A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara támogatást nyújt az exporttevékenységet folytató gazdáknak.
Új agro-ökológiai támogatási programot hirdettek meg
A kormány bejelentette, hogy új támogatási programot indít az agroökológiai gazdaságok számára. Az agrárökológiai program (AÖP) a Közös Agrárpolitika (KAP) 2023-ban induló stratégiai terv támogatási keretének egyik legfontosabb új eleme, amely évi 202 millió eurós költségvetéssel gazdálkodik majd.
A program a környezetbarát termelési módszereket használó termelő számára kínál olyan támogatási lehetőséget, amely hektáronként akár 80 euró összegű támogatással is járhat. A Nemzeti Agrárkamara és az Agrárminisztérium letölthető útmutatót készített, amely segít a gazdáknak a program megismerésében. Az AÖP több olyan gyakorlati útmutatót is tartalmaz, amely alapján a gazdáknak tisztában kell lenniük azzal, hogy milyen anyagokat használhatnak és miket nem, például a méhekre veszélyes anyagokat vagy a mikrobiológiai készítményeket. Az Agrárminisztérium felhívja az érdeklődők figyelmét, hogy ezek a jegyzékek csak tájékoztatásul szolgálnak, a végleges jegyzékeket az AÖP-t érintő jogszabályokkal együtt fogják közzétenni.
A Nemzeti Agrárkamara (NAK) bejelentette, hogy segítséget nyújt azoknak a magyar gazdáknak, akik külföldre kívánják exportálni áruikat, miután az ukrán gabonaexport nyomást gyakorol rájuk. Az elmúlt időszakban nagy mennyiségű ukrán termék, köztük gabona, méz és csirkehús áramlott a magyar és más közép-kelet-európai piacokra. A közlemény szerint ezek az áruk, amelyeknek a szolidaritási folyosókon keresztül kellett volna eljutniuk végső rendeltetési helyükre, végül Magyarországon és a térségben maradtak, ami túlkínálatot és fennakadást okozott a piacokon, így komoly nehézségekkel kellett szembenézniük a magyar termelőknek és élelmiszer-feldolgozóknak.
Tekintettel arra, hogy ezek az áruk Magyarország mezőgazdasági termelésének kulcsfontosságú termékei és exportpiacának jelentős elemei, a NAK szerint kulcsfontosságú, hogy segítsük a gazdákat abban, hogy új potenciális exportpiacokat találhassanak. A szervezet sajtóközleménye szerint a NAK kétféle segítséget nyújt az exportpiacokat kereső magyar gazdáknak.
Az első az információáramlás elősegítése az érintett vállalatok és a termékeik iránt érdeklődést mutató országok nagykövetségein dolgozó kereskedelmi és agrárattasék között. A második az Agrármarketing Centrum által létrehozott Magyar Élelmiszeripari Üzleti Program nevű platform, amely regisztrációhoz kötött. A Program valós idejű online cég- és termékkatalógust tart fenn, amely közvetlen kommunikációs platformként és rendezvényszervező szoftverként is szolgál. A katalógusban jelenleg 192 nemzetközi vásárló és 77 egyéb partner, köztük számos nagykövetség szerepel – olvasható a NAK közleményében.
Banki pánik közepette zuhan a forint
A Telex.hu március 13-án arról számolt be, hogy a magyar forint árfolyama reggel gyorsan zuhant az Egyesült Államokban zajló bankválság sokkhatásainak hatására. A Federal Reserve és a Pénzügyminisztérium közleményei ellenére a bankválság, amely két legnagyobb amerikai bank csődjéhez vezetett, a globális pénzpiacokon is pánikot keltett.
A Telex.hu elemzése rávilágít arra, hogy a hasonló válságok rutinszerűen a tőke kisebb és/vagy kockázatosabb piacokról való elvándorlásához vezetnek. Ennek hatása a héten a rohamosan zuhanó magyar nemzeti valután is érezhető volt. Hétfőn a forint euróval szembeni árfolyama 6 forint/euróval, 387 forintra emelkedett az euróval szemben, ami néhány óra alatt 1,5%-os emelkedést jelent, keddre pedig elérte a 395 forintot. Az érdekeltek azonban nem számítanak hosszú visszaesésre, hiszen a 2008-ashoz hasonló, elhúzódó, szisztematikus globális pénzügyi válság várhatóan nem következik be és viszonylag gyorsan vissza fog állni a forint árfolyama.
A magas energiaárak érzékenyen érintik a HORECA-t, az élelmiszer-kereskedelmet és más iparágakat is
Balogh József energetikai szakértő a Pénzcentrum.hu pénzügyi hírportálnak adott interjújában azt mondta, hogy a magas energiaköltségek nem vezetnek árcsökkenéshez a hazai élelmiszeriparban és a HORECA ágazatokban.
Bár a 2022-2023-as tél különösen enyhe volt, a magas közüzemi költségek keményen sújtják a magyar vállalkozásokat, és mivel a kifizetetlen villanyszámlák egyre csak gyűlnek, Balogh József a március és április közötti időszakban a cégek újabb csődhullámára számít.
Miközben a tél a végéhez közeledik, sok cég fix áras közüzemi szerződése januárban lejárt, a közüzemi szolgáltatók által kínált új árak pedig kifizethetetlennek bizonyulnak a kis- és középvállalkozások számára.
Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke a Pénzcentrum.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy a szakértők aggodalma bizonyos mértékig jogos lehet. Bár nem tudni, hogy hányakat érintettek a megemelkedett számlák, a bezárási hullám már hónapokkal ezelőtt elkezdődött, hiszen mindenki kiszámolhatta, hogy mennyivel emelkednek az energiaköltségei.
Erdélyi Balázs, a Magyar Cukrász Ipartestület vezetője szerint az energiaválság tavaly év végén jelentős gondokat okozott az iparágnak, hiszen több cégnek lejárt a szerződése, vagy azt egyoldalúan felmondták a szolgáltatók. Erdélyi hozzátette azt is, hogy tavaly novemberben és decemberben voltak olyan cégek, amelyeknek úgy kellett kifizetniük a számláikat az aktuális fogyasztásért, hogy közben a januári és februári számláikra is előleget kellett fizetniük.
Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára a hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy miközben a vállalkozásoknak nehézségei lehetnek az egekbe szökő energiaárak miatt, a magas energiaárak és a hosszú távú szerződések miatt most a hazai infláció mérséklése is veszélybe került. Neubauer Katalin megjegyezte továbbá, hogy a kereskedők igyekeznek minél több termék kiskereskedelmi árát csökkenteni, de sok esetben a magas közüzemi költségek akadályozzák ennek a célnak az elérését.
Forrás: https://www.agroberichtenbuitenland.nl/actueel/nieuws/2023/03/17/hungary-agroecology