Az Archer-Daniels-Midland Co amerikai terménykereskedő óriáscég rekordszintű első negyedéves nyereséggel felülmúlta a Wall Street várakozásait, de a részvények árfolyama csökkent, mivel az egész éves eredményt egyes elemzői becslések alatti szintre prognosztizálták. A befektetők pedig a vártnál kisebb olajosmag-feldolgozói várható haszonkulcsra koncentráltak.
A rekordméretű brazil szójababtermés és az erős export növelte a gabonakereskedő agrárszolgáltatás és olajos magvak szegmenseinek bevételeit, amely mértéke szerint a legnagyobb, és bőven ellensúlyozta az etanol- és élelmezési üzletág gyengébb eredményeit.
Az ADM 2023-ra részvényenként 6 és 7 dollár közötti nyereséget jósolt, ami a 2022-es rekord 7,85 dollárhoz képest alacsonyabb, mint néhány elemzői becslés. Részvényei 5,5%-kal estek a hírek hatására.
Az ADM és a mezőgazdasági cégek az élelmiszerek, takarmányok és bioüzemanyagok iránti erős keresletből merítettek támogatást, miközben az élelmiszer-ellátási lánc globális zavarai, például a háború sújtotta Ukrajnából érkező gabonaszállítmányok csökkenése növelték az árakat.
![](https://agroforum.hu/assets/uploads/2023/04/230426_ADM_KEP.jpg)
A vártnál gyengébb olajosmag-feldolgozási árrései a főbb piacokon azonban aggodalomra adnak okot egyes befektetők számára, mivel az ADM az első negyedévben tonnánként 55-65 dollárra becsülte az Egyesült Államokban az árrését, ami az előző negyedévi 90-100 dollárhoz képest csökkent.
A második negyedév „várhatóan gyengébb lesz, elsősorban a feldolgozási alszegmens alacsonyabb profitja miatt, mivel a globális szójabab-feldolgozási árrés 2022 vége óta csökkent” – mondta Arun Sundaram, a CFRA elemzője. „A 2023-ra és 2024-re vonatkozó konszenzusos becsléseknek valószínűleg csökkenniük kell” – mondta.
Az ellátási lánc közvetítőcégei, mint például az ADM, pénzt keresnek a termény feldolgozásával, kereskedelmével és szállításával, és gyakran virágoznak, amikor válságok, például az aszályok vagy a háborúk hiányt okoznak.
A Fekete-tenger térségében tapasztalható kínálati és szállítási korlátok, az Argentínában tapasztalható súlyos aszály, a rekord brazil termés és Kínában a kereslet újjáéledése lehetővé tette, hogy teljes mértékben kihasználjuk globális jelenlétünket”
– hangoztatta Juan Luciano vezérigazgató.
A növényi olajok iránti kereslet is megugrott, mivel a bioüzemanyag-gyártók bővítették kapacitásukat a megújuló dízel előállítására – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Az ADM korrigált nettó nyeresége részvényenként 2,09 dollár volt a március 31-ével zárult három hónapban, ami meghaladta az elemzők által várt 1,78 dollárt – mutatták ki a Refinitiv Eikon adatai.