Szőlő-Bor

London a helyi bortermelőket szeretné népszerűsíteni

Agrofórum Online

Az Egyesült Királyság az EU-korszak szabályozásának feloldásával kívánja fellendíteni a belföldi, brit bortermelést. "Ezek a reformok nagy lendületet adnak bortermelőinknek" - mondta Therese Coffey mezőgazdasági miniszter.

A Nagy-Britanniából származó bor eddig alig játszott nemzetközi szerepet. Az iparág azonban folyamatosan növekszik. Most a kormány még tovább akarja lendíteni a termelést – a Brexitnek köszönhetően.

– Fellendítik a gazdaságot, munkahelyeket teremtenek, és támogatják élelmiszer- és italágazatunk fontos részét. Az intézkedések várhatóan 180 millió fontot (mintegy 207 millió eurót) szabadítanak fel befektetésre – mondta Coffey.

Kormányzati információk szerint most feloldják azokat a korlátozásokat, amelyek korábban megakadályozták az új termékek gyártását. A palackozók import bort pezsgővé alakíthatnak át. A csomagolási előírásokat – például egyes pezsgők zárófóliájának szabályozását – szintén feloldják az olcsóbb alternatívák lehetővé tétele érdekében.

„A gyártóinkat túl sokáig hátráltatták a nehézkes, elavult uniós szabályozások” – mondta Coffey. „Megadjuk nekik a boldoguláshoz szükséges szabadságot.” A Bor- és Szeszkereskedelmi Egyesület vezetője, Miles Beale üdvözölte az újítást.

A nagyobb rugalmasság bevezetésével a bortermelők és -importőrök nem kényszerülnek semmi más korlátozásra, hanem újításokat vezethetnek be”

– tette hozzá Beale.

A brit bortermelés az utóbbi időben jelentősen megnőtt. A Chapel Down, az egyik legnagyobb gyártó bejelentette, hogy az eladások több mint 50 százalékkal nőttek 2022-ben, 790 000 palack rekordra ugrott a mennyiség. Iparági információk szerint az elmúlt öt évben 70 százalékkal nőtt a megművelt terület. Főleg fehér- és habzóborokat készítenek.

A termőterületek főleg Dél-Angliában találhatók, ahol a Golf-áramlat miatt enyhe éghajlat uralkodik. A legfontosabb exportországok Norvégia, az USA, Kanada és Ausztrália. A hagyományos bortermelő országokhoz, például Olaszországhoz, Franciaországhoz vagy Németországhoz képest azonban Nagy-Britannia messze lemarad.

A konzervatív londoni kormány bejelentette, hogy az év végén számos uniós időszak törvényét hatályon kívül helyezik. Az eredetileg bejelentett 4000 törvény helyett ma már csak mintegy 600-at érintenek – számolt be a német proplanta agrárhonlap. A konzervatív keményvonalasok a Brexit „elárulásával” vádolják Rishi Sunak miniszterelnököt. A szakértők ugyanakkor hangsúlyozzák, ellenkező esetben hiányosságok keletkeznének a munkajogban és a fogyasztóvédelemben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Hihetetlen, de a globális szőlőtermesztés felülmúlja a banánét, narancsét, almáét is

2024. augusztus 18. 08:10

A szőlőtermesztés több fejhosszal más gyümölcsök előtt jár: a világ ugyanis évente 72 millió tonna szőlőt termel.

Rekord búzatermés a Brexit árnyékában

2019. október 20. 06:47

Becslések szerint az idei brit búzatermés 16,19 millió tonnára növekszik az előző szezon 13,56 millió tonnájával szemben.

20 font egy óráért a mezőgazdaságban dolgozóknak

2021. július 17. 07:46

Soha nem látott mértékben megemelkedett az Egyesült Királyságban dolgozó vendégmunkások órabére a Brexitnek és a Covidnak köszönhetően.

A no-deal Brexit katasztrófa lenne a brit mezőgazdaság számára

2019. szeptember 7. 13:06

A brit farmerszövetség, a National Farmers Union (NFU) levelet írt Boris Johnson miniszterelnöknek, amelyben azt kérte, hogy ha Nagy-Britannia kereskedelmi megállapodás nélkül hagyja el az Európai Uniót, vámolják meg a tojás, egyes tejtermékek, kertészeti termékek és gabonafélék behozatalát.

Kiváló magyar termékek hódíthatják meg Londont és Düsseldorfot

2019. március 18. 15:15

Két nemzetközi kiállításon népszerűsíti a magyar termékeket az Agrármarketing Centrum (AMC). Először vesz részt önálló standdal az International Food and Drink Event (IFE) rendezvényen. A düsseldorfi ProWein Szakkiállításon pedig hat év kihagyás után a tavalyi évtől szervez újra rendszeres megjelenést a Társaság.