Növényvédelem
Fizetett tartalom

Védekezzünk a napraforgóban a gombák ellen!

KITE Zrt.

Az elmúlt hetek csapadékos és meleg időjárása kedvező feltételeket biztosított a növénypatogén gombák fertőzéséhez, terjedéséhez. Ez alól a napraforgó sem kivétel, melynek a sorai mostanság záródnak, aminek következtében az állományban huzamosabb ideig fenn tud maradni a magas páratartalom és a levélnedvesség, mely kedvező feltételeket biztosít a levél- és szárfoltosságot okozó gombás betegségek fertőzéséhez.

Az elmúlt hetekben a napraforgó-állományokban már megjelent az alternária (Alternaria helianthi. helianthificiens) és a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum). A fekete szárfoltosság (Phoma macdonaldii) fertőzés számára viszont csak most váltak kedvezővé a környezeti viszonyok. A csapadékos, meleg időjárás szintén kedvezett a szeptóriás levélfoltosság (Septoria helianthi) megjelenéséhez, mely ugyan nem a legfontosabb kórokozója a napraforgónak, de kártételével növeli a levélveszteséget.

Kezdődő alternáriás fertőzés

A levél- és szárfoltosságok fertőzésének időpontja hozzávetőlegesen a napraforgó 8-12 leveles fejlettségi állapotának idejére esik, ekkor a gombaölő szeres kezelés még hagyományos szántóföldi permetezőgéppel is elvégezhető. Az ebben az időszakban elvégzett preventív gombaölő szeres kezelés jelentősen csökkenti a levélbetegségek okozta termésveszteség mértékét, ezért a védekezés elvégzését feltétlenül javasoljuk.

Erősebb alternáriás fertőzés

A védekezésre az alábbi kereskedelmi csomagokat javasoljuk, melyek a már jól ismert és már bizonyított Picasso gombaölő szer mellett Polybor-t és Natural Force biostimulátort is tartalmaznak a magasabb termésmennyiség eléréséhez.

  • 10 l Picasso + 100 l Natural Force
  • 10 l Picasso + 40 l Polybor Plus
  • 10 l Picasso + 40 l Polybor Plus + 60 l Natural Force

A napraforgó növényvédelmével kapcsolatos további információkkal kapcsolatban keresse agronómiai üzletkötő szaktanácsadóinkat!

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

2025. április 9. 08:10

A csapadékhiány és a késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb őszi vetésű kalászos gabonafajtákat is megviselték.

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

2025. április 8. 16:10

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezés.

Kezdődik a repcefénybogarak károsítása

2025. április 8. 08:10

A repcefénybogarak károsítják az őszi káposztarepce állományainkat, ugyanakkor megítélésük szigorúbb, mint más, közismert repcekártevőké.

Hatékony megoldás egyszikű gyomnövények ellen kétszikűekben

2025. április 6. 13:10

A termelőknek hatékony növényvédelmi megoldásokra van szükségük, amelyek hatékonyan irtják az egyszikű gyomnövényeket.

Kutatás és fejlesztés a jövő biológiai növényvédelméért

2018. május 15. 08:23

A mediterrán országokban mára a hajtatott paprikában 100 %-os a biológiai növényvédelem aránya, paradicsomban is már 70 %. Vajon mi lehet a biológiai növényvédelem sikerének titka?

Jéggel a fagy ellen: fagyriasztás és fagyvédelmi öntözési rendszer

2019. április 9. 16:37

A precíziós gazdálkodás elengedhetetlen elemei a saját területre vonatkozó agrometeorológiai adatok. A szántóföldi kultúrákban történő hasznosításon túl újabb felhasználási területe a tavaszi fagyriasztás és fagyvédelmi öntözésirendszer-vezérlés a gyümölcsösökben.

Kulcsot adunk a precíziós gazdálkodáshoz!

2021. november 12. 08:59

Új időket élünk a mezőgazdaságban. A digitális forradalom már jelen van a mindennapjainkban. Olyan változások tanúi lehetünk nap mint nap, amelyek a 70-80-as évek agrotechnológiai fejlesztéseinek horderejét idézik fel. A felhasználók rengeteg információval találkoznak, szembesülhetnek ezek előnyével és jövőbe mutató szerepével. Arról azonban sokkal kevesebbet lehet hallani, hogyan építhetők be ezek a megoldások napjaink agrotechnológiájába.

N-Lock™, kulcs a hosszútávon tartó Nitrogén hasznosításért

2021. február 11. 10:55

Hazánkban a felhasznált műtrágyák 70%-a nitrogén tartalmú készítmény, amely túlnyomórészt vetés előtt kerül kijuttatásra. A növények intenzív tápelem-felvétele később, a virágzás-termésnövekedés időszakában zajlik, amikorra akár a nitrogén 40-70%-a elvész. Ezért a kijuttatott tápanyagot a lehető legtovább a növény gyökérzónájában kell tartani.