Növényvédelem

A gomba, amely az árpa fenntartható termesztését segítheti

Agrofórum Online

A dublini Trinity Collage botanikusai egy olyan hasznos gombafaj előfordulásáról számoltak be, mely árpa környezetbarát, fenntartható termesztését segítheti.

Az árpa a világ negyedik legfontosabb gabonanövénye. A dublini Trinity Collage botanikusai egy olyan hasznos gombafaj előfordulásáról számoltak be, mely e nélkülözhetetlen kalászos környezetbarát, fenntartható termesztését segítheti. Jelenléte a termesztett növény számára kettős haszonnal jár: egyrészről megvédi a patogén gombáktól, másrészről kedvezőtlen környezeti körülmények kialakulása esetén javítja az életkilátásait. Csírafertőző, maggal terjedő, talajból fertőző betegségek ellen jelent védelmet, emiatt kevesebb környezetterhelő kemikália alkalmazása válik szükségessé.

A laboratóriumi vizsgálatok szimbionta kapcsolatot feltételeznek az árpa és az endofita gombafaj között. Ez a mikroorganizmus természetes körülmények között előfordul a termőtalajokban, az árpa emberi közreműködés nélkül is kapcsolatba kerülhet vele. Erre azonban viszonylag kicsi az esély, mert nagyobb távolságra történő terjedésre gyakorlatilag nem képes, valamint az élőhelyét veszélyeztető vetésváltás és a növényvédőszer-használat jelentette káros hatások tovább csökkentik annak valószínűségét, hogy spontán módon létrejöjjön e két szervezet között a szimbiotikus kapcsolat. A Trinity Collage kutatói ezért olyan megoldást keresnek, ahol az árpa oltásával biztosítható lenne a gomba jelenléte. Pillanatnyilag még csak laboratóriumban zajlanak a vizsgálatok, kérdés azonban, hogy szántóföldi körülmények között is megismételhetőek lesznek-e az eredmények.

A téma jelentőségét az húzza alá, hogy napjaink és a jövő agráriuma számára a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy úgy kell minél több élelmiszert előállítani, hogy közben a fenntartható gazdálkodás kritériumainak egyre nagyobb mértékben kell megfelelni. A természetben előforduló endofita gombákban hatalmas lehetőség rejlik, hiszen használatukkal csökkenthető a növénytermesztés különböző kemikáliáktól való függése. A dublini kutatócsoport célja tehát az előzetes, bíztató laboratóriumi kísérletek szántóföldi kiterjesztése, majd a gazdák számára alkalmazható innovatív technológiai megoldások kifejlesztése – olvasható a http://www.farming.co.uk/news/article/10979 című weboldalon.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Nem halogatható a regulátorozás a repcében!

2019. október 29. 11:17

A repcék többsége már elérte a 7-8 leveles állapotot, így már nem halogatható a regulátorozás. Le kell lassítani a további intenzív növekedést, inkább a gyökérnyak erősödjön a továbbiakban.

Ősszel érkeznek a legújabb bőtermő búzák, és szójában is tovább erősít a Karintia Kft.

2018. június 21. 07:25

20 faj, 100 fajta, 300 parcella és 2500 vendég. Így harangozta be Közép-Európa legnagyobb fajtabemutatóját a magyar gazdáknak a Karintia Kft.

Növénytermesztés Képgaléria Videó

Az árammal stimulált „talaj” felgyorsítja a palánta növekedését

2024. január 9. 07:10

Amikor egy újfajta termesztőközegben árammal stimulálták az árpapalánták gyökérrendszerét, az 50%-kal gyorsabban fejlődött. A kutatók hidropóniás (talajmentes, tápfolyadékkal végzett) termesztéshez fejlesztették ki a különleges „termőföldet”.

Tovább nőttek a mezei pockok által fertőzött területek – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. február 14. 08:10

Február első dekádjában minden eddigi nappali és éjszakai melegrekordot megdöntött az időjárás. Ennek hatására az ősszel vetett kalászos és káposztarepce vetések fejlődése is megkezdődött.