A 2022/23-as gazdálkodási esztendőben az Európai Unió alig 4 millió tonna pálmaolajat importált harmadik országokból; ez 934 ezer tonnával, 19 százalékkal kevesebb, mint az előző évben.
Az Olaj- és Fehérjenövények Promóciójáért Unió (UFOP) az Európai Bizottság aktuális adataira hivatkozva közölte, Spanyolország volt a legfontosabb pálmaolaj-importőr az EU-ban 1,2 millió tonnával a vizsgált időszakban. 2021/21-hez képest ez 4 százalékos növekedést jelent. Ezzel Hollandia a második helyre került, amelynek importja 19 százalékkal 1,2 millió tonna pálmaolajra esett vissza. A holland kikötők az áruk más EU-országokba történő tovább-szállításának csomópontjaként működnek. Az ország fontos bioüzemanyag-termelő is.
Az olaszországi pálmaolaj-import visszaesése még szembetűnőbb volt. Az ország mindössze 803 000 tonnával szerepel a listán, 2022 júliusa és 2023 júniusa között mintegy 38 százalékkal kevesebbet importált, mint az előző év azonos időszakában. A brüsszeli szakértők adatai szerint Belgium esetében is 42 százalékkal, 100 000 tonnára csökkentették a pálmaolaj behozatalát.
Németország csaknem negyedével, 359 000 tonnára bővítette kérdéses beszerzéseit. Az UFOP üdvözölte az EU pálmaolaj-importjának általános csökkenő tendenciáját. A kiváltó okként a pálmaolaj csökkenő felhasználását említik a biodízel és a hidrogénezett növényi olaj (HVO) előállítása kapcsán. Problémát jelent azonban, hogy a beszámolási időszakban jelentősen megnőtt az állítólagosan megkérdőjelezhető bioüzemanyagok európai vásárlása Kínából.
Ezeket „fejlett bioüzemanyagnak” nyilvánították, amelyeknek következtében az iparág erős kétségeit fejezte ki a megfelelő tanúsítással és a nyersanyag származásának szükséges igazolásával kapcsolatban – írta a német proplanta mezőgazdasági szakportál. A szövetségi kormány szerint a Szövetségi Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Hivatal (BLE) ezt követően büntetőeljárás megindítása iránti kérelmet nyújtott be a bonni államügyészséghez, amely június végén még folyamatban volt.