Agrárközélet

Mi minden járul hozzá a fenntarthatósághoz? A Győri Klíma Expo erről is szólt

Széchenyi István Egyetem Sajtóközlemény

A térségi hulladék-szemléletformálási és innovációs mintaprojektet, nyitott laboratóriumi szolgáltatásait és tevékenységeit, valamint a környezeti nevelésben használható hatékony módszertanát és eszközeit is közelebb hozta az II. Győri Klíma Expo látogatóihoz a győri Széchenyi István Egyetem a hétvégén. Az intézmény betekintést engedett abba, mi mindenben járul hozzá a fenntarthatósághoz. A rendezvény a győri önkormányzat és az egyetem szoros együttműködését is példázta.

Győr önkormányzata a Széchenyi István Egyetemmel, a Győr-Moson-Sopron Megyei Iparkamarával és további partnereivel együttműködésben másodszor rendezte meg a nagyszabású Klíma Expót szeptember 30. és október 2. között. Az Olimpiai Sportparkot megtöltötték a fenntarthatóságért elkötelezett látogatók és kiállítók. Közöttük idén is hangsúlyos szerepet vállalt a Széchenyi István Egyetem, amely a témában számos területen dolgozik együtt szoros partnerségben a város és a térség vezetőivel, vállalataival.

Számunkra is öröm, hogy a Klíma Expo hagyománnyá érik, mert a fenntarthatósággal kapcsolatos szemléletformálás időszerűbb, mint valaha. Egyetemünk a rendezvényen a szakmai és tudományos oldalt képviseli. Fontos célunk, hogy az akadémiai szféra és a hallgatók mellett hiteles üzeneteket fogalmazzunk meg, valamint hasznos tartalmakat kínáljunk minden közösség számára, különös tekintettel a vállalkozásokra, a lakosságra és a gyerekekre. Azért dolgozunk, hogy a lehető legtöbbet hozzá tudjunk tenni a város, a régió és a közösség életéhez ezen a téren is

– húzta alá dr. Torma András. A főszervező győri környezetvédelmi bizottság tagja, Széchenyi-egyetem tanszékvezető egyetemi docense elmondta: az intézmény szerepe kettős volt. Egyrészt közreműködtek a pénteki szakmai nap koncepciójának összeállításában, és azt támogatva tudományos igényességű előadásokkal készültek. Ezen túlmenően önálló standon mutatták be az intézmény által a fenntarthatóság és a környezeti nevelés terén lefedett széles spektrumot, valamint betekintést nyújtottak abba, mi mindenben járulhat hozzá az egyetem a szemléletformáláshoz.

Dr. Szálasy László, a győri önkormányzat környezetvédelmi bizottságának elnöke a kiállítást megnyitó sajtótájékoztatón kiemelte: az országosan is egyedülálló rendezvény a város, a Széchenyi István Egyetem, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint az Arrabona Európai Területi Együttműködési Csoportosulás (Arrabona EGTC) együttműködésének köszönhetően valósulhatott meg. Hozzátette: a környezetvédelem egyre nagyobb szerepet játszik életünkben, de fontos még több érdekes, új információt átadni a lakosságnak – különösen a gyermekeknek – a fenntarthatóságról, az energia- és vízgazdálkodásról vagy a kertihulladék-kezelésről.

Dr. Dézsi Csaba András győri polgármester beszédében köszönetet mondott a Széchenyi István Egyetemnek, amiért a rendezvény mellé állt.

Győr két fontos lábon áll, az egyik az ipar, a másik az egyetem. Mindkettőre büszkék vagyunk. Az egyetem nemcsak szellemi fejlődést, hanem a gyakorlatban is használható tudást biztosít számunkra

– hangsúlyozta.

Keszthelyi Nikoletta környezetvédeleméért felelős helyettes államtitkár örömét fejezte ki, hogy a széles összefogással létrejött rendezvény alkalmat teremt a fenntarthatósággal kapcsolatos témák közös áttekintésére.

E kérdéskör kihívást jelent az egész világnak. Az éghajlatváltozás erősödő jelenségei mellett megjelent az energiaválság is. Elérkeztünk oda, hogy közintézményeink településeink, otthonaink csak klímatudatos, energiatakarékos módon működhetnek tovább

– említett egy fontos szempontot.

A II. Győri Klíma Expo pénteki szakmai napján a Széchenyi István Egyetem, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és az Arrabona EGTC szervezésében szakmai előadásokon vettek részt a vállalatok és a régió településének képviselői. A szervezők az iskoláknak nyílt nappal készültek, amelyen a tanulók a Kék Bolygó Alapítvány és a Fertő-Hanság Nemzeti Park részvételével szemléletformáló előadásokat hallgathattak meg. A zöldhétvégét workshopok és sportrendezvények színesítették.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha az istállóban elszaporodnak a patkányok: irtás csalétekkel

2024. október 25. 16:10

A gazdaság a patkányok számára maga a mennyország, tele búvóhellyel és táplálékkal. Sok esetben csak patkányirtással tudunk ellenük védekezni.

Meghatározták a 2027-es uniós agrárreform főbb pontjait

2024. október 24. 16:10

Az uniós mezőgazdasági miniszterek megegyeztek a 2027-ben esedékes uniós agrárreform legfontosabb pontjaiban.

Felbukkant az ázsiai lódarázs a szomszédunkban, izgalmas hajsza indult utánuk

2024. október 19. 16:10

Egy drón 360 fokos szkenneléssel azonosította a fészket a 2,5 °C-os hőmérséklet-különbség alapján. A fészek a lomb takarása miatt csak mintegy 5 fokos szögben volt látható.

Milyen új szakmák vannak a mezőgazdaságban?

2024. október 16. 13:10

Az agrárium átalakulásával óriásivá nőtt az igény a digitális technológiákhoz vagy a fenntarthatósági elvárásokhoz értő szakemberekre.

Klímaváltozás hatásai: melegebb ősz

2022. november 24. 05:37

Enyhülni látszik mind az ősz, mind a tél, ami nem kedvez sokszor az élővilágnak, növényvilágnak sem. A tartós mínuszok a káros baktériumok, vírusok elpusztítása miatt volt jó a téli időszakban, így kevesebb volt a megbetegedés is.

Fontos döntések előtt áll a gabonaágazat

2019. június 7. 10:33

Az irányok meghatározásánál figyelembe kell venniük a klimatikus változásokat, a piaci igényeket, ugyanakkor számolniuk kell azzal is, hogy generációváltás zajlik az ágazatban.

Ehető közkertek, avagy agrár-erdészet a városban? - Egy közösségi kezdeményezés Budapesten

Elindult egy gyümölcsözőnek tűnő közös projekt Zuglóban egy erdei kert lértehozására civil szervezetek és önkormányzati dolgozók együttműködésében. A cél egy köztér létrehozása, ahol fák alatt ehető növények termesztése történik, miközben a projekt hozzájárul a tájrehabilitációhoz, a kiszáradt patakmenti élőhelyek megújításához.

Talaj, klíma, agrotechnika

2018. november 28. 04:36

A szántóföldi növénytermesztést hatalmas változások jellemezték az elmúlt évtizedekben. Új fajták, hibridek jelentek meg, a vetőmag-előállítás minőségi színvonalon valósul meg hazánkban. Ugyancsak hatalmas változások következtek be az agrotechnikai elemekben is. A szántóföldi növénytermesztés biológiai alapjainak és agrotechnikai elemeinek forradalmi változása mellett az ökológiai feltételek azok, amelyek standardok maradtak, ill. azok csak korlátozott mértékben befolyásolhatók.