24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Időjárás

Az enyhébb idő a mandula és a kajszi teljes virágzására kedvező lesz

Agrofórum Online

A böjti szelek csillapodnak, a jövő hét közepéig napközben várhatók élénk, helyenként erős széllökések – hívja fel a figyelmet az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Kedden és szerdán is érkezett egy időjárási front hazánkba, melynek csapadéka rendkívül jól jött mezőgazdasági szempontból, főként az ország északi felében. Északnyugaton és a középső országrészben egyre nagyobb szükség lenne további csapadékra, azonban az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint a jövő hét közepéig számottevő mennyiség nem valószínű. A folytatásban ugyanis nagyobb részt száraz, napos idő várható, a kezdeti fagyos éjszakák után enyhül az idő és a jövő hét közepére már 20 fok közelébe emelkednek a maximumok.

Az agrometeorológiai elemzésben kifejtették; a talajok felszín közeli rétege az ország északi kétharmadán már sokfelé volt száraz, majd a szerdai csapadék a keleti részeken átnedvesítette ezt. Északnyugaton azonban egyre szárazabb a talaj fölső rétege. A mélyebb talajrétegek szinte országszerte jó vízellátottságúak, a Tisza, valamint a Körösök mentén helyenként még mindig előfordul belvíz.

Ahogy arról szántóföldi növényvédelmi előrejelzésünkben is beszámoltunk, az őszi vetések jellemzően jó állapotban vannak, az elmúlt napokban előfordult 20 fok körüli hőmérsékletek hatására megindult a tavaszi fejlődésük.

Minél kevesebb ideig hagyjuk fedetlenül a talajt!

Az elmúlt napok porviharai ismét felhívták a figyelmet a szélerózióra, mely sok szempontból okoz hatalmas károkat. Az OMSZ jelentésében kiemelték, hogy a talaj védelmét nem lehet eléggé hangsúlyozni: minél kevesebb ideig hagyjuk fedetlenül a talajt. A mezővédő erdősávok szerepe is kiemelkedő, a fatelepítésnek pedig most van itt az ideje.

Az OMSZ agrometeorológiai elemzésében kitérnek arra, hogy immár az északkeleti országrészben is virágzanak egyes mandula fajták, közvetlen virágzás előtt áll a kajszi, az őszibarack és a körte virágrügyei is erősen meg vannak duzzadva. Délen, délnyugaton ezek a folyamatok még előrébb járnak. Az elmúlt napokban előfordult gyenge éjszakai fagyok lassítják a növények túl korai és túl gyors fejlődését.

Mi várható ezután?

A honlapon közölt összefoglaló szerint jövő hét közepéig a folytatásban a fagyos péntek reggel után tartós felmelegedés indul. Péntek reggelre országos fagy várható, általában -1, -6 Celsius fokig csökken a hőmérséklet. A hét végén még várhatók gyenge fagyok reggelente, de egyre enyhébb légtömegek érkeznek fölénk, így megszűnnek az éjszakai fagyok és erősödik a nappali felmelegedés: kezdetben 15 fok körüli, majd a jövő héten csütörtökön már 20 fok körüli maximumok várhatók.

A meleg, napos idő a mandula és kajszi teljes virágzására kedvező lesz, az elemzés szerint pedig az majd a jövő kérdése, hogy ezek után éri-e még a tavasszal fagykár. Csapadék legfeljebb hétfőn hullhat, de nem valószínű számottevő mennyiség, jellemző lesz a nagyobb részt száraz, napos időjárás. A jövő hét közepéig tehát a talaj veszít a nedvességtartalmából, az elhalt előző évi aljnövényzet is tovább szárad, így nő a tavaszi szárazfű tüzek esélye. A böjti szelek csillapodnak, a jövő hét közepéig napközben várhatók élénk, helyenként erős széllökések. A hosszabb távú, de bizonytalanabb előrejelzés szerint a jövő hét vége felé érkezhetnek időjárási frontok hazánk fölé, melyek csapadékot és 25-e után lehűlést hozhatnak.

A részletes agrometeorológiai elemzés az Országos Meteorológiai Szolgálat oldalán érhető el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Esőből is megárt a sok - hátráltatja a mezőgazdasági munkát a felázott talaj

2019. május 27. 08:46

Jelentős területeken kérdéses, hogy egyáltalán el tudják-e végezni a kezelést, hiszen a húsz fok körüli nappali hőmérséklet a sok csapadékkal robbanásszerű növekedést okoz a kukoricánál.

Mabisz: a biztosítók aszálykifizetései negyvenmilliárd forintnál tartanak

2022. november 8. 11:42

A mezőgazdasági biztosítással foglalkozó társaságok 39,96 milliárd forintot fizettek ki az idei aszálykárokra, közel 8500 bejelentés nyomán október végéig - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) kedden.

Jobb, ha megszokjuk a szélsőséges időjárást

2019. július 11. 08:17

Ezek az ellentétes éghajlati anomáliák – az Európa északi részén tapasztalt forró szárazság és a déli viharos esőzések – azonos időben nem fordultak elő az elmúlt 500 év során.

Miért hagyja veszni talajának termőképességét?!

2021. október 7. 09:05

A szántóföldi termesztés kockázatossága évről-évre folyamatosan nő a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok miatt.