Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Januárban 3,6 millió tonna lehet az orosz búzaexport

Januárban 3,6 millió tonna lehet az orosz búzaexport

Agrofórum Online

Oroszország januári búzaexportja a július-júniusi gazdálkodási szezonnak ebben az időszakában továbbra is magas maradhat – legalább 3,6 millió tonnát tehet majd ki – egy hatalmas 2022-es gabonatermés után – hívták fel a figyelmet az elemzők.

A világ legnagyobb búzaexportőre, Oroszország rekordméretű, 151,0 millió tonnás gabonatermést takarított be szárítás és tisztítás után számolva, ebből 102,7 millió tonna a búza a 2022-es előzetes hivatalos adatok szerint.

Oroszország 3,6-3,8 millió tonna búzát exportál januárban – áll az IKAR mezőgazdasági tanácsadó cég közleményében. A Sovecon, egy másik tanácsadó cég a januári búzaexportot 3,6-4,0 millió tonnára becsüli, míg a Rusagrotrans orosz vasúttársaság elemzői 3,6 millió tonnára várják az adatot. A három elemző decemberi búzaexportra vonatkozó becslései 4,1 millió tonnától 4,5 millió tonnáig terjednek.

Oroszország felfüggesztette az import- és exportadatok közzétételét, hogy elkerülje a „spekulációkat” – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

A Fekete-tenger Oroszország és Ukrajna gabonaexportjának fő útvonala. A globális biztosítótársaságok a 2023-as körülmények tesztelése előtt állnak, mivel a viszontbiztosítók január 1-től 200%-kal emelik a kulcsfontosságú kamatokat, és visszavonulhatnak a kockázatvállalástól Oroszországban, Ukrajnában és Fehéroroszországban. Sok híresztelés van a 2023-as évre vonatkozóan a Fekete-tengeren közlekedő hajók biztosításával kapcsolatban, mivel a viszontbiztosítás valószínűleg kihívást jelent majd.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

Bővült az élelmiszerek kiskereskedelme

2024. június 21. 14:10

A kiskereskedelem minden ágazatában forgalomnövekedést mért a KSH az egy évvel korábbihoz képest.

Az időjárás miatt estek az árak Chicagóban

2021. június 4. 06:14

Vegyes volt az összkép a csütörtöki kereskedés során a tengerentúlon és Európában is.

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.

Korrekciós nap szakította meg a gabonaralit

2024. május 15. 08:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Monszun: a csapadékos meleg már károkat okoz a mezőgazdaságban

2018. június 11. 14:42

Az előttünk álló héten csütörtök-pénteken egy átmeneti kisebb lehűlés után visszatér a nyári meleg, egyébként pedig maradnak a majdnem mindennapos zivatarok, területi átlagban pedig újabb jelentős mennyiségű csapadék várható.