középnyugati részeken és a nyugati parton koncentrálódnak – és itt is okozzák a legtöbb problémát.

Amerikában csökkentek, Európában pedig emelkedtek a terményárak

2023. október 21. 18:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce értéke csökkent.