32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Házikert

Kertünk talajának minőségi javítása tavasszal

Agrofórum Online

Egy jó minőségű kerti föld lélegzik és tele van ásványi anyaggal, élőlénnyel. A sok műtrágyával és más vegyszerrel kezelt talajban ezek az élőlények elpusztulnak, elpusztulhatnak, így a körforgás megszűnik, a növények könnyedén megbetegednek, fogékonyak lesznek a kártevőkre és a betegségekre is. Egy összetapadt, agyagos, építkezés után visszamaradt sittes talaj nem alkalmas ültetésre. Ebben az esetben talajcserére van szükség.

Első lépésként ismerjük meg kertünk talaját. Ássunk fel egy részt és vizsgáljuk meg milyen a szerkezete, morzsalékos laza, netán összetömörödött agyagos? Ma már különböző mérőműszerekkel mérni tudjuk a talaj pH értékét, így megnézhetjük, hogy meszes, savanyú vagy semleges pH értékű földünk van.

A földigiliszta vagy egyéb rovarok jelenléte a legjobb. Ha ezek hiányoznak kertünkből érdemes akár betelepíteni is őket. Ezek a kis hasznos, ám nem túl kedvelt állatok, szó szerint felássák helyettünk a talajt tavasztól őszig.

Ha a talaj minősége nem megfelelő, tavasszal ássuk fel a kertet és válasszunk talajjavító anyagot. Ez lehet jó minőségű komposzt (sötét színű, morzsalékos anyag), amely nagy mértékben javítja a talaj minőségét. De adhatunk hozzá istállótrágyát (szerves trágyát) is, amelyet jó mélyen forgassunk be a földbe. Erre jöhet egy réteg komposzt vagy humusz kerti földdel keverve.

Ősszel és tavasszal is érdemes a talajt „szellőztetni”, vagyis jó alaposan felásni és elgereblyézni. Az ősszel lehullott faleveleket, és a nyáron levágott füvet soha ne égessük el, hanem komposztáljuk és forgassuk vissza a talajba. A komposzthoz egész évben gyűjthetjük akár a konyhai hulladékot, akár a kerti hulladékot is.

Ha megfelelően gondoskodunk minden évben kertünk talajáról, tavasztól őszig lombtenger és virágmező lesz kertünkben, a növények „meghálálják”.

Forrás:

https://www.kertvarazsmagazin.hu/tavaszi-kert/

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

Egészséges talaj, növény, és klíma: nagyobb teljesítőképesség + videó

2025. május 20. 16:10

A rendezvényen, melyet tavasszal rendezett meg a Profeed, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a talaj, talajegészség, tápanyag-utánpótlás, vízmegtartás és növényegészség kerültek górcső alá.

Fontos a termőföld termőképességének megtartása

2018. október 31. 07:46

Nem véletlen az, hogy Nyugat-Európában 30-40 százalékkal magasabb termésátlagot tudnak elérni egyes termelők, és ez nemcsak az alkalmazott műtrágya mennyiségén múlik, hanem a talaj termőképességének megőrzésén.

Az első lépés lehet az aszály és az erózió ellen - Új, innovatív megoldás az AGRO.bio–tól: AlgaTer

2019. január 28. 10:52

Az AlgaTer® által termelt nagy molekulatömegű anyag (EPS), óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédő szerek és a műtrágyák káros hatásaitól.

Miért is fontos csapadékmentes időszakban a talajbaktérium készítmények használata?

2019. április 10. 13:36

A kérdést Holopovics Zoltánnak, az Agrova Kft. Fejlesztési- és Szakmai vezetőjének és Varga Sándornak, Biológiai- és Talajerőgazdálkodási Szakmérnökünknek tettük fel.