A dublini Trinity Collage botanikusai egy olyan hasznos gombafaj előfordulásáról számoltak be, mely árpa környezetbarát, fenntartható termesztését segítheti.
Az árpa a világ negyedik legfontosabb gabonanövénye. A dublini Trinity Collage botanikusai egy olyan hasznos gombafaj előfordulásáról számoltak be, mely e nélkülözhetetlen kalászos környezetbarát, fenntartható termesztését segítheti. Jelenléte a termesztett növény számára kettős haszonnal jár: egyrészről megvédi a patogén gombáktól, másrészről kedvezőtlen környezeti körülmények kialakulása esetén javítja az életkilátásait. Csírafertőző, maggal terjedő, talajból fertőző betegségek ellen jelent védelmet, emiatt kevesebb környezetterhelő kemikália alkalmazása válik szükségessé.
A laboratóriumi vizsgálatok szimbionta kapcsolatot feltételeznek az árpa és az endofita gombafaj között. Ez a mikroorganizmus természetes körülmények között előfordul a termőtalajokban, az árpa emberi közreműködés nélkül is kapcsolatba kerülhet vele. Erre azonban viszonylag kicsi az esély, mert nagyobb távolságra történő terjedésre gyakorlatilag nem képes, valamint az élőhelyét veszélyeztető vetésváltás és a növényvédőszer-használat jelentette káros hatások tovább csökkentik annak valószínűségét, hogy spontán módon létrejöjjön e két szervezet között a szimbiotikus kapcsolat. A Trinity Collage kutatói ezért olyan megoldást keresnek, ahol az árpa oltásával biztosítható lenne a gomba jelenléte. Pillanatnyilag még csak laboratóriumban zajlanak a vizsgálatok, kérdés azonban, hogy szántóföldi körülmények között is megismételhetőek lesznek-e az eredmények.
A téma jelentőségét az húzza alá, hogy napjaink és a jövő agráriuma számára a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy úgy kell minél több élelmiszert előállítani, hogy közben a fenntartható gazdálkodás kritériumainak egyre nagyobb mértékben kell megfelelni. A természetben előforduló endofita gombákban hatalmas lehetőség rejlik, hiszen használatukkal csökkenthető a növénytermesztés különböző kemikáliáktól való függése. A dublini kutatócsoport célja tehát az előzetes, bíztató laboratóriumi kísérletek szántóföldi kiterjesztése, majd a gazdák számára alkalmazható innovatív technológiai megoldások kifejlesztése – olvasható a http://www.farming.co.uk/news/article/10979 című weboldalon.
Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter