Agrárközélet

Olaszország vízkészlete 2022-ben mélypontra zuhant

Agrofórum Online

Olaszország rendelkezésre álló vízkészlete történelmi mélypontra süllyedt 2022-ben, mivel az emelkedő hőmérséklet és az alacsonyabb csapadékmennyiség a felére csökkentette a friss vízkészletet az elmúlt 30 év átlagához képest.

A tavalyi aszály az olasz olívaolaj-termelést is erősen érintette, amely 1990 óta a legalacsonyabb szintre esett – közölte az ISTAT, az országos statisztikai intézet. Az ISTAT éves jelentése szerint a teljes vízkészlet „csaknem 50%-kal elmaradt” az 1991 és 2020 közötti 133 milliárd köbméteres éves átlagtól.

A szárazság egyre gyakoribbá vált Olaszországban, miközben az ember által előidézett éghajlatváltozás és a növekvő vízigény világszerte csökkentette a víztározókban tárolt víz mennyiségét.

Súlyos aszályok 2022-ben az ország mintegy 20%-át érintették – közölte az ISTAT, amely az elmúlt 70 év során folyamatosan emelkedő tendencia meghosszabbodására számít.

Francesco Lollobrigida mezőgazdasági miniszter májusban azt mondta a Reutersnek, hogy Olaszországnak alkalmazkodnia kell a valósághoz, mivel „az aszály nem egyszeri vészhelyzet volt”.

Lollobrigida elmondta, Olaszországnak több víztározó medencét kell építenie az esővíz felfogására és tárolására, sürgősen fel kell újítania a szivárgó vízhálózatokat, meg kell javítania a gátakat, és fontolóra kell vennie a hagyományos, de vízigényes növények eltávolítását az egyre szárazabb területekről.

Az elöregedő infrastruktúra és a szivárgó csövek súlyosbítják az amúgy is katasztrofális helyzetet, mivel sok értékes víz eltűnik a hálózatban, még mielőtt a csapokat elérné.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Okozhatta valaki a fenyőfa pusztulását vegyszeres behatással?

2023. április 3. 04:38

A bérházunk előtt áll egy kb. 8-10 méter magas és majd 40 éves fenyőfa, amit mi nagyon tisztelünk, szeretünk. Viszont most sajnos pusztulásnak indult. Az egyik "lakótársunknak" már régebben is szúrta a szemét, beárnyékol neki stb. A kérdésem az, hogy okozhatta-e ő a fa pusztulását valamilyen behatással? Gázolajjal, erős koncentrációjú gyomirtóval, vagy valami más vegyszerrel locsolta volna?

Az első lépés lehet az aszály és az erózió ellen - Új, innovatív megoldás az AGRO.bio–tól: AlgaTer

2019. január 28. 10:52

Az AlgaTer® által termelt nagy molekulatömegű anyag (EPS), óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédő szerek és a műtrágyák káros hatásaitól.

Olaszországban aszály miatti válsághelyzetet rendeltek el

2022. június 22. 12:06

Az agrárrégiónak számító Emilia Romagna elsőként hirdetett vészhelyzetet.

Idáig már közel 550 aszálykárt jelentettek be

2019. április 5. 07:33

A kárbejelentések elsősorban az őszi vetésű szántóföldi növényeket érintik, a legnagyobb kár az őszi káposztarepcét érte, 1100 kárbejelentés 11 ezer hektárra, ezt követi az őszi búza 710 kárbejelentéssel 7500 hektárra, majd az őszi árpa 200 kárbejelentéssel 1400 hektárra.