Recep Tayyip Erdogan török elnök a Vlagyimir Putyinnal folytatott hétfői tárgyalása után kijelentette, hogy hamarosan újra lehet éleszteni azt a gabonaszerződést, amely az ENSZ szerint az ukrán gabona piacra kerülésével segített enyhíteni a globális élelmiszerválságot.
Oroszország júliusban kilépett a megállapodásból, nehezményezve azt, hogy saját élelmiszer- és műtrágyaexportja komoly akadályokba ütközik. Erdogan, aki korábban jelentős szerepet játszott Putyin meggyőzésében, hogy maradjon a megállapodásban arra törekszik, hogy Putyint visszatérjen a megállapodáshoz.
Törökországban hiszünk abban, hogy rövid időn belül olyan megoldásra jutunk, amely megfelel az elvárásoknak”
– mondta Erdogan a fekete-tengeri üdülőhelyen, Szocsiban, miután 2022 óta először találkozott Putyinnal.
Erdogan kijelentette, hogy Oroszország elvárásait mindenki jól ismeri, és a hiányosságokat meg kell szüntetni, hozzátéve, hogy Törökország és az ENSZ egy új javaslatcsomagon dolgozott az orosz aggodalmak enyhítésére.
Erdogan szerint Ukrajnának enyhítenie kell az Oroszországgal szembeni tárgyalási pozícióját a megállapodás újjáélesztéséről szóló tárgyalásokon, és több gabonát kellene exportálnia Afrikába, mint Európába.
Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter később az ukrán televízióban nyilatkozva kijelentette, hogy Kijev nem változtat álláspontján, de tudomásul veszi Törökország beszámolóját a szocsi tárgyalásokról.
„Nem szabad továbbra is az orosz zsarolás túszainak maradnunk, ahol Oroszország problémákat okoz, majd mindenkit meghív azok megoldására” – mondta Kuleba. „Egyértelmű, hogy minden elvi álláspont védelmében ki fogunk állni, különösen az Orosz Föderációra nehezedő szankciós nyomás tekintetében.”
Erdogan mellett Putyin is megismételte Oroszország álláspontját, miszerint visszatérhet a megállapodáshoz, de csak akkor, ha a Nyugat felhagy az orosz mezőgazdasági export globális piacokra jutásának korlátozásával. Az ENSZ-szel egyeztetett külön memorandum feltételeket ír elő Oroszország élelmiszer- és műtrágyaexportjának megkönnyítésére.
Putyin kijelentette, hogy az a terv, hogy akár 1 millió tonna orosz gabonát is szállítsanak Törökországnak csökkentett áron a török üzemekben történő későbbi feldolgozás és a leginkább rászoruló országokba történő továbbszállítás céljából, nem alternatívája a gabonaügyletnek – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Azt is elmondta, hogy Oroszország közel áll a megállapodáshoz hat afrikai országgal, azzal kapcsolatban, hogy Burkina Fasót, Zimbabwét, Malit, Szomáliát, a Közép-afrikai Köztársaságot és Eritreát egyenként legfeljebb 50 ezer tonna ingyenesen leszállított gabonával támogassák.
Romániai dróntámadás?
Ukrajna azt közölte hétfőn, hogy orosz drónok robbantak fel a NATO-tag Románia területén egy éjszakai légicsapás során egy ukrán kikötőben a Duna túloldalán, de Bukarest tagadta, hogy a területet eltalálták volna. A Reuters hírügynökség egyik beszámolót sem tudta önállóan ellenőrizni.