Az elmúlt hét időjárását főként a hőség jellemezte. A nappali hőmérséklet rendre meghaladta a 30 Celsius-fokot, éjszakánként pedig nem süllyedt 20 fok alá. Csapadék alig hullott, elsősorban a Nyugat Dunántúlon, másutt a szántóföldi és kertészeti növények érése gyorsult fel.
A birs és a naspolya kivételével szinte minden gyümölcs- és zöldségféle folyamatos érése megnehezíti a betegségek és kártevők elleni védelmet, bár a kórokozók terjedését nem segítette elő a magas hőmérséklet.
Unalomig ismételhető, hogy a melegkedvelő és természetes ellenség híján levő inváziós kártevők, elsősorban a zöld vándorpoloska, az ázsiai márványospoloska, a nyugati dióburok fúrólégy, a selyemfényű puszpángmoly az idén is sok fejfájást okoz a nagyüzemekben és a házikertekben egyaránt.
A zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska a változatos nyári időjárás ellenére korán elkezdte a szaporodást, a tojásokból predátorok híján sok lárva kelt ki. A szaporodás üteme miatt napjainkra rendkívüli nagy a poloskanépesség, lárvák és kifejlett alakok tömegesen szívogatnak és okoznak mennyiségi és minőségi károkat az érőfélben levő terméseken.
Házikertekben a fő károsítás a paradicsomot, a paprikát, a padlizsánt, az uborkát, az őszibarackot, az almát, a körtét, szőlőt érinti, de szántóföldre kiszabadulva a kukoricán is észrevehető nyomokat hagy a kártevő.
A nyugati dióburok fúrólégy a korábbi évekhez viszonyítva az idén később kezdett intenzíven rajzani, a csapdák csak most, augusztus végén fogják veszélyes mennyiségben a kártevőt. A korábbi peterakásból kikelt lárvák szívogatása miatt egyre több termésen károsodik a zöld burok, ami a baktériumos fertőzéssel együtt meglágyítja a külső burkot.
A kártevő rajzáscsúcsa a következő napokban fog bekövetkezni, de a rajzás még eltarthat október elejéig is. A kémiai védekezés során vegyük figyelembe az előírásokat, nehogy szermaradék miatt problémák adódjanak a terméssel.
A selyemfényű puszpángmoly áttelelt hernyóiból csak június elején rajzottak ki az első lepkék. Ez a nemzedék viszonylag rövid idő alatt repült ki, mert június végén már nem fogták a kártevőt a feromon csapdák. Az újabb nemzedék július utolsó napjaiban, de főként augusztusban kezdett rajzani, korábban nem tapasztalt létszámban, esetenként heti 100-as fogást is produkáltak a csapdák.
A kártevő repülése napjainkra lecsendesedett, de még most is repül a kártevő. A mostani nemzedék hernyóinak károsítását csak többszöri védekezéssel tudjuk megállítani, mert többféle fejlettségű hernyó károsít, még most is folyik a tojásrakás és a hernyókelés. Az őszi, áttelelő hernyók még betelelés előtt okozhat védekezési nehézségeket a kerttulajdonosoknak, kertfenttartóknak.