Míg a világ az éghajlatváltozás és az időjárási viszonyok egyre romló hatásai ellen küzd, amelyek súlyos károkat okoznak a mezőgazdasági ágazatban is, az akvapónikus gazdálkodás lehet a kulcs az emberiség megmentéséhez.
Ez egy olyan élelmiszer-termelési rendszer, amely összekapcsolja az akvakultúrás termesztést a hidroponikával, amely során a tápanyagokban gazdag akvakultúrás vizet a hidroponikusan termesztett növényekhez vezetik.
Az Inmed SA humanitárius fejlesztési szervezetet és partnerét, a Mondelēz International élelmiszeripari óriást pontosan ez a gondolkodásmód vezette arra, hogy ne csak a szegénységgel küzdő települések ellátásának fenntartható módját találják meg, hanem azt is, hogy megtanítsák az embereket arra, hogy hogyan lehet halat fogni.
A Vanderbijlparkban található Inmed Aquaponics Enterprise Farmon a szervezetek az akvaponikát használják harcsák és tilápiák tenyésztésére, valamint koktélparadicsomok és saláták termesztésére, amelyeket a helyi szegénységben élő közösségek élelmezésére fordítanak, de emellett ezek a közösségek is gazdálkodó tevékenységet folytatnak, hogy ezzel biztosítsák a saját megélhetésüket és a saját ellátásukat.
Fő célkitűzésük az egészséges táplálkozás elterjesztése a szegénység sújtotta közösségekben és az iskolákban. Vanderbijlparkban az Inmed SA a szomszédos Carel de Wet Műszaki Középiskolával is együttműködött, hogy a tanulókat bevonja a növénytermesztésbe és a betakarításba, valamint hogy megtanítsa őket az akvaponikus gazdálkodásra.
Az Inmed SA programigazgatója, Unathi Sihlahla elmondta, hogy Orange Farm, Diepsloot és Soweto területén lévő iskolákkal is felvették a kapcsolatot, hogy az alacsonyabb műveltségi szintű embereket is megtanítsák az akvaponikus gazdálkodásra, hogy ezáltal ők is képesek legyenek önállóan gazdálkodni.
Úgy látjuk, hogy a fiatalokat nem igazán érdekli a mezőgazdaság. Ezen változtatnunk kell. Ha azonban megnézzük az éghajlatváltozás okozta problémákat, akkor már-már érthető, hogy miért. A dél-afrikai mezőgazdasági termelők átlagéletkora 60 év körül van. Ezért a tudomány és a technológia segítségével szórakoztató módszereket találtunk ki, hogy megmutassuk a fiataloknak, különösen a gyerekeknek, hogy valójában ez mennyire egyszerű
– mondta.
Az Inmed SA és a partnereik a legegyszerűbb eszközöket használták a farmjaikon országszerte, hogy mindenkit bevonjanak a munkába.
Még azoknak a közösségeknek a helyi dialektusát is felhasználjuk, amelyekben dolgozunk. Könyveket és eszközöket készítünk az adott helyi nyelvjárással, hogy a közösségek tagjai könnyebben megérthessék a különböző projektek előnyeit. Ami szintén kulcsfontossággal bír, az az, hogy senkire sem erőltetjük rá ezt a technológiát. Meghívjuk a helyi lakosságot, hogy lássák, hogy mi hogyan működik, aztán onnan folytatjuk tovább. Ez az internetes oldal egyúttal egyfajta képzési helyszín is számunkra és a közösségek számára. Nekünk ez arról szól, hogy növeljük a gazdáink kapacitását, és ebben a tekintetben jól teljesítettünk
– tette hozzá Sihlahla.
Az Inmed SA szerint, bár hibrid modelljükben nagy hangsúlyt fektettek a szociális szempontokra, a dolgoknak van egy üzleti oldala is, ezért különböző önkormányzatokkal kötöttek együttműködési szerződést, amelynek keretében képzéseket biztosítanak az akvaponikáról, mint a jövő egyik lehetséges irányzatáról.
Mindent, amit itt termesztünk, eladunk. Friss terményekkel látjuk el a Tsogo Sun’s Riverside Sun-t és néhány Garden Court-i szállodát. Heti körülbelül 100 fürt spenótot szállítunk a Boxer üzleteknek. A helyi gazdákkal is munkakapcsolatban állunk, ők is nagy cégeknek adnak el. Mindent biogazdálkodással termesztünk. Jelenleg még a Spur és a Woolworths nevű üzletláncokkal is tárgyalásban állunk. Az a célunk, hogy a helyi piacokat mielőbb felértékeljük és bebiztosítjuk magunknak és partnereinknek
– mondta.
Sihlahla szerint az, hogy egyre több gyerek és közösség ismerkedik a különböző zöldségekkel és fogyasztja azokat, azt jelenti, hogy sikeresek.
Az akvapónia nagyon kevés vizet használ, a varázslat pedig a halak ürülékében rejlik. A harcsa- és tilápia akváriumokból származó, tápanyagokban és halak ürülékében gazdag vizet a vízben növő saláta- és koktélparadicsom palántákhoz vezetik. Sihlahla szerint ez a folyamat gyors és energiatakarékos.
Az adaptív mezőgazdasági program vezetője, Karah Mashava elmondta, hogy jelenleg 5 800 harcsa érkezik hozzájuk a Gariepdamból, amelyeket naponta háromszor etet.
Ők az én kicsinyeim. A napom általában 08:00 órakor kezdődik és 17:00 órakor ér véget, de előfordulhat, hogy ennél tovább tart. A harcsák 10 hónap alatt 1,5 kilósra nőhetnek. Félelmetesnek tűnnek, de nagyon is táplálóak és finom ízűek
– magyarázta, majd azt is elárulta, hogy az általuk termesztett növények ültetésétől a betakarításig mindössze 30 nap telik el, ami rendkívül hatékonnyá teszi az általuk működtetett termesztési rendszert.
Mindössze öt hét alatt 90 kg salátát tudunk termeszteni. Ezt 120 R/kg-ért adjuk el. Egy ciklusban akár 100 000 rúpiát is meg tudunk keresni, és évente körülbelül 10 ciklusunk van. A gyerekek besegítenek az ültetésben és a betakarításban. Imádják
– tette hozzá.
Mashave rávilágított, hogy minek után egy mag náluk mindössze három nap után kicsírázik, ezért az Unisa jelenleg is tanulmányozza a mikrozöldség (a salátás zöldségek, például a rukkola, a zeller, a cékla stb. hajtásai) termesztését.
– Azt mondják, hogy ezek még ízletesebbek is, mint a talajban termesztett zöldségek. Az országszerte működő gazdaságainkban újhagymát, kelkáposztát, padlizsánt, salátát, paradicsomot, uborkát, paprikát és a zöldfűszerek többségét termesztjük – mondta Mashava, aki azonban arra is rámutatott, hogy a vízben nem fejlődik jól a burgonya, a retek, a hagyma és a sárgarépa. – A rendszereinket úgy terveztük, hogy egyszerűek legyenek. Lényegében csak be kell kapcsolni és elindítani. A koktélparadicsomunkat 130 R130/kg-ért áruljuk. Még a gqeberhai Nelson Mandela Bay Egyetemmel is együttműködünk a mikrozöldségeink kapcsán, amelyeket a tervek szerint csúcskategóriás vállalkozásoknak fogunk értékesíteni.
Sihlahla elárulta, hogy bizony, az akvapónia náluk már az iskolai tanterv részét képezi, az új partnereik pedig gyorsan és most már nagyjából folyamatosan érkeznek hozzájuk, hogy mielőbb bekapcsolódjanak a programjukba.
– Meg akarjuk változtatni a közösségek életét, hogy ezzel ösztönözzük a változást – magyarázta. – Az az álmunk, hogy minden háztartásnak legyen egy saját miniatűr akvapónikus farmja az élelmiszer-biztonság biztosítása érdekében.