Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Rendszerszintű szemlélet: hatékonyabb termelés

Agrofórum Online

A 2022-es év nem volt könnyű az ország nyugati felében sem. Bár Lovászpatonán a kukorica vetésétől október közepéig összesen 450 mm csapadék hullott, annak eloszlása messze nem volt ideális. Tóth Szabolcsék családi gazdasága számára fel volt adva a lecke. 1200 hektáron, főként szántóföldi növénytermesztéssel foglalkoznak, ahol a talajfókuszú szemlélet némiképp azért enyhítette az időjárás okozta problémákat. Területeiken évek óta forgatás nélküli művelést alkalmaznak, illetve baromfit is tartanak, és a brojlercsirke hízlalása során keletkező trágyát rendszeresen kijuttatják a földjeikre. De a Natur Agro Hungária Kft.-vel is a talajvédelem, egészen pontosan a szárbontás miatt kerültek szoros kapcsolatba még 2006-ban.

Tóth Szabolcs családi gazdálkodó szerint észlelték azt, hogy talajaik védelemre szorulnak, így annak érdekében, hogy a talaj tápanyag-tartalma hatékonyabban táródjon fel, mindenképp olyan talajművelési rendszert szerettek volna alkalmazni, amely által a tápanyag minél rövidebb úton felhasználódik. Kukoricaszár-bontással kezdtek, és a második-harmadik év eredményei igen meggyőzően alakultak. A kukoricabetakarítás után majdnem minden alkalommal használják a bontó készítményeket.

A technológia részét képezik immár a Natur Agro lombtrágyái is, melyek rövid időn belül beépültek a kezelési sorba. Tavasszal az őszi búzában egy stresszoldó lombtrágya-összeállítással indítanak, feloldandó a fagykárral, illetve egyéb okból eredő stresszt. Egykomponensű, Natur PLASMA alapú kezelés hatására hatékonyabban képes indulni a növény a vegetációba. Az első gomba elleni kezelés alkalmával Natur ACTIVE-ot is kijuttatnak, illetve szaktanácsadói javaslatra különböző összetételű mikro-, és makroelemekkel egészítik ki a tankkeveréket. Kukoricánál újabban Natur NOVA készítményt használnak, melyet a magágyba, a vetéssel egy menetben csökkentett mennyiségű talajfertőtlenítő szer mellé juttatnak ki. Előfordul az is, hogy a korábbi vetésű kukorica levelei tavasszal belilulnak a talajmenti fagy hatására: ilyenkor a Natur PLASMA biostimulátor kerül ki a növényekre, vagy permetezőgéppel, vagy sorközművelő kultivátorral. Emellett a technológia része 10-12 leveles állapotnál a hidas permetezővel kijuttatott Natur ACTIVE lombtrágya cinkes kiegészítéssel. A napraforgónál csillagbimbós fenológiai stádiumban kap az állomány egy Natur PLASMA, bór, illetve Natur ACTIVE tartalmú kezelést. Vizuális értelemben rendkívül szembetűnő a növények állapotának javulása, míg termésben akár több száz kilogramm többlethozam is várható.

Az elmúlt évek jó tapasztalatait tovább erősíti a szaktanácsadói háttér, ami a termékek magas minősége mellett, komoly segítséget jelent a hétköznapokban. A Natur Agro kollégái ugyanis rendszeresen tartanak határszemléket a partnereiknél. Nincs ez másképp Lovászpatonán sem.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fenntartható Termelési Rendszer: a KITE Zrt. válasza a termelőket érintő kihívásokra

2025. február 6. 14:40

Az FTR a precíziós gazdálkodás alapjaira építve igazodik a jelenlegi gazdasági környezethez és a szélsőséges klimatikus viszonyokhoz.

Ősgabona, kovász: tegyük tisztába a fogalmakat!

2025. február 4. 17:15

Az ősgabona és kovász fogalma sokakban bizonytalanságot ébreszt. Videónkkal ezeket a kételyeket szeretnénk eloszlatni.

Hogyan alapozzák meg a korai kukoricák a termésbiztonságot?

2025. február 4. 08:10

A SAATEN-UNION kínálatában több kimagasló termőképességgel rendelkező korai hibrid is található, amelyek termésstabilitása és stressztűrő képessége is kiemelkedő.

A 2024. évi rávetéses másodnövény-termesztés tanulságai

2025. február 3. 07:10

A rávetéses kettős termesztés lehetővé teszi, hogy egyesítsük az áttelelő gabonafélék termesztésének gazdasági előnyeit a környezeti előnyeivel.

Növényi maradványok lebontása mikroorganizmusok által termelt enzimekkel

A holt szerves anyag bontása bonyolult biológiai, biokémiai és mikrobiális ökológiai folyamatok eredményeként jellemezhető. A hatékony szárbontás érdekében a gabona- és repcetarló szakszerű kezeléséhez hozzátartozik a növényi maradványok lebontását segítő mikrobiológiai készítmények hatásainak ismerete és használata.

Változtassuk istállótrágyává a szármaradványokat!

2022. július 8. 08:34

A Biovéd szakmai cikksorozattal kezdte el bemutatni biológiai nitrogénpótló rendszerét.

Intenzív talajélet nélkül nincs hatékony növénytermesztés, avagy a baktériumkészítmények szerepe a szárbontásban!

2019. október 9. 08:06

A szántóföldön termesztett növénykultúrák betakarított termése a teljes növényi biomassza kevesebb, mint 50%-a. A fennmaradó nagyobb rész melléktermék, melynek jelentősebb része nem kerül vissza a talajba. A gabonafélék, ipari és takarmánynövények gyökér és szármaradványa átlagosan a 8-10 tonnát is elérheti hektáronként.

Kérdések és válaszok a biogeN (mIKRo-CELL) felhasználásával kapcsolatban

2022. július 29. 11:33

Elkezdődtek az aratások, így az eddig hozzánk érkezett kérdésekből válogattunk, és nyilvános válaszokkal igyekszünk további termelőknek is segíteni.