Kiugróan magas ólom- és krómszintet mértek bangladesi kurkumamintákban néhány évvel ezelőtt, a termelők ugyanis így adtak vonzóbb színt a kedvelt fűszernek.
Az indiai és délkelet-ázsiai régióból származó, hazánkban is használt fűszer, a kurkuma egy gyömbérféle, amelyet széles körben: currykészítéshez, ételalapanyagok és ruhák színezéséhez, kozmetikumokban, gyógyszerekben és egyes helyeken még rovarriasztásra is használnak. A növény rizómájából tisztítási és szárítási folyamat során állítják elő a narancssárga fűszert. De hogyan kapcsolódik a kurkumához az ólom?
Kutatók becslése szerint Bangladesben 24 és 46 millió között lehet azoknak a gyerekeknek és tinédzsereknek a száma, akiknek a vérében túlságosan magas az ólomszint, amit összefüggésbe hoznak érrendszeri, vese- és neurológiai problémákkal, valamint a fiatalok alacsonyabb intelligenciaszintjével, erőszakos viselkedésével.
Egy amerikai kutató a tömeges ólommérgezés okait keresve vizsgált meg 17 kurkumamintát, amelyek közül az egyikben kiugróan magas ólom- és krómszintet mért. Kutatásai során rájött, hogy a fűszer színe fontos értékmérő, emiatt kezdhette el néhány termelő már évtizedekkel korábban fémfelületeken használt, ólomtartalmú festékkel színezni a termékét, így adva neki élénk narancssárga színt; nem is sejtették, mekkora veszélynek teszik ezzel ki a fogyasztókat.
A festékkel kezelt kurkuma akár 500-szor több ólmot tartalmazhat, mint a Bangladesben hatóságilag elfogadott mérték.
A több éven át tartó kutatómunkának meglett az eredménye. Hála az állam által hozott intézkedéseknek, hogy a kurkumát megfestő termelőket a tévé nyilvánossága előtt fülelték le és rendkívül súlyos pénzbüntetésre ítélték, nagyon gyorsan csökkent a hasonló esetek száma.
Míg 2019-ben még a minták 47%-ában megtalálták, 2021-ben már egyáltalán nem találtak festékkel kezelt terméket, és átlagosan 30%-kal csökkent az ólomszint az emberektől begyűjtött vérmintákban.
Azt nem tudjuk, hogy kerülhetett-e Magyarországra is a festékkel mérgezett kurkumából, de az ólom a világ minden részén, így hazánkban is súlyos problémákat okoz, hiszen az akkumulátoroktól és régi vízcsövektől a különféle fémeszközökig és festékekig rengeteg helyen megbújhat a háztartásban, és nem megfelelő körülmények között egyike lehet a „láthatatlan” mérgeknek a környezetünkben.
(Fotó: Steve Buissinne/Pixabay)