Agrárközélet

Olaszország vízkészlete 2022-ben mélypontra zuhant

Agrofórum Online

Olaszország rendelkezésre álló vízkészlete történelmi mélypontra süllyedt 2022-ben, mivel az emelkedő hőmérséklet és az alacsonyabb csapadékmennyiség a felére csökkentette a friss vízkészletet az elmúlt 30 év átlagához képest.

A tavalyi aszály az olasz olívaolaj-termelést is erősen érintette, amely 1990 óta a legalacsonyabb szintre esett – közölte az ISTAT, az országos statisztikai intézet. Az ISTAT éves jelentése szerint a teljes vízkészlet „csaknem 50%-kal elmaradt” az 1991 és 2020 közötti 133 milliárd köbméteres éves átlagtól.

A szárazság egyre gyakoribbá vált Olaszországban, miközben az ember által előidézett éghajlatváltozás és a növekvő vízigény világszerte csökkentette a víztározókban tárolt víz mennyiségét.

Súlyos aszályok 2022-ben az ország mintegy 20%-át érintették – közölte az ISTAT, amely az elmúlt 70 év során folyamatosan emelkedő tendencia meghosszabbodására számít.

Francesco Lollobrigida mezőgazdasági miniszter májusban azt mondta a Reutersnek, hogy Olaszországnak alkalmazkodnia kell a valósághoz, mivel „az aszály nem egyszeri vészhelyzet volt”.

Lollobrigida elmondta, Olaszországnak több víztározó medencét kell építenie az esővíz felfogására és tárolására, sürgősen fel kell újítania a szivárgó vízhálózatokat, meg kell javítania a gátakat, és fontolóra kell vennie a hagyományos, de vízigényes növények eltávolítását az egyre szárazabb területekről.

Az elöregedő infrastruktúra és a szivárgó csövek súlyosbítják az amúgy is katasztrofális helyzetet, mivel sok értékes víz eltűnik a hálózatban, még mielőtt a csapokat elérné.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Megvan az alföldi aszály ellenszere?

2024. február 10. 10:10

A légkörből hiányzó víz miatt nem érkezik elég csapadék az Alföldre az aszályos időszakban. Ennek enyhítésére a vizes élőhelyek, a rétek-legelők visszaállítását javasolják az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatói legújabb elemzésükben.

Miért nem érett meg a szeder gyümölcseinek nagy része?

2023. február 16. 04:36

Vajon miért nem érett meg tavaly a szeder gyümölcseinek nagy része? Kérem szépen szakmai véleményüket!

Egyre nagyobb kockázatot jelent a szárazság! - Szárazságtűrő növények és aszálytérkép jelenthetik a megoldást

2019. április 23. 06:48

Az utóbbi években az éghajlatváltozásnak is köszönhetően az időjárásunkban a szélsőségek dominálnak: a klímaváltozás miatt vannak kifejezetten csapadékos időszakok, azonban emellett a rendkívül száraz évek előfordulásának valószínűsége is nőtt.

Így takarítanak meg akár 40 százalék vizet a zöldségtermesztésben

2024. december 22. 16:10

A gazdálkodó egy alkalmazáson keresztül értesül arról, hogy mikor kell öntöznie – vagy mikor kell kinyitnia üvegháza tetőablakát, hogy szabályozza a páratartalmat.