Növénytermesztés

Napraforgó-termesztés Dél-Afrikában

Agrofórum Online

Az elmúlt két évtizedben Dél-Afrika napraforgó-termesztését az ingadozó terméseredmények jellemezték.

Az elmúlt két évtizedben Dél-Afrika napraforgó-termesztését az ingadozó terméseredmények jellemezték. Az időszak folyamán a termelésben növekedés nem történt, míg az olajpogácsa és a növényolaj iránti kereslet hozzávetőlegesen 40 %-kal emelkedett. A fokozódó hazai igények kielégítése érdekében folyamatosan nő a vetőmag, a napraforgóolaj és az olajpogácsa behozatala. A kérdés magától értetődik: miért nem termeli meg az ország a hiányzó termékeket?

A napraforgó a dél-afrikai természeti és termelési feltételek mellett, szélsőséges környezeti körülmények között, extenzív módon is eredményesen termeszthető. A száraz területeken gazdálkodók számára is kedvező választás lehet jó aszálytűrő képességének köszönhetően.

Rosszabb talajviszonyok között is, esetleg kevés műtrágya felhasználásával elfogadható terméseredmény várható. A napraforgó bő másfél évtizeddel ezelőtt érte el vetésterületének maximumát, 1999-ben 828 000 hektáron termelték Dél-Afrikában.

Az azóta eltelt időszakban a vetésterület alakulását csökkenő tendencia jellemzi. A jelenség több okra vezethető vissza, de általánosságban az fogalmazható meg, hogy ideális környezeti feltételek esetén vagy öntözött területeken a napraforgóval nem érhetők el olyan eredmények, mint a kukoricával vagy a szójával.

Az új technológiák használatával, a genetikai termőképességük alapján magas hozamok elérésére alkalmas új hibridek hazai paicon való elérésével a napraforgó-termesztés Dél-Afrikában is újra jövedelmezővé válhat direktvetés vagy minimális talajművelés mellett is. A versenyképesség kérdését pedig nem csupán az adott gazdaság szintjén, a többi növényhez viszonyítva szükséges vizsgálni, hanem szélesebb látókörben, holisztikus szemléletben – olvasható a grainsa.co.za portálon.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Fotó: Kev/Pixabay)

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kendertermesztők, figyelem: az EU most igazán zöld utat ad

2025. július 26. 08:10

Az EU 2028-tól a haszonnövény-kender teljes növényi részét agrártermékké minősítené, és ezzel egyidejűleg támogathatóvá tenné a virágzatot is.

Miért nem jó ötlet újravetni a lucernát ugyanarra a földre?

2025. július 25. 08:10

A lucerna képes gátolni saját magvainak csírázását és fejlődését. Az önmérgezés komoly kockázatot jelent az újravetés során.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Brutális napraforgómag-vásárlás Oroszországban

2024. december 3. 11:10

Egy piaci forrás szerint a Demetra körülbelül 150–200 ezer tonnát vásárolt októberben, egy másik 200 ezer tonnára becsülte a mennyiséget.

BASF napraforgó hibridek – Acordis® CLP és az InSun® 222 CLP

2021. február 1. 12:13

A BASF 2020-ban vezette be a piacra első napraforgó hibridjeit. A termelők részéről tanúsított kedvező fogadtatás hatására idén egy újabb hibriddel, az InSun® 222 CLP-vel bővült a termékpaletta, mely egyben a BASF napraforgó hibridjeinek jövőbeni márkanevét is bemutatta.

Cél a 6 tonna – Maximalizáljuk a hektáronkénti jövedelmet napraforgóban!

2020. október 21. 09:20

A Syngenta Kft. 2019 őszén hirdette meg a „Cél a 6 tonna” kísérleti programsorozatát azon termelők körében, akik gazdaságukban napraforgó termesztéssel foglalkoznak. Tekintettel arra, hogy a Syngenta Kft. Magyarországon a napraforgó vetőmag értékesítés területén meghatározó szerepet tölt, be fontosnak tartja, hogy a magas genetikai értéken túl hozzáadott szakmai információt is biztosítson mindazon termelők számára, akik ezt a jelentős profitabilitással bíró növényt még eredményesebben szeretnék termeszteni.