A mezőgazdasági gépeket gyártó Fendt bemutatta a hidrogén-üzemanyagcellás hajtású traktor első prototípusát Németországban. Más partnerekkel együtt a Fendt részt vesz az alsó-szászországi H2Agrar mezőgazdasági modellprojektben, amelynek célja a mezőgazdasági felhasználású hidrogén-infrastruktúra kutatása.
A modellprojektben először hidrogénüzemű traktor prototípusait használják majd rendszeresen a gazdaságokban. Ebből a célból a Fendt 2023 áprilisában szállítja le két elsőgenerációs prototípusát az alsó-szászországi Haren (Emsland) gazdaságaiba. Ott a H2Agrar projekt részeként használják majd fel a hidrogénüzemű járműveket a mezőgazdasági életképességének megállapítására. A projekt a helyi szélerőművekből előállított zöld hidrogént hasznosítja, a megfelelő infrastruktúra kiépítése mellett.
A Fendt egy ideje dolgozik a mezőgazdasági kibocsátás csökkentésén, és már 2017-ben bemutatott egy akkumulátoros elektromos meghajtású traktort a hannoveri Agritechnica kiállításon – számolt be az elektromos hajtásláncokkal foglalkozó electrive.com híroldal.
Úgy látom, hogy a hidrogén nagyon fontos megoldást jelent a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás kibocsátási problémáira. A mezőgazdaság és az erdészet sok energiát tud szolgáltatni, ami hidrogén előállítására is felhasználható”
– mondta Hubert Aiwanger, Bajorország gazdasági, regionális fejlesztési és energiaügyi minisztere.
Hozzátette:
a mezőgazdasági és erdőgazdasági területeken fotovoltaikus erőművek vagy a szélerőművek termelhetnek áramot, amely kibocsátásmentes és az ennek felhasználásával előállított hidrogén zöldnek számít. Elképzelhető a biogázüzemekből vagy erdei maradékfából származó hidrogén is.”
A németországi Alsó-Szászország tartomány, a H2Agrar és a Green H2 Hub-Haren közös projektjében egy hidrogén-infrastruktúra fejlesztését finanszírozzák az Emsland-mintarégióban. A zöld hidrogént a helyi lakosság szélerőművéből származó zöld energia segítségével állítják elő. Ezt elsősorban a mobilitási szektorban és a mezőgazdaságban kell alkalmazni. Ennek érdekében saját töltőállomásparkkal rendelkező infrastruktúra épül az alternatív üzemanyagokhoz, például a hidrogénhez, de e-töltőállomásokkal is. Az AGCO/Fendt a CEC Haren GmbH & Co. KG-vel, a Röchling Engineering Plastics SE & Co. KG-vel, a Braunschweigi Műszaki Egyetemmel és az Emden/Leer Alkalmazott Tudományok Egyetemével együtt dolgozik a projekten.