A gilisztaűző varádics egy hasznos dísznövény is lehetne amellett, hogy növényi leveket és ázalékokat is készíthetünk belőle. A gilisztaűzésen kívül másra is jó!
A gilisztaűző varádics (Tanacetum vulgare) az őszirózsafélék családjába tartozó olyan növényfaj, mely a nedvesebb területek egyik gyomtársulás-alkotója. Egész Európában előfordul, Magyarországon is gyakori, talán csak az Alföldet kerüli el, mert az ártéri magaskóros társulások és a mocsárrétek növénye.
Alapvető társulásban a kanadai aranyvesszővel (Solidago canadensis), a magas aranyvessző (Solidago gigantea) gyomtársulási faja.
Miről ismerhető fel?
Megjelenése elég jellegzetes. Őszirózsafélék családjához hűen a fészekvirágzatokban csöves virágok vannak, sugárvirágok nélkül. Élénk sárga színe és nagy lombtömege miatt nagyon látványos még díszkertekben is. 80-100 cm magasságra is megnő, aranysárga virágai adják fő díszítőértékét.
Leveleit és virágát megdörzsölve egy fűszeres és kámforos illat csapja meg az orrunkat.
Hova ültessük a kertben?
A nedves kertrészekben biztosan jól érzik magukat, alacsonytermetű díszkerti változatát sziklakertekbe is ültetik, de szükséges számára a rendszeres öntözés. A Herbáriumokan gyakran írnak a gilisztaűző varádicsról, mert jótékony hatásai miatt még a népgyógyászati leírások is említik.
Azért itt fontos megjegyezni, hogy humán felhasználás oldalról az OGYÉI tiltólistáján van!
A leírások szerint onnan ered a neve, hogy a bélgilisztákat is elűzte a leveléből, virágából készült teája. Külsőleg borogatásoknál ízületi fájdalmak ellen ajánlották korábban, de újfent jelezni szeretném, hogy most az OGYÉI tiltólistáján van, ezek inkább csak népgyógyászati leírások.
Mivel hatóanyagai viszont nem figyelmen kívül hagyhatók, így növényi leveknek a kertben használható a gilisztaűző varádics.
Méliusz Juhász Péter 1578-ban írott Herbáriumában is említik a hangyaellenes hatását. Ez annyiban érdekes, hogy míg a főzet és az erjesztett lé tényleg jó a hangyák ellen, addig a növény körül nincs jelentős hatás, ha csak magát a növényt és környezetét nézzük. Ezzel egy időben a levéltetvek és még a poloskák sem kedvelik, ami miatt távoltartó növényként is gondolhatunk rá a biokertészkedéskor.
További érdekessége, hogy szárított virágait rongyzsákba téve, és úgy a szekrénybe akasztva a molyok ellen is hatékony, ahogyan azt a levendula esetében már ismerjük.