Növénytermesztés

A jövőben a növények irányítják majd az öntözőrendszereket?

Agrofórum Online

A technológia rohamos fejlődésével egyre közelebbivé válik egy olyan vízgazdálkodási vízió, amelyben már nincs vízpazarlás, amely tökéletesen a növények igényeihez igazodik – és amelyben meglehet, emberi erőforrásra sem igazán van szükség.

Képzeljünk el egy olyan öntözőrendszert, amely a természet kezébe adja a hatalmat. A németországi ecotube csapata az Ecotube Gravitation Irrigation (EGI) rendszer bemutatásával pontosan ebben az irányban tett egy mérföldkőnek számító lépést.


„A vízhatékony és a növényekhez igazodó öntözés jövője elérkezett” – jelentette ki Sebastian Ebers, az ecotube Germany GmbH üzletfejlesztési igazgatója, aki azt is elárulta, hogy cégük új automata öntözőrendszerével gyakorlatilag újradefiniálták az öntözést.

Ebben a forradalmian új rendszerben ugyanis nincs szükség számítógépekre, a szelepek kézi működtetésére vagy nedvességérzékelőkre, mivel lehetővé tették a növények számára, hogy maguk határozzák meg, mennyi a vízigényük, és mikor kívánják felvenni azt. Az akár 100 méter hosszú öko-csövek a növények alatt „futnak”. A víz kiáramlásához a talaj kapilláris erejét és a növények szívóerejét használják.

A víztartály szelepe folyamatosan nyitva van, nincs szükség öntözési ütemtervre. Amint a tartály vízszintje egy bizonyos küszöbérték alá süllyed, azt pótolják, de itt véget is ér az emberi beavatkozás. 

„Ezáltal nem csak a túlzott öntözés és a párolgási veszteségek kerülhetők el, de a felszín is száraz marad, ami csökkenti a gyomnövényzet növekedését. Összességében csökken a víz- és műtrágyafogyasztás, miközben új, távoli, megfelelő víz- vagy villamosenergia-infrastruktúrával nem rendelkező helyeket is hatékonyan lehet öntözni” – tette hozzá Sebastian Ebers, aki végezetül egy olyan gazdáról mesélt, aki az EGI segítségével alakította át tevékenységét.

A termesztő ( gerbachi WiFood tulaja) ugyanis ma már egyetlen IBC tartály segítségével három üvegházat lát el vízzel, amelyekben paradicsomot, paprikát és uborkát termeszt. Ez is azt bizonyítja, hogy az EGI nemcsak jelentős mennyiségű vizet takarít meg, hanem lehetővé teszi az optimális növénytermesztést, anélkül, hogy a bonyolult elektronikus rendszerekre és az azt kezelő személyzetre kellene beruháznia a termelőnek. Így azonban nincs nyomás – és nincsenek problémák.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Paradicsom hőigénye és a hőmérséklet szabályozása

2022. február 12. 05:39

Ha hőigényről beszélünk, sokszor csak a léghőmérsékletre gondolnak, pedig a talaj hőmérséklete is befolyásolja a gyökér működésén keresztül a víz- és a tápanyagfelvételt.

A fiatalabb korosztály többsége bioterméket keres Hollandiában

2023. április 11. 11:43

Az elmúlt 20 év alatt a holland TVA Growers területe másfél hektárról több mint 11 hektárra nőtt. 2014-ben a tulajdonosok a hagyományos paradicsomról áttértek a koktélparadicsom termesztésére.

Mit jelent a hibrid világítás az üvegházi palántanevelésben?

2023. augusztus 19. 07:40

A fenntarthatóságot tartották szem előtt akkor, amikor a hollandiai Made településen egy különleges megoldást választottak a palánták megvilágításához: míg a LED-es fényforrások színhőmérséklete könnyedén beállítható, az üvegházakban előszeretettel használt nagy nyomású nátriumlámpákkal (high pressure sodium – HPS) biztosítható a megfelelő hőmérséklet.

FruitVeB: megkezdődött a hajtatott zöldségek betakarítása

2020. március 15. 10:38

Már megkezdődött az üvegházakban a hajtatott zöldségek betakarítása, amelyből nagyobb mennyiség megjelenése áprilisra várható.