Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készüljünk a monília elleni védekezésre a csonthéjasoknál!

Agrofórum Online

A februári kellemes napok után március közepén ismét hűvösebb napokat ígér a meteorológia. A maximum hőmérséklet csak időnként és átmenetileg haladja meg a 10 Celsius-fokot, éjszakánként jellemzően fagypont körüli értékeket mérhetünk.

Az igen száraz február után március első harmadáig szintén alig esett csapadék, így a talajok legfelső rétege csontszáraz. 150 centiméterig van ugyan nedvesség a talajban, de ha nem töltődik tovább, akkor ismét száraz tavasz elé nézhetünk. A talajmunkák a belvizes foltok kivételével mindenütt végezhetők, célszerű a talajokat a vetési-ültetési munkálatokig lezárva tartani, hogy minimálisra csökkentsük a vízpárolgást.

Kajszi korai piros bimbós állapotban

A viszonylag hideg napok lehetőséget adnak a még el nem végzett faápolási-metszési munkák befejezésére, a fák nem várnak, már az őszibarack is fakadás előtt áll, rügyei gyapjasan duzzadva várják a melegebb napokat. Még van lehetőség a virágzás kezdete előtt réztartalmú gombaölő készítménnyel megtenni az óvintézkedéseket a tafrinás levélfodrosodás fertőzés elhárítására. A kórokozó már a rügyben levő levélkezdeményeket képes megfertőzni, amennyiben a csapadék bemossa a szaporítóképleteket a rügypikkelyek közé. Az így megfertőzött levélkék már betegen bújnak elő, de csapadékos tavaszon a betegség később is, a meleg napok tartós beköszöntéig képes a növényt megbetegíteni. Virágzáskor már más, nem réztartalmú készítményre kell alapozni a levélfodrosodás elleni védekezési stratégiát.

Ribiszke hajtászsugorító levéltetű kártétele

A korán fakadó ribiszke levelein már most kezdi szívogatását a levélpirosító ribiszke levéltetű. A fakadó levélkéken szívogató levéltetű az első levelek torzulását, piros elszíneződését okozza. A torz növekedésű levelek fonákán megfigyelhetjük a kártevőt. Ugyancsak közeli veszély az almafa levélpirosító levéltetű megjelenése, kártétele a levelek egészen fiatal, úgynevezett „egérfüles” állapotára tehető, tehát a lemosó permetezés utáni időszakban kell megakadályozni a levéltetű szívogatását. A károsított levelek szintén élénkpirosra színeződnek és torzulnak, a levélfonákon megtalálhatók a tüneteket okozó „tettesek”.

Alma levélpirosító levéltetű tünete

A csonthéjas termésű gyümölcsfák első komoly problémájára is most készüljünk fel, mert a mandula már a síkvidéki tájakon is kibontotta szirmait, de a korai kajszifajták szintén virágzás közeli állapotban vannak! A virág- és hajtásfertőző monília ellen rézzel érdemes kezdeni a védekezési programot, rózsaszín bimbós állapottól pedig más, engedélyezett szerekkel folytassuk a kezeléseket, egészen a sziromhullás utáni időszakig. A kórokozó igen agresszíven fertőzi a csonthéjas termésű gyümölcsfákat, ezért csak többszöri kezelés adhat elfogadható eredményt az ellene való védelemben. A virágzás utáni időszak hirtelen hajtásszáradását is ez a betegség okozza, de a fertőzés már jóval korábban, virágzás idején következik be. Akkor már tehetetlenek vagyunk, most kell megelőzni a bajt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

A felmelegedéssel jönnek a kártevők is

2021. április 27. 12:58

Április utolsó dekádjában folytatódott a lassú felmelegedés. Időnként a nappali csúcshőmérséklet meghaladta a 15 Celsius fokot, az éjszakák viszont rendre megközelítették a fagypontot. A széles határok között ingadozó csapadék látványos javulást okozott a kalászosok és a repce fejlődésében. Ennek ellenére még most is csaknem egy hónapnyi a talajok felső rétegének a vízhiánya. Igen vontatottan, de kelnek a hetekkel ezelőtt elvetett napraforgók és kukoricák, a talajok erőteljesebb felmelegedése felgyorsítaná a folyamatot.

Erősödött a fekete cseresznye levéltetű fertőzése

2020. június 4. 04:36

A cseresznye fekete levéltetve újabb hajtásokon jelentkezett, így erősödött a fertőzés, a szívogatástól torzulnak a hajtásvégi levelek, a környező gyümölcsökön pedig megtelepedett a korompenész a mézharmat kiválasztás miatt.

Aktivizálták magukat a poloskák és a meztelen csigák

2021. április 7. 09:38

Március végén az évszaknak megfelelő időjárás köszöntött be országszerte, gyakran 20 Celsius fokot is meghaladó hőmérséklettel. A mandula és a kajszi elvirágzóban van, a fagykárok gyakran 50 % vagy e fölöttiek. Fővirágzásban van az őszibarack, virágzik a szilva és a körte, piros bimbós az alma. A cseresznye és a meggy is néhány napon belül virágozni kezd. A negyedéve tartó szárazság most elsősorban a rovarkártevőknek kedvez, a kórokozók jelentősebb fellépéséhez több csapadékra lenne szükség.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.