Agrárgazdaság

Franciaország az élelmiszerek árának esését ígéri

Agrofórum Online

Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter a múlt héten azt mondta, hogy 75 vezető élelmiszeripari vállalattól kapott ígéretet arra, hogy a következő hónapban több száz termék árát csökkentik a nyersanyagköltségek csökkenése miatt.

Az Ukrajna elleni tavalyi orosz invázió által súlyosbított ellátási zavarok megemelték a nyersanyagköltségeket és az infláció globális megugrását is ezzel magyarázzák. Az élelmiszerárak azonban tovább emelkedtek számos országban, így Franciaországban is, még akkor is, ha az energia- és mezőgazdasági nyersanyagok költségei meredeken zuhantak.

Míg a legtöbb országban a kiskereskedők és az élelmiszergyártók gyakran módosítják a termékek árát, Franciaország törvényben három hónapos határidőt szabott meg az ilyen tárgyalások lefolytatására, minden év december 1. és március 1. között. Az árakat ezután egy teljes évre rögzítik, kivéve, ha az adott megállapodások felülvizsgálati záradékot tartalmaznak. Franciaország 2018-ban, Emmanuel Macron elnök első mandátuma idején fogadta el az úgynevezett EGAlim törvényt azzal a céllal, hogy növelje a gazdálkodók jövedelmét.

A 2021-ben frissített jogszabály értelmében az élelmiszergyártók és -kereskedők saját áraik megállapításakor kötelesek figyelembe venni a mezőgazdasági nyersanyagok árának felfelé vagy lefelé történő mozgását.

Ezek a lépések az egyes szektorok által elfogadott indexeken alapulnak. Csak a mezőgazdasági inputot célozzák meg, mint például a gabonát, a tejet, a cukrot és a húst, nem pedig az olyan egyéb költségeket, mint az energia, a munkaerő és a csomagolás, amelyek nem szabályozottak.

A francia szenátus tavalyi jelentése szerint a felülvizsgálati záradékok csak a szerződések 20%-ára vonatkoztak. Az árakat leggyakrabban éves ártárgyalások zárták, és túl lassan reagáltak, amikor az inputárak egyik vagy másik irányba mozognak. Idén az élelmiszergyártók magasabb árakat tudtak érvényesíteni a nyersanyagárak megugrása alapján, de ezek közül sok azóta jelentősen visszaesett. A búza ára például most 40%-kal alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt.

Az élelmiszeripari cégek arra vonatkozó ígérete, hogy a következő hónaptól csökkentik áraikat, azt jelenti, hogy a francia kormány érvényesítette az árcsökkentést a következő téli újraindexelési kör előtt.

Körülbelül 75 vállalat vállalta, hogy csökkenti árait, és Le Maire, aki azt mondta, hogy ezen a héten megkapja az érintett termékek teljes listáját, megemlítette a tésztát, a baromfihúst és az olajat, mint azokat az élelmiszereket, amelyek olcsóbbak lesznek – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Ellenőrizni fogják a szupermarketekben, hogy valóban csökkentek-e az árak, és a cégeket pénzügyi szankciókkal sújthatják, ha nem teljesítik a vállalást. Ha a cégek nem váltják be az árcsökkentési ígéretüket, a kormány nyilvánosan is „megnevezheti és megszégyenítheti” őket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Visszatekintés az európai paradicsomárakra

2021. szeptember 21. 09:38

Általánosságban elmondható, hogy a paradicsomárak alakulására inkább a ToBRFV gyakorol hatást, mint a koronavírus-járvány.

A vártnál jóval több búzát exportálhatnak a franciák

2022. március 14. 15:03

Az importőrök alternatívákat keresnek a világ búzaexportjának általában mintegy 30 százalékát kitevő ukrán és orosz szállítmányok helyett.

A francia gabonafélék terméskilátásai az esőzések ellenére sem javulnak

2023. július 3. 10:40

Franciaországban a gabonafélék többségének állapota az ötödik hete romlott a meleg és száraz időszakot megszakító záporok ellenére.

Franciaország 500 millió eurós agrártámogatási programot indít

2023. március 6. 07:36

A program célja, hogy fejlesztési tőkét biztosítson a kis- és középvállalkozásoknak, ideértve a gyárautomatizálási és agro-ökológiai beruházásokat.