Hányszor kell permetezni a barackfákat a molyok ellen?

Agrofórum Online

Hányszor kell permetezni az őszibarackfákat a gyümölcsbe berágó molyok ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszibarack terméseiben két faj, a keleti gyümölcsmoly, valamint a barackmoly lárvája egyaránt károsíthat. A már kötődött kis gyümölcsöket, de az érőfélben lévő és érett terméseket egyaránt megrághatják. Jellemzően a kocsány körüli részen, vagy a termések összeérő részén rágnak be a termésekbe, ahol egészen a magházig hatolnak. Mindkét fajra jellemző, hogy a termések felületén a berágás helye, a rovar ürüléke és mézgafolyás jelzi jelenlétüket. A termésen ejtett fizikai sérülés pedig további, másodlagos kórokozóknak, főként a monília megtelepedésének nyit utat. Nemcsak a termésekben táplálkozhatnak, hanem megrághatják azok felületét is, melyen szintén mézgafolyás és rágásuk helye is szemmel látható. A megtámadott gyümölcs le is hullik a fákról. A kezdeti, elsődleges tavaszi molykártétel hajtáshervadásban mutatkozik meg, a barackmoly hajtásban való rágása esetén csak pár, 3-4 cm-es hajtások hervadnak, a keleti gyümölcsmolynál pedig akár 10 cm-es nagyságúak.

A keleti gyümölcsmoly báb alakban telelő faj, melynek évente 3-4 nemzedéke fejlődik. A barackmolynak szintén 3-4 nemzedéke fejlődhet, áttelelése lárva alakban történik. A barackmoly kártételére hamarabb kell számítani, hiszen telelő lárvái már tavasszal az időjárási körülményektől függően hagyják el telelőhelyüket és kezdik el táplálkozásukat. A hajtásokban károsító hernyók a hajtásvégek levágásával és megsemmisítésével pusztíthatók el legegyszerűbben és leghatékonyabban. A keleti gyümölcsmoly első nemzedékének rajzása május elején, a másodiké június közepétől július közepéig, a harmadiké pedig július közepétől augusztus végéig tarthat.

A barackmoly lepkéi először május közepe után, majd pedig július közepén, utolsó teljes nemzedékük pedig augusztustól szeptemberig rajzik. Az előbbiekben leírtakból is jól látható, hogy nehéz megmondani azt, hogy hány kezeléssel és mikor lehet a két kártevő ellen hatékonyan védekezni. A védekezések számának és annak időpontjának meghatározására szex-feromon csapdák kihelyezése javasolható, majd a rajzásscúcs után 7-14 napon belül a fiatal lárvák ellen érdemes permetezni (lambda-cihalotrin, acetamiprid).

Mikortól védekezzünk őszibarack tafrina ellen?

2020. március 13. 04:36

Cs. Károly kérdése: Öt őszibarackfám van és rendszeresen problémát okoz a tafrina. Mikortól védekezzek őszibarack tafrina ellen?

Továbbra is időszerű a monília elleni védelem a csonthéjasokban

2018. május 3. 07:06

Az átlagosnál melegebb időben a gyümölcsfélék zöme már elvirágzott, most a terméskezdemények tisztulása folyik.

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.

Vajon lisztharmat fertőzte meg az őszibarackfáimat?

2024. június 13. 04:40

Honnan tudhatom, hogy lisztharmat fertőzte meg őszibarackfáimat? Köszönöm a választ!