Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Az ukrajnai gazdaságok működését számos módon nehezíti a háború

Az ukrajnai gazdaságok működését számos módon nehezíti a háború

Agrofórum Online

Ukrajna gabonatermelése – amely sokáig az exportbevételek és a globális gabonapiacok mozgatórugója volt – máris meredeken visszaesett a háború miatt, amely megzavarta az exportot, csökkentette a műtrágyákhoz való hozzáférést és hatalmas mezőgazdasági területeket tett nem megfelelően művelhetővé, plusz teher a gazdálkodónak, hogy sok dolgozó vonult be a hadseregbe. Kijev azon lépései, amelyek a kulcsfontosságú mezőgazdasági szektort a katonai műveletektől elzárják, csak korlátozott hatással jártak.

A holland Kees Huizinga számos kihívással nézett szembe az alatt a két évtized alatt, amelyet Ukrajnában gazdálkodóként töltött. Oroszország inváziója olyan kihívás elé állította, amire nem számított. 350 munkása közül körülbelül 40 jelentkezett a hadseregbe, és az általa talált helyettesítőknek nincs tapasztalatuk. Huizinga attól tart, hogy ez a gabona- és a tejhozam csökkenését, és ezzel együtt a bevételének csökkenését is jelentheti. A közép-ukrajnai cserkaszi régió dombvidékén és zöldellő síkságain fekvő faluban található farmja nem az egyetlen, amelyet veszteség ért a háború miatt.

A 48 éves férfi, aki a holland Groningen város közeléből származik, és az olcsóbb földárak miatt költözött Ukrajnába, azt mondta, hogy a veszteségek akár néhány százezer dollárt is elérhetnek a gazdaságban. 15 000 hektáros földjén 2000 fejős tehén és fiatal állomány van, valamint különféle zöldség- és gabonanövényeket termeszt, és az évek során ellenállt a kiszámíthatatlan időjárási és áringadozásoknak, valamint egyéb kihívásoknak.

Három gazdálkodó, egy jelentős mezőgazdasági üzem üzemeltetője és egy mezőgazdasági szövetség a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy a katonai behívás még keményebbé tette a gazdálkodási naptár legfontosabb időszakait – a vetési és betakarítási időszakokat. Azt mondták, hogy a létszámhiány kibocsátásra gyakorolt hatásának felmérése lehetetlen – de ez csak egy újabb bonyodalom az amúgy is nehéz gazdálkodási működésben.

A Reuters által megszólaltatott mezőgazdasági források többsége azt mondta, hogy csak viszonylagosan lehet boldogulni azzal, hogy helyettesítő munkavállalókat és alkalmazottakat vonhatnak be, de semmi sem pótolja a tapasztalatot.

Az idei év eleje óta új toborzási akció indult Ukrajnában, egy széles körben várt ellentámadásra készülve, ez egybeesett az éves vetési kampánnyal, amely a heves esőzések miatt elmaradt.

Az összes gazdálkodó Ukrajna-szerte átlagosan akár 15%-át is elveszthette a dolgozóinak, mert a hadseregben szolgálnak.

Ukrajna régóta Európa kenyérkosárjaként ismert. Termékeny fekete talaja, nagy kiterjedésű síksága és a mély fekete-tengeri kikötők lehetővé tették, hogy az ország a gabona egyik fő exportőre legyen világszerte.

Az ukrajnai falvakban a munkára hajlandó és készséges munkaerő állománya nem túl nagy a szakemberek szerint, az elmúlt évtizedekben eleve sok fiatal távozott városokba. Néha a helyi sorkatonai hivatallal fenntartott jó kapcsolatok és a fegyveres erők anyagi támogatása minden törvénynél vagy szabálynál többet jelent annak érdekében, hogy rávegye a tisztviselőket arra, hogy ne sorozzanak be túl sok munkavállalót.

A Barishevka Grain Alliance gabonaipari vállalat 54 000 hektárt művel, közölte, hogy 1100 alkalmazottjából 51 most „Ukrajnát védi”. „A cég vezetése, a társaság igazgatósága és a befektetők megértik az Ukrajna védelmi képességeinek megerősítését célzó intézkedések sürgősségét és fontosságát. De emellett akut probléma a mezőgazdasági ágazat képzett személyzettel való ellátása” – áll a közleményükben.

Denys Marchuk, az Ukrán Agrártanács alelnöke azt mondta, úgy véli, hogy az idei helyzet „nehéz, de nem kritikus”. Marchuk elmondta, hogy a gazdálkodók előnyben részesítenek néhány alkalmazottat, több női munkavállalót vonnak be és más munkavállalókat képeznek át.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az orosz búza exportára tovább csökkent

2024. július 13. 10:10

A 12,5%-os fehérjetartalmú orosz újtermesztésű búza ára a fedélzeten átadva, augusztusi szállítással 216 dollár volt tonnánként.

Szinte kirabolják a termelőket és fogyasztókat a belga burgonyapiacon

2024. július 11. 10:10

Egy friss Greenpeace-felmérés szerint a belga burgonyapiac 90 százalékát 7 nagyobb társaság tartja ellenőrzés alatt.

Inkább eladják a befektetők az agrárcégek papírjait

2024. július 8. 11:40

A június eladói fölényt mutatott a 25 vizsgált, agráriumhoz kötődő cég tőzsdei árfolyammozgása alapján.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Az ukrán őszi gabona vetése 94 százalékban befejeződött

2022. november 23. 07:36

Ukrajna 2022/23-as őszi gabonavetése 94%-ban befejeződött és ez 4,4 millió hektáron történt meg – közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium.

Csökkentették az ukrán gabonaexport kilátásait

2020. december 10. 06:53

Ukrajna december 7-ig egyébként 15,5 millió hektárról 63,5 millió tonna gabonát takarított be, ami a bevetett terület 99 százalékát jelenti.

Megéri kukoricát termeszteni?

2021. november 6. 07:17

A globális gázárak szárnyalása és a belföldi ukrán árak ezt követő emelkedése megnövelte az ukrán kukorica nettó költségeit, csökkentették a 2021-es betakarítási ütemet is, továbbá arra kényszeríti a gazdálkodókat, hogy csökkentsék a jövő évi kukoricatermő terület nagyságát – emelték ki elemzők és kereskedők.

Ukrajnában jó állapotban vannak az őszi vetésű növények

2022. február 11. 12:03

A 2022-es betakarításra elvetett ukrán őszi gabonanövények többnyire jó vagy kielégítő állapotban voltak február 3-án,